Beslenme
Ceviz Kabuğunun (Zarının) Faydaları Nelerdir? 22.04.2019

Çinko, magnezyum, fosfor, selenyum, kalsiyum, manganez, demir ve bakır kaynağı olan ceviz aynı zamanda zengin liflerle de diyetlerin vazgeçilmez bir parçası. Ceviz tüketerek vücudunuzun A, B1, B2, B6 ve C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ceviz, ağaçtan toplandığı haliyle taze ve yeşil kabukluyken tüketilebileceği gibi alışkın olduğumuz kurutulmuş haliyle de sofralarda yer alır. Keyifle yediğimiz bir kuruyemiş olarak zaten cevize aşinayız. Bunların dışında cevizin kabuğundan da farklı şekillerde yararlanılıyor.


Ceviz Kabuğunun Kullanılışı

ceviz-kabugu-1

Eskiden beri ilaç yapımında kullanılan ceviz ve kabuğu pek çok hastalığa deva olmuş. Saç, tırnak ve cilt için mucizevi bir içerik, doğal bir kozmetik ürünü durumunda. Mesela yeşil haldeyken dış kabukları ve kuru cevizin sert dış kabukları doğal saç boyalarında ve kına yapımında kullanılıyor. Ceviz tüketmek gibi ceviz suyuyla saçlarınızı yıkamak da saç ve saç dibi sağlığınıza iyi geliyor. Ceviz kabuklarının çay yapar gibi kaynar suya eklenerek demlenmesinden elde edilecek ceviz suyu da bağışıklığınızı artıracak bir tarif.

Bütün bu reçetelerin dışında kalan bir de cevizin iç kabukları ile yapılan mucizevi tarifler karşımıza çıkıyor. Cevizin zarı ya da perdesi olarak da karşınıza çıkabilecek iç kabuklar çok şifalı oluyor. Çoğu tarifi bunlarla deneyerek siz de hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz. Özellikle cevizin en güçlü yerlerinden biri içindeki zar ya da kabuklarda saklı. Ceviz ile elde edilebilen çoğu faydayı onlar da taşıyorlar. Kabuklu ceviz alıp kırarak kullanırsanız mutlaka iç ve dış kabukları da saklayın. İç kabuklarda (zarda) demlendiğinde ortaya çıkan pek çok yararlı içerik bulunuyor. Daha önceden saklayıp kurutup kavanozlara koyduğunuz ceviz zarlarını sonra kullanabilirsiniz.


Ceviz Zarı ile Çay Yapımı

ceviz-kabugu-2

Satın aldığınız kabuklu kuru cevizleri kırıp tüketime hazırlarken kabukları ayırın. Birkaç gün kadar hava alan bir yerde bekletip iyice kurumalarını sağlayın. Bu aşamadan sonra ceviz zarlarını biriktirip ihtiyaç olunca kullanabileceğiniz cam bir kavanoza koyabilirsiniz. Bu biriktirmiş olduğunuz ceviz zarlarını sıcak su ile demleyip bir ceviz çayı hazırlayabilirsiniz.

Peki ya bu ceviz kabuğu suyu nasıl hazırlanır?

Öncelikle normal bir bitki çayı yapacak gibi suyu kaynatmanız gerekiyor. Dilerseniz ceviz çayı için bir fincanlık hazırlık yapabilir ya da daha fazla yapıp soğutarak sonra da tüketebilirsiniz. Bir fincan su için birkaç cevizin iç zarını kullanmak yeterli geliyor. Damak tadınıza göre açık bir demleme için daha hafif ya da daha sert olması için ayarını kendiniz yapabilirsiniz. Bu çayı şeker yada bal ile tatlandırmanız da mümkün.

