Güzellik
Doğal Yöntemlerle Nasıl Makyaj Temizlenir? 08.02.2018

Doğal Yöntemlerle Makyaj Temizleme 

Cildimizin kusursuz bir görünüm elde etmesi için en önemli araçlardan biri de makyajdır. Günümüzde makyaj kadınlar için vazgeçilmez bir hale gelmiş durumdadır.

Cildin güzel görünmesi ve yaşlanmaması için makyaj yapmanın yanı sıra makyajın temizlenmesi de bir o kadar önemli. Cildimizi bozan en önemli faktörlerden birisi de makyajın iyi temizlenmemesinden kaynaklanan sorunlardır. Makyaj temizliği çok kısa bir işlem olsa da birçok kadına zor gelir. Hatta gece yatmadan önce makyaj temizliğini yapmadan uyuyan kadınların sayısı da oldukça fazladır. Makyaj temizlemeden uyumak o kadar zararlıdır ki makyaj temizlenmeden yatılan her gün cilt 1 ay yaşlanıyor demektir.
Ciltteki sivilce, siyah leke, cilt lekesi ve büyük gözenekler gibi sorunlar makyaj temizliği yapılmamasının sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenlerden dolayı makyaj temizliği doğru bir şekilde yapılmalı ve ciltte makyaj kalıntısı kalmamalıdır.

Makyaj Temizlemede Doğal Yöntemler ;

Salatalık ile Makyaj Temizliği 

Birçok ticari makyaj temizleyici ürünü, salatalığı önemli maddelerden biri olarak kullanmaktadır. Salatalık cildi doğal olarak yatıştırır ve yağdan arındırma ve anti-inflamatuar özellikleri yüzünü yıkadıktan sonra temizleyici olarak kullanmak için mükemmeldir. Salatalığı, doğal makyaj temizleyicisi olarak kullanmak için aşağıdaki yönergeyi izleyin:
 
Bir salatalık suyunu küçük bir kaba koyup bir sprey şişesine dökün daha sonra 
Bu suyu yüzünüze püskürtün ve cildinizi temizlemek için bir bez kullanın.
Son olarak, yüzünüzü temiz suyla yıkayın.

Jojoba Yağı ile Makyaj Temizliği 

Jojoba yağı, kendi yağ salgılarını taklit ettiği için, genellikle bir kütikül kremi, nemlendirici ve hatta bir saç maskesi olarak kullanılır. Buna ek olarak, jojoba yağı, doğal olarak makyaj temizleyicisi olarak da kullanılır çünkü su geçirmez çeşitler de içeren her türlü makyajı etkili bir şekilde temizleme yeteneğine sahiptir. Bu yağ çok yumuşak, tıkanmayan ve pH-dengeleyici makyaj temizleyicisidir; sivilceye eğilimli cilt veya hassas cilde sahip kişiler de kullanabilir. 

Su ve jojoba yağını 2: 1 oranında karıştırın.
Küçük bir kapta karıştırıp daha sonra bu çözeltiye pamuklu bir çubuk daldırın.
Şimdi, onu kapalı gözlerinizin ve yüzünüzün etrafını temizlemek için kullanın.
Makyajı ve kiri silmek için aynı karışıma batırılmış başka bir pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.
Son olarak, ıslak bir bez kullanarak yağı çıkarın.

Zeytinyağı ile Makyaj Temizliği

Tüm uzmanların birleştiği bir konudur zeytinyağının vücudumuza faydaları… Pek çok şekilde tüketebileceğimiz zeytinyağı saç ve cilt bakımı için en çok kullanılan bitkisel yağların başında gelmektedir. Burada zeytinyağının cilde faydaları hakkında çok detaya inmeyeceğiz ancak kısaca, cildi nemlendirir, yumuşatır, yatıştırır, güneşin zararlı etkilerine engel olur. Özellikle kuru ciltlerin rahatlıkla kullanabileceği bir bitkisel yağdır. Bu kadar faydalı bir gıdanın mümkün olduğunca organik,saf olanına ulaşmakta fayda var. Hakiki sızma zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Eğer mutfakta fazla kullanmıyorum, sadece cildim veya saçım için kullanacağım diyorsanız aktarlarda küçük şişelerde de bulmanız mümkün elbette. 
Gelelim makyaj temizliğine; aslında yapılacak şey çok basit. Bir miktar pamuğun üzerine bir kaç damla zeytinyağı damlatıp, tüm makyajı çıkarabilirsiniz. Özelikle zor çıkan göz makyajı temizleme işlemi içinde mükemmel bir seçenektir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz zeytinyağı ile makyajınızı sildikten sonra bol ılık su ile yıkayıp, kurulayabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı ile Makyaj Temizliği 

Madem ki makyaj temizliği için bitkisel yağlar ile başladık, hindistan cevizi yağını da bu listeye eklemek gerekliydi. Zeytinyağı gibi çok kıymetli bir bitkisel yağdır. Hindistan cevizi yağının saçlara faydası da oldukça fazla olmakla birlikte cilde faydaları şu an ki konumuz. Cildi nemlendirirken, kırışıklıklar-ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerine karşı iyi bir koruyucudur. Ayrıca cildin yağ dengesini sağladığından ve enfeksiyonlara karşı iyileştirici etki gösterdiğinden akneye meyilli, yağlı ciltlerde de kullanılabilir. İşte sadece bunlar bile hindistan cevizi yağını makyaj temizleyicisi olarak kullanmak için yeterlidir aslında. Bunun için yapacağınız şey pamuk üzerine bir kaç damla hindistan cevizi yağı damlatıp, göz çevresi dahil tüm cildinizi silmeniz. 

