Şifalı Bitkiler
Biberiye Nedir? Biberiyenin Faydaları Nelerdir? 29.05.2019


İçeriğindeki Etken Maddeler

Kamfen - Sineol
Tanen - Reçine
Kamfer-Terpen
Bomeol - Glikozit
Saponin - Cholin 
Acı madde
Kafur - Linalol
Organik asitler


Detoks Dostu

Biberiye, serbest radikal hasarından hücreyi koruduğu ile bilinmektedir. Özellikle de beyin ve kalpte lipit peroksidasyonu sonucu hücrenin tahrip olması ve bunun yol açtığı kontrolsüz hücre çoğalmasını önleyebilmektedir. Alzheimer gibi beyin kaynaklı hastalıklarda önerilmektedir.

Başka bir araştırmada biberiyenin anti-diyabetik ve anti-oksidan aktiviteler incelendiğinde biberiye uygulanan farede yüksek olan şeker seviyesinin düştüğü ve insülin seviyesinin arttığı gözlenmiştir. Karaciğerde detoksifikasyon enzimlerinin etkinliğini arttırdığı için toksinlerin vücuttan atılmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Amerika'da Urbana Illinois Üniversitesinde yapılan bazı çalışmalarda biberiyenin tümörleşen hücreler üzerindeki etkisi denenmiştir. İn vivo şartlarda oluşturulan çalışmada, adenocarcinoma hücrelerini baskıladığı ve kontrol altına alabildiği belirlenmiştir. Özellikle akciğer, meme ve beyin kanserlerinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunla birlikte carcinogenic tümör hücrelerinde de etkili olduğu saptanmıştır. Amerika Washington Georgetown Üniversitesinde yapılan bir çalışmada biberiye kemoterapötik ajanlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda biberiyenin kemoterapi ilaçlarının kötü huylu hücreye girmesi ve onları yok etmesinde etkili olduğu, kemoterapi ilaçlarının bu şekilde hücre zarından daha kolay geçerek, kötü huylu hücreyi öldürebildiği gözlenmiştir.

Ayrıca, biberiyenin anti-inflamatuar (iltihap önleyici), anti-tümöral, anti-proliferatif (kötü huylu hücrelerin çoğalmasını, metastazını önleyici) etkileri mevcuttur. Bu etkileriyle birlikte üzerinde çalışılan kolon tümörü tedavisinde kullanılabilmesi ve yayılmayı önlediği belirtilmektedir. Biberiye sodyum, potasyum, klor gibi mineraller açısından çok zengin bir bitkidir. Böylece mineral miktarını düzenleyerek, böbrek fonksiyonlarını korur. Mesane ve böbrek kumlarında, sancılanmalarında faydalıdır.

İdrar söktürücü, solucan düşürücü olarak kullanılır. Adet söktürücü, ağrı kesici etkisi olduğu belirtilmektedir. Astım, nefes darlığı, boğmaca, bronşit, öksürük ve verem de kullanılmaktadır. Yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluğu önleyebilmektedir, sinir yatıştırıcıdır. İştah açıcı, ter önleyici ve ishali durdurucu olarak yardımcıdır. Sarılıkta kullanılabilir. Ödem, bacaklardaki tıkanıklık, uyuşma ve karıncalanmanın giderilmesinde önerilmektedir.

Halk Tababetine Göre: Metabolizmayı hızlandırdığı bilindiğinden zayıflama kürlerinde vazgeçilmez olmuştur. Ödem sökücü, adet sökücü özelliklerine sahiptir. Saç dökülmesi kürlerinde kullanılmaktadır.

 

Benzer Yazılar