Beslenme
Çileğin Faydaları 06.11.2016

Çilek ; yüksek tansiyon, romatizma, gut hastalığı ve çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ,göz bakımı, uygun beyin fonksiyonu, gibi hastalıklarda rahatlama sağlar. Çilek etkileyici polifenolik antioksidan içeriği ve bağışıklık sistemini geliştiren, kanser türlerine karşı ve erken yaşlanma belirtilerini azaltmada çok önemli bir etkendir.

Çilek muhteşem tadı ve güzel görüntüsü ile yıllar önce harika meyveler listesinde yerini aldı. Çileğin ortak bilimsel adı ‘’ED’’  ama farklı çeşitleri için farklı ekleri vardır. Yabani çilek; Vesca Ed ,gibi ..Çilek sağlık faydaları ve lezzeti açısından vazgeçilmez bir meyvedir.

Çilek genellikle Avrupalı bir meyve olarak ilişkilendirilir. Bir dereceye kadar  Eski Roma döneminde de kullanılmış ve ilk kez 18. Yüzyılda Fransa'da bahçeye bir meyve olarak ekilmiştir. Ancak, aynı zamanda çok daha önce Güney Amerika kültürlerde mevcuttu, ama aynı zamanda Avrupa'da çilek kaynağı olduğu için, genellikle bu bölge için yerel meyve olarak düşünülür.

Çilek yaygın kullanılan gıdalarda;  dondurma, reçel, jöle, kabakları, şuruplar, şekerlemeler, fırın ürünleri, çikolata ve olağanüstü zengin lezzetler için hatta  ilaç üretiminde bile kullanılır. Ayrıca taze tüketilebilir. Meyveler Egzotik renkleri ile , özellikle çilek ve benzer sağlıklı ve organların korunması için büyük destekçileri olan antioksidanlar açısından zengin meyvelerin tüketimi çok fazladır.

Çilek Besin Değeri

Çilek açısından bazı istisnalar vardır. Antioksidanların yanı sıra, genel sağlık için katkı sağlayan birçok besin, vitamin ve mineraller vardır içeriğinde. Bunlar folat, potasyum, manganez, lif ve magnezyum içerir. Ayrıca C vitamini son derece yüksektir.

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI;

Göz Sağlığı

Göz ile ilgili hemen hemen tüm sorunlar için birincil nedenler bazı besin serbest radikaller ya da eksikliğidir. Artan yaş ve besin eksikliği ile, zararlı oksidan veya serbest radikaller enfeksiyonları ; optik sinir dejenerasyonu, makula dejenerasyonu, görme bozuklukları ve artan duyarlılık gibi ağır hasara neden olabilir.

Bu flavonoidler tam anlamıyla çileğin içeriğinde yoktur. Fenolik kimyasallar, ve elagic asit gibi antioksidanlar büyük ölçüde bu durumları önlemek için yardımcı olabilir. Çilek  hakkında ayrıca ;  göz tansiyonu, göz içindeki basınç anlamına gelir. Bu basınç herhangi bir rahatsızlık da  gözler için çok zararlı olabilir. Doğru basıncı korumak için yardımcı olan potasyum içeriği ile çilek çok  faydalıdır

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi ; Vücudumuzu etkileyen diğer zararlı ve tehlikeli durumlardan enfeksiyonlara karşı savunma oluşturan vücudumuzun başlangıç noktasıdır. mikrobiyal eylem ve çok çeşitli hastalıklarda, C vitamini bağışıklık sistemi için büyük bir yardımcı , soğuk algınlığı ve öksürük için yararlı bir tedavi olarak bilinir. Diğer enfeksiyonları üzerindeki etkisi ile birlikte C vitamini beyaz kan hücreleri, toksinler ve yabancı cisimlere karşı savunma oluşturan vücudun ilk aktivitesini uyarır. C vitamini ayrıca vücudumuzda oluşturulan hücresel metabolizmada  serbest radikallerin, zararlı yan etkilerini etkisiz hale getirir, yani bir antioksidan etkisi yaratır. Bu serbest radikaller, hasta ya da kanserli hücrelerin sağlıklı hücreleri DNA mutasyonu ile sorumludur. Ve daha sonra hastalıklar, kalp hastalığı ve çeşitli kanserler dahil olmak üzere , neden olabilir.

Artrit ve Gut hastalığı

Artrit ve gut, son derece rahatsız edici ve zayıflatıcı koşullarının temel nedeni vardır bunlar;

Kas ve doku dejenerasyonudur. vücutta serbest radikallerin kötü etkilerini , ürik asit gibi zehirli maddelerin ve asitlerin birikiminde eklemlerin hareketliliğini artırmaya yardımcı olur.

Çilek, antioksidan ve toksin etkileyici içeriği ile etkili bir şekilde sonsuza kadar bu sağlık tehlikelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Hindistan'da ünlü bir söz der ki   ‘’Her gün bir porsiyon meyve kemiklerdeki  pası kaldırmaya yardımcıdır.’’

Kanser

C vitamini, folik asit, antosiyaninler, mükemmel bir antioksidan ve anti kanserojen özelliklere sahiptir. çilek birçok flavonoidlerden sadece birkaçıdır. Bununla Birlikte, kanser ve tümör büyüme mücadelesinde mükemmel bir savunma hattı oluşturur. Çilek günlük tüketimi tehlikeli kanser hücreleri varlığında ciddi bir azalma sağlar.

Beyin Fonksiyonları

Yaşlı insanlar belli faaliyetlerde , kas ve bacaklar üzerinde kontrolü kaybetmeleri çok yaygındır. Beynin ve sinir sisteminin doğal ya da erken yaşlanmasından kaynaklanır. Bu sistemlerin her ikisinin de olumsuz bir etkisi vardır. C vitamini Beyin ve sinir sisteminin düzgün işleyişini düzenlemek için çok yararlıdır. Ayrıca çilek de iyot açısından zengindir. Önemli miktarda içinde bulunan potasyum, aynı zamanda gelişmiş bilişsel fonksiyon için beyne giden kan akımını artırır. Öğrencilerin araştırmalarında yüksek konsantrasyon, potasyum Seviyeleri ve hatırlama yeteneklerini arttırdığı gözlenmiştir. Muz ve çilek “beyin gıdaları olarak kabul edilir.

Yüksek Kan Basıncı

Çilek potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Ve kan basıncını düşürmede etkilidir. Potasyum damar açıcıdır. Kan damarları hipertansiyon ve sertliği azaltır. Böylece kan basıncı düşer.

Ek Faydalar

Folik asidin doğum kusurlarını koruduğu bilinir. Vitaminlerin  aynı zamanda anti-enflamatuar özellikleri vardır.

Benzer Yazılar