Ancak sağlıklı bir diyete ek olarak sabahları ceviz çayınızdan hazırlayacaksanız cevizli diyetinizi tatlandırıcılarla bozmayın. Bir fincan içine koyduğunuz sıcak suya birkaç cevizin iç zarını ekleyin. Bunun için French press, cam demlik, porselen demlik de kullanabilirsiniz. Birden çok kişi içecekse ya da daha sonra kullanacaksanız yine fincan başına birkaç cevizin kabuğu yeterli olacaktır. Çok miktarda yaptığınız ceviz çayını ise soğutup şişeye koyarak mesela sabahları içip tüketebilirsiniz. Böylece ceviz diyeti yapmış olursunuz.  Uzun süre ceviz zarlarını suda bırakmak etkisini artıracaktır. Bu yüzden beş on dakika kadar sonra sudan çıkarmanızı öneriyoruz. Diğer türlü tadı daha ağır olarak suya çıkabilir.


Ceviz Zarının Yararları

ceviz-kabugu-3

Ceviz zarı öncelikle kolay saklanabildiği için ceviz tüketemediğiniz zamanlarda çayını yapabilmeniz anlamına gelir. Yani ceviz kabuklarını sıcak su ile buluşturup her zaman kolayca faydalanabilirsiniz. Cevizde bulunan bileşenlerin çoğunun deposu durumunda olduğu için faydalı pek çok şeyi kabuklar da taşır; örneğin antioksidan içerirler. Bu sebeple de ceviz kabuğu çayından elde ettiğiniz antioksidan bir çaydır. Kanseri önlemede önem taşıyan antioksidan zayıflama süreçlerine de yardım ederek diyetleri kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkisi vardır. Bir yandan toksinlerden arınma amaçlı diyetlerde de faydalıdır; B vitamini ve iyot eksikliğini giderir.

Gut, romatizma ve kanser  gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan metotları desteklediği biliniyor. Aynı zamanda metabolizmaya da olumlu etkileri bulunuyor. Bilinen bir yan etkisi olmayan ceviz suyunun özellikle aknelere iyi geldiği de şaşırtıcı etkileri arasında. Bağırsak hareketlerini artırmakta ve hazımsızlık gidermekte yardımcı bir ilaç görevi gören ceviz çayı sabahları içilebiliyor. Sirkeli suda 15 dakika kaynatarak hazırladığınız güçlü bir ceviz suyunu da zarlardan elde edebilirsiniz. Bu güçlü karışımı sabah akşam tüketmeniz de mümkün.


Ceviz Zarı Mucizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

ceviz-kabugu-4

Ceviz ve ceviz çayının tüketimi Antik Yunan’dan geleneksel Çin tıbbına kadar uzanmaktadır. Bilindiğine göre mide problemlerinden romatizmaya, parazitlerin ve toksinlerin vücuttan temizlenmesinden cilt ve saç güzellik kürlerine kadar çokça fayda elde ediliyor. Dilerseniz düzenli aralıklarla; örneğin iki günde bir sabahları ya da yemekten önce yarım fincan ceviz zarı çayı içebilirsiniz. Bunu bir ay kadar yaptıktan sonra da sonuçları gözden geçirin. Hamilelerde ancak dikkatle kullanılabileceğini unutmayın ve doktorunuza danışın. Ayrıca eğer cevize ya da başka bir kuru yemişe alerjiniz olmadığından emin değilseniz çay tüketmeyin. Yine öncelikle sağlık personeline danışmanız faydalı olacaktır.

Sindirim sistemi ve karaciğerinizde sorunlarınız varsa yine bu çayı fazla tüketmeniz uygun olmayacaktır. Bitkisel tedavileri uygularken daima bunları göz önünde bulundurmanızda fayda var. Az miktarda tüketerek sonuçları gözlemleyebilirsiniz. Ancak bitkilerin de güçlü olduğunu unutmayın. Normal şartlar altında varsa kullandığınız diğer ilaçlar ile etkileşim yapma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Mesela ceviz kabuğu suyunu içerdiği tanenlerden ötürü dikkatle kullanmanız gereken kimi etkileşime girebileceği ilaçlar var. Çayınıza kırmızı rengini de verecek olan tanenler ilaçlarınızda bulunan kodein, efedrin, pseudoefedrin ve teofilin gibi etken maddeler ile birlikte yüksek dozda alınmamalı. Astım ve alerji ilaçlarında rastlayabileceğiniz bu maddeleri içeren bir ilaç kullanıyorsanız ceviz çayını çok içmeniz önerilmiyor.

Benzer Yazılar