Beslenme
Bozanın Faydaları Nelerdir? 01.11.2016

Boza özellikle osmanlı döneminde çok sık tüketilen bir içeçeklerden biriydi. Eski dönemlerde yapılan bozalarda az da olsa içerisinde alkol bulunmaktaydı. Fakat 4. Mehmet zamanında alkol yasaklanınca boza satan dükkanlarda kapatılmak zorunda kalındı. Boza şu an halen balkan ülkelerinde en çok tüketilen içeçeklerden biridir. Ayrıca istanbul merkezli olarak bazı ülkelere satışı yapılmaktadır.

Boza temel olarak içeriğinde buğday,arpa,mısır,prinç ve yulaftan oluşmaktadır. Boza özellikle kış aylarında sokaklarda satılmaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengindir. Bir bardak boza yaklaşık 250 kcal civarında enerji içermektedir. Özellikle emziren anneler için çok faydalıdır. Emziren anneler bol miktarda boza içtiği taktirde süt üretimini sağlayacak ve böylece sağlıklı bebekler yetişmesi sağlanacaktır.

Aşağıdaki yazımızda bozanın bazı faydalarından bahsedeceğiz;

1- Öksürük
Özellikle kış aylarında rastlanan girip veya enfeksiyonel hastalıklar öksürüğe neden olmaktadır. Halk arasında boza öküsürüğü kesmede en iyi besin olarak bilinir. Hatta boza satan firmalar sürekli buna vurgu yaparlar. Bu doğru bilinen birşeydir. Çünkü bozanın içeriğinde bol miktarda A,B ve C vitamini bulunur. Böylece vücut hastalıklara karşı daha dirençli bir hale gelir. Gribal enfeksiyonlara yakalanma riskiniz büyük ölçüde azalır. Her gün 2 bardak boza tükettiğiniz taktirde öküsürüğün kesilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuklarda oluşan alerjik öksürükleri de kesmede boza birebir etkilidir.

2- Anne Sütü

Bozanın bir başka faydası da içerdiği zengin ve minerallerle anne sütünü arttırıcı bir özelliğinin bulunmasıdır. Ayrıca bebeğin kemik yapısının güçlü olması için gereken kalsiyumu da boza sayesinde sağlayabilirsiniz.

3- Sindirim

Bozanın içerisinde bulunan asitler zararsızdır ve midenizin sindirim için gerekli duyduğu asitlerin dengede tutulmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırarak sindirime yardımcı olur midenin yorulmasını engeller. Ayrıca bozanın bağırsakları temizleyici etkisi de vardır.

4- Stres

Günlük hayatımızda karşımıza çıkan stresin etkilerinin azalılmasında boza önemli bir rol oynar. İçerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde zihinsel yorgunluğu giderir. Yıpranmış sinirleri onarır. Böylece stres oluşturabilecek nedenleri de ortadan kaldırmış olur.

5- Cilt ve Saç Sağlığı

Bozanın faydalarından biri de cilt ve saç sağlığını korumasıdır. İçerdiği B12 vitamini saç ve cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle kuru ciltleri nemlendirerek cildi yumuşatır. Cilde sağlıklı,mat ve parlak bir görünüm kazandırır.

Bozanın asıl olarak faydalı olduğu durumlar yukarıda ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz gibidir. Bozanın dolaylı yoldan faydalı olduğu sağlık etmenleri ise şu şekildedir. İçerdiği laktik asitin bağırsak florasını düzenleyici etkileri, içerisinde bulunan maya ve faydalı bakteriler sayesinde probiyotik etkisinin bulunması, mide bezlerini olumlu yönde etkilemesi, zihin açıcı özellikleri ve son olarak da besleyici özelliği nedeni ile sıvı ekmek olarak sayılması bozanın dolaylı yoldan faydalarının bulunduğu kısımlardır.

Boza’nın Besin Değerleri

100 ml Boza’da;

240 kcal enerji,
57.5 gr karbonhidrat,
3.5 gr protein,
0.5 gr yağ,
29 mg kalsiyum,
1,3 mg demir,
97 mg fosfor,
1 mg çinko,
0.09 mg tiamin(B1 vitamini),
0.05 mg riboflavin (B2 vitamini),
1.16 mg niasin bulunur.

Benzer Yazılar