Şifalı Bitkiler
Çivan Perçemi Nedir? Çivan Perçeminin Faydaları Nelerdir? 29.05.2019


İçeriğindeki Etken Maddeler


 

Achillein-Azulen
Asparagin
Bonoel-Pinen
Şamuzelen
Sabinen-inulin
C vitamini
Kafur-Cinneol
Organik Asitler
Yuksek Potasyum
Tanen-Reçine


Hemoroid, Migren ve Kadın Hastalıklarında Güçlü Bir Dost


Dünyada yapılan tüm hemoroid ilaçlarında civan perçemi bitkisi ya da yaban kestanesi kullanılmıştır. Civan perçeminin en büyük özelliği hemoroid ve diğer bir çok hastalıkta işe yarar oluşudur. Dahili hemoroidlerde içerek, harici hemoroidlerde içerek ve tampon olarak kullanılan en etkin bitkidir. Migrene yol açan bir çok sebebi ortadan kaldırması ile de tanınmaktadır. En popüler özelliği hemoroid de kanama dindirici ve büzücü özelliğidir. (Dahilen mide, hemoroid, haricen burun kanamaları).


Diğer taraftan inflamasyon belirtileri giderici özellikleri ile dahili ve harici tüm iltihabi olaylarda kullanılabilir. Antienflamatuar özelliği nedeni ile kadın genital sistem hastalıklarından vulvitis, kolpitis ve fluor vaginaliste ayrıca menopoz ve regl (adet) dönem ağrılarında iyileştirici etkileri özellikle Avrupa'da çok eskiden beri bilinmektedir. Kadınlarda meme fibrokistleri, beyaz akıntı, genital enfeksiyon, mantar, kramp, ateş basması, terleme osteoporoz, migren, baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlarda araştırmalar olumlu sonuçlar vermiştir. Anti-alerjik etkileri de vardır. Diyabet ve egzamada da kullanılabilir. Kan akışını düzenlediği için yüksek tansiyon hastalarında önerilmektedir. İtalya'da Milano Üniversitesinde yapılan bir araştırmada civan perçeminin östrojen aktivitesini arttırdığı belirtilmiştir. İçeriğindeki Apigenin ve Luteolin etken maddeleri estrojen reseptörlerini aktive etmektedir.


Hafıza kaybı üzerindeki etkisi ise; kolin etken maddesi içeriğinin zengin olmasıyla sinirsel iletimde ve hafızanın korunmasında önemlidir. Bu bitki için, neredeyse kadınlar için yaratılmış denilse doğrudur. Bayanlarda hormonal dengenin sağlanması, genital organlardaki başarısı bile bir çok hastalığın İyileşmesinde ve tedavisinde civan perçemini vazgeçilmez yapmaktadır. 15-55 yaş aralığında tüm bayanların mutlaka kullanması ve olası kadınsal rahatsızlıkların engellenmesi adına en doğru tercihtir. İngiltere'de yapılan bilimsel araştırmalarda fito-östrojen içeriğinden dolayı ciltteki kırışıklıkları engellediği açıklanmıştır.


Halk Tababetine Göre: Bayanların adet, kramp sorunları, gebe kalamamak, terleme, huzursuzluk, stres, menopoz sorunlarında öncelikli tercih edilen bitkidir. Ayrıca kanamalı hemoroidlerde işe yararlığı ve kullanılırlığı vardır.

Benzer Yazılar