Şifalı Bitkiler
Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir? 17.09.2018

Diğer Adları : Silybmom Marianum, Carduus Marianus, Meryem Ana Dikeni, Akkız, Kasna, Eşek dikeni, Kenger otu, Süt Devedikeni, Kutsanmış Süt Dikeni, Marian Devedikeni, Mary Devedikeni, Saint Mary Devedikeni, Akdeniz Süt Devedikeni, Alacalı Devedikeni ve Scotch Devedikeni

Bilimsel olarak, “Silybmom Marianum” olarak bilinir ve kırmızımsı-mor çiçeklere sahip, tek yıllık çiçekli bir bitkidir. Bu bitkinin kökeni Güney Avrupa ve Asya olarak bilinmesine rağmen, dünyanın pek çok yerinde bulunmaktadır. Bu bitki o kadar yaygın olarak bilinmektedir ki güçlü organik bileşenleri birçok araştırmaya konu olmuştur. Deve dikeni ekstraktının üretildiği bu tohumlardan, özde bulunan en özgün ve aktif bileşen olan yükseksylimarin içermektedir. Ekstrakt da linoleik asit de dahil olmak üzere çeşitli yağ asitleri içerir. Kökler bazen çiğ veya haşlanmış olarak yenilir ve sürgünler de buna benzer bir şekilde kaynatılabilir. Ancak bu şifalı bitki kullanımının hiçbiri, ekstraktın çeşitli bitki ve alternatif sağlık için kullanımı kadar popüler değildir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan doğal bir bitki olan deve dikeni, vücudun, özellikle karaciğerin detoksifikasyonu için yaygın olarak kullanılır.

deve dikeni

Süt dikeni, enzim oluşumuna yardımcı olarak, safra üretimini arttırmak, iltihaplanmayı azaltmak ve mukoza zarlarını yatıştırmak gibi vücudun sağlıklı sindirim fonksiyonu geliştirebilmesine olanak sağlar. Süt dikeni aslında 2.000 yıldan beri kullanılmaktadır. Bitki Akdeniz bölgesi ve Asteraceae familyasından bir aile üyesi olup, botanik ailesi ayçiçeği ve papatyalar gibi diğer bitkiler de içerir.

Karaciğeri Korur

Deve dikeni bitkisi karaciğer ağrısı, şişlik ve sarılık dâhil olmak üzere genel karaciğer sorunlarına yardımcı olabilmektedir. Deve dikeni bitkisinde bulunan flavonoidler karaciğeri korumada özellikle etkili olabilmektedir. Flavonoidler, vücudun bağışıklık sistemini artırarak vücudun hastalığa karşı direnmesini sağlamaktadır. Hücre zarlarını ve hücre fonksiyonunu kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır. Akut viral hepatit, metabolik hastalık, sürekli kalıcı hepatit ve karaciğer sirozu gibi durumlarda deve dikeni bitkisinin faydalı olduğu düşünülmektedir.

Kanserden Korur

Deve dikeni bitkisi üzerine yapılan araştırmalara göre bitkide bulunan bazı aktif maddeler kanser karşıtı özelliklere sahiptir. Silimarin olarak adlandırılan aktif bir madde, güçlü antioksidan özellikler sunmaktadır. Yapılan çalışmalarda ise deve dikeni bitkisi meme, prostatı ve servikal kanser hücrelerinin gelişimini devre dışı bırakabilmektedir.

Safra Sağlığına İyi Gelir

Silimarin maddesi vücudu dolaşıma teşvik ederek safra çözünürlüğünü etkilemektedir. Safra taşı oluşumunu engellemek ya da gidermek için gerektiğinde deve dikeni bitkisi faydalı olabilmektedir. En olumlu etkinin alınması için safra taşı oluşumunun ilk aşamaları daha etkilidir. 

Kolesterol Seviyelerine Etki Eder

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre, kalp hastalığının nedenlerinden biri olan enflamasyonu, deve dikeni bitkisi sahip olduğu güçlü anti-inflamatuar özelliği ile durdurabilmektedir. Deve dikeni çayının faydalarından biri olan kolesterol seviyelerini düşürme yeteneği aynı zamanda inflamasyonu azaltmakta ve kanı temizlemektedir. Vücuda yaptığı bu detoksifikasyon sayesinde arterlerin içindeki oksidatif stres hasarını da önlemektedir ve böylece yüksek kolesterol düzeylerinin kontrolüne yardımcı olmaktadır. 

