Beslenme
Çörek Otunun Faydaları 13.11.2016

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI

TİP 2 DİYABET TEDAVİSİ

Çörek otu günde sadece iki gram, kan şekerini düşürmek için ya da azalmış insülin direncine karşın kullanılabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda  günde iki gramın çok faydalı olduğu görülmüştür.

EPİLEPSİ

Tıp Bilimi yılında yayınlanan bir çalışmada, çörek otu;  Geleneksel tedaviye direnen çocuklarda nöbet sıklığını azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Çörek otunun elektrokonvülsif özellikleri vardır.

KOLON KANSERİ

Hücre araştırmalarında, çörek otunun anti-kanser özellikleri bulunduğunu görüldü. Özellikle kolon kanseri hücrelerinin büyümesinin engellendiği de olmuştur. Bir çalışmada tohum, sıçanlarda başarılı bir şekilde gözlemlenebilir yan etkileri ile kolon kanserine karşı mücadele edebildi. Aynı durumun insanlar içinde geçerli olabileceği söylendi.

MRSA

MRSA NEDİR ?

Metisilin, adlı antibiyotiğe dirençli olan “Staphylococcus aureus” adlı bir bakteri çeşididir. Bu bakteri, deri, yumuşak doku enfeksiyonları, zatürre, kan dolaşımı enfeksiyonları gibi farklı enfeksiyonlara neden olur. Hastane ortamında MRSA’nın bulaşması, çoğunlukla MRSA taşıyan hastalarda enfeksiyon kontrol önlemlerine uyulmadığı durumlarda meydana gelir.

Lahore, Pakistan Sağlık Bilimleri Üniversitesinde yapılan çalışmada ; Genellikle MRSA olarak bilinen ölümcül ve antibiyotik dirençli bakteriyel enfeksiyonlara çörek otu kullanan kişiler tedaviye cevap verdi.

KALP HASARLARINA KARŞI KORUMA

Çörek otu ; kalp-koruyucu niteliklere sahiptir. Kalp krizi ile ilişkili hasar önleme ve genel kalp sağlığı artırılmasında fayda sağladığı yapılan araştırmalarda gözlenmiştir.

TÜMÖR

Online yayınlanan bir araştırma dergisinde yapılan bir araştırma ile ilgili yayınlanan bir yazıda ; Çörek otunun ‘glioblastoma ‘ olarak bilnen hücrelerde ,hücre ölümüne neden olduğu gözlenmiştir. Glioblastoma ise en agresif beyin tümörlerinden birisidir.

ÇÖREK OTU YAĞI KULLANIMI VE FAYDALARI İLE İLGİLİ YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Benzer Yazılar