Organların Onarımını Sağlar

İnsanlar karaciğer hastalığından veya sirozdan muzdarip olduğunda, karaciger esasen tehlikeye girer ve fonksiyonları zarar görür. Karaciğere olan bu hasarın tersine çevrilmesi yavaş bir süreçtir. Deve dikeni ekstraktı karaciğerdeki süreci hızlandırmaya yardımcı olur ve karaciğer üzerindeki diğer zararlı davranışlardan kaynaklanan hasarın çoğunu giderir.

Kanser Hücrelerinin Büyümesini Yavaşlatır

Deve dikenin kanser üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, erken safhalarında olsa bile,deve diken ekstraktının kanser hücrelerinin ve tümörlerinin büyümesi üzerinde inhibe edici bir etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda prostat ve meme kanseri hücrelerinin büyümeyi önlemeye yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Alzheimer Hastalığına İyi Gelir

Deve dikeni için nispeten yeni bir araştırma alanı olsa da, bazı araştırmacılar, deve diken ekstraktının, bilişsel yeteneği teşvik edebileceğini ve yeni sinir yolları açarak etkili bir şekilde Alzheimer hastalığını yavaşlattıracağına inanmaktadırlar.

Mantar Hastalıklarıyla Mücadele Eder

Deve dikeni sütünün enfeksiyonlarla ve mantarlarla mücadele ettiği bilinmektedir. Bu durumlarda bir çare olarak bilinen deve dikeni bitkisi, geleneksel tıpta birçok mantar çeşidine karşı kullanılmaktadır. Ayrıca mantar zehirlenmelerinde deve dikeni bitkisi ölümleri önlemek için etkili olabilmektedir.

İlaçların Yan Etkilerini Giderir

Yaralanan birçok insanın ağrıyı dindirebilmesi için ilaç almaları gerekir. Çok kuvvetli ağrı kesiciler yalnızca vücudunuzun ağrı algılamasında değil aynı zamanda karaciğerinizde de derin etkilere yol açar. Uzun süre kullanım sonucunda ortaya çıkacak bağımlılık halinde deve dikeni özütü aşırı farmasötik kullanım ile kolayca zarar görebilecek karaciğeri korumaya yardımcı olabilmektedir.

Diyabete İyi Gelir

Deve dikeni bitkisi özünde bulunan antioksidanlar, yağ asitleri ve silimarin maddesi karşımı kan şekeri seviyesini dengelemek için insülin seviyelerini düzenleyebilmektedir. Eğer diyabet gibi bir durumdan muzdaripseniz, deve dikeni bitkisini deneyebilirsiniz. Hem kan şekeri seviyelerini düzenlemekte hem de diyabete yakalanma riskini azaltmaktadır.

Kalp Sağlığını Destekler

Deve dikeni ekstresi kalp sağlığını korumak için gerekli olan yararlı yağ asitleri ve omega-3 maddelerini yüksek konsantrasyonda içermektedir. Omega-3 yağ asitleri vücudunuzdaki kolesterol düzeylerini dengelemektedir; dolayısıyla inme ya da kalp krizi yaşama riskinizi azaltmakta ve aterosklerozu önlemeye etki edebilmektedir. 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Çok az insan yağı azaltmada karaciğerin fonksiyonunu bilir. Karaciğer fonksiyonun tam olarak geliştirilmemesi hemen hemen tüm kilo kaybı planlarını ihmal edilmektedir. Karaciğer vücuttaki kan temizlediği ve metabolize hızlandırdığı için yağ yakmada önemlidir. Karaciğerin bu fonksiyonlarını deve dikenindeki silimarin maddesi yükseltmektedir; bu nedenle hızlanan metabolizma yağı yakmaktadır. Bunun sonucu da kilo vermenin daha kolay bir hale geldiği anlamına gelmektedir.

Cilt Sağlığını Destekler

Cilt fiziksel olarak oldukça önemli ve en büyük organdır. Kan içindeki belirli toksinlerin varlığı nedeniyle sedef gibi cilt rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Anormal karaciğer fonksiyonları sedef riskini yükseltmekte bir potansiyele sahiptir. Deve dikeni çayı tüketimi sayesinde artan karaciğer fonksiyonları daha temiz ve sağlıklı bir cilt için size yardımcı olmaktadır. 

Pms Durumuna Yardımcı Olmaktadır

Karaciğer molaları östrojen gibi hormonları yıkar ve bazen hormonsal dengesizliklere neden olur. Karaciğerdeki düzgün çalışmadığında kan dolaşımı düzgün işlemez ve toksinlerde birikme olur. Sağlıklı karaciğer ise daha iyi bir hormon dengesine katkıda bulunmakta; böylece PMS belirtilerini hafifletmektedir. Bu dönemlerde deve dikeni çayını tüketmek bu rahatsızlıkları hafifletmekte ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmaktadır. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Silimarin kandan kirleri çıkarmak için karaciğer yardımcı olur. Diğer yandan deve dikeninde antioksidanlar ise hücrelerin zarar görmemesi için serbest radikallerden korur. Sağlıklı kalmak için kanın temizlenmesi önemlidir. Bu durumda bağışıklık sistemi de güçlenmektedir.

Deve Dikeni Nasıl Tüketilir?

Deve dikeni bitkisinin tohumları ve yaprakları hap, toz, tentür, ekstre veya çay formunda tüketilebilir. Tohumlar aslında tamamen çiğ yenilebilir, ancak insanlar daha yüksek bir dozu tüketmek ve daha büyük sonuçları görmek için deve dikeni ekstratı almayı tercih edebilmektedirler.

Deve dikeninden, çay biçiminde tüketerek faydalanmayı deneyebilirsiniz. Kendi deve dikeninizi yetiştirebilir ve bitkileri toplayacağınız zaman ev yapımı çay yapabilirsiniz. Her küçük bitki, çeşitli şekillerde kullanılabilen yaklaşık 190 tohum içerir. Deve dikeni bitkisini satın alırsanız, başın tamamını kesin ve tohumları çıkarmak için bitkiyi baş aşağı çevirin. Daha sonra tohumları ezebilir ve yapraklarla süzerek çay yapabilir, çiğ yiyebilir veya kurutup toz haline getirebilirsiniz. Tohumları ve yaprakları dondurucuya koyarak, daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deve dikeni güvenli olarak kabul edilmiş ve çok az sayıda yan etki rapor edilmiştir. En sık karşılaşılan yan etkiler, mide-bağırsak rahatsızlığı ve alerjik etkilerdir. Tavsiye edilen doz aralığında alındığında, devedikenin alerjik reaksiyonlar ve etkileşimlerden arındırıldığı düşünülmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da, bazı durumlarda deve dikenlerinde bulunan antioksidanlara, kanser hücrelerini hücre ölümünden koruyarak bazı kanser kemoterapi ilaçlarının etkinliğine müdahale ettiği gösterilmiştir. Dozaj şu an için ulusal bir kaynak olmamasına rağmen, uzmanlar tarafından önerilen, günde 20-300 miligram arasındadır. Vücudun geçici olarak detoksifikasyonunun bir yolu olarak günlük önerilen miktarı günde bir ila üç kez alınan 150 miligramdır. Bu, karaciğerin “detoks” gibi davranabilen biraz yüksek bir dozudur. Karaciğer desteği için günde 50 ila 150 miligram alınabilmektedir. İhtiyaçlarınıza göre aldığınız miktarı ayarlayabilmeniz için, kapsül başına 50-150 miligram saf deve dikeni özütünün bulunduğu yüksek kaliteli bir ürün arayabilirsiniz. Ve en azından % 80 saf süt devedikeni özü etiketli oldukça güçlü ekstrat satan şirketlere yönelebilirsiniz.

Bulantıya, kramplara ve fazlaya neden olduğu bilinmesine rağmen yaygın bir alerjenik madde değildir. Ayrıca, yaban mersini alerjiniz varsa, deve dikeni kullanmaktan kaçınmalısınız, zira bunlar yakından alakalıdır. Sonunda, östrojen düzeyleri dalgalanmaya neden olabileceği için, östrojen eksikliği olan veya endometriozisi olan kadınlar, bu ekstrattan kaçınmalıdır.
 

Benzer Yazılar