Yoğurt ile Makyaj Temizliği 

Yoğurt olmadan cilt bakımı ve dolayısıyla cilt güzelliği düşünülemez kuşkusuz. Özellikle cilt lekelerini gidermek istiyorsanız örneğin yoğurdun atmaya çalıştığımız suyundan büyük fayda sağlayabilirsiniz. Yoğurt, içeriğindeki laktik asit sayesinde cilt tahrişlerini iyileştiren etki gösterir, antibakteriyel yapısı onu cilt için çok faydalı bir besin haline getirir. Ayrıca yoğurt ciltteki gözenekleri temizler, cildi nemlendirir ve yumuşatır. Akne, egzama gibi cilt sorunlarının belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur. Kısacası yoğurt pürüzsüz, yumuşak ve doğal parlaklığında bir cilde sahip olmanızı sağlar. Tüm bu özellikleri sebebiyle, yoğurt yüzü temizlemek, akne oluşumunu engellemek, cildi nemlendirmek ve canlandırmak için oldukça etkilidir. Elbette mümkün olduğunca doğal yoğurt kullanmakta fayda var. Makyajı temizlemek için yoğurt kullanacaksanız tek yapmanız gereken bir pamuğu yoğurdun içine batırıp, makyaj yaparak yüzünüzü silmektir.

Süt ile Makyaj Temizliği 

Su, yağ ve protein içeriğiyle yoğurt gibi makyaj temizliğinde mükemmel seçeneklerden biridir, süt. Eminim pek çoğunuz zaten bir yerlerden süt banyosu fikrini duymuşsunuzdur. Sütün cilt için bu kadar önemli olmasındaki en büyük sebebi elbette içindeki laktik asittir. Çünkü bu yüzden süt, kırışıklıkları azaltmak ve ölü hücrelerden cildi arındırmak için tercih edilir. Eğer şimdiye kadar cilt temizliğinde süte yer vermediyseniz denemenizi öneririz. Çünkü düzenli olarak süt kullandığınız zaman cildinizin gideren daha taze ve parlak görünmeye başladığını fark edersiniz. 
Makyajı temizlemek, cildi temizlemek için ılık süte pamuğu batırıp tüm yüzü silebileceğiniz gibi, pamuklu bir havluyu süte batırıp yüzünüze de uygulayabilirsiniz. 
Eğer akneye eğilimli bir cildiniz varsa sadece kreması alınmış süt ya da yoğurt kullanmanız ve sivilce fark ettiğiniz anda kullanımı bırakmanız önerilmektedir.

Aloe Vera ile Makyaj Temizliği 

İşte, kozmetik ürünlerin içerisinde de sıklıkla bulunan bitkilerden biridir, aloe vera. Çünkü özellikle cilt bakımında muhteşem sonuçlar gösterdiğini söyleyebiliriz. Anti-bakteriyel bir özelliğe sahip olduğu için yaraların iyileşmesine etki etmektedir. Ayrıca yüzümüzdeki koyu lekeleri noktaları ve cilt pigmentasyonunu da düzenler. 
Hemen her cilt tipinin rahatlıkla kullanabileceği doğal malzemelerden biridir. Kuru ciltler için faydalı olmasının yanında çatlakların giderilmesi için de yararlıdır. Aloe Vera, cilt dokusunun bileşimini ve gücünü geliştirmek için cilt hücrelerine oksijen sağlayarak cildi esnek tutan en iyi cilt nemlendiricisidir. Aloe Vera sayesinde parıldayan ve yumuşak cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca cildin yaşlanmasını engellemede de faydalıdır.
Yağlı ciltlerin de tercih edebileceği aloe vera içerdiği vitamin, mineral ve amino asitlere inatçı makyajınızı cildi yağlı bırakmadan temizler. Aynı zamanda kızarık ve şiş gözlere de iyi gelir.

Muz ile Makyaj Temizliği 

Cildinizi nemlendirmek ve makyajınızı yüzünüzden temizlemek istiyorsanız, en iyi seçeneklerden biri muz kullanmaktır. Muzdaki nemlendirme özelliği cildin nemliliğini korumaya yardımcı olurken, enzimleri makyajı temizlemek için işler ve gözeneklerdeki derin kirleri temizler.
 
İlk başta, olgun bir muzu ezin. Lapa haline getirdiğiniz muza, az miktarda bal ekleyip karıştırın. Şimdi, bu macunu yüzünüzün her yerine bir maske gibi uygulayın.
5 dakika boyunca bırakın.  Son olarak, pürüzsüz, temiz bir cilt elde etmek için sıcak suyla yıkayın.

Üzüm Çekirdeği Yağı ile Makyaj Temizliği 

Üzüm tohumlarından ekstrakte edilen üzüm çekirdeği yağı, beta-karoten, D vitamini, C ve E vitamini ve yağ asitlerini bol miktarda içerir. Bu özellikler sivilceleri tedavi edebilir, cildi sıkıştırabilir, nemlendirebilir, gözlerindeki koyu halkaları azaltabilir, kolajeni geri yükleyebilir, yara izlerini azaltabilir ve yaşlanmayla mücadele edebilir. Buna ek olarak, su geçirmez maskara gibi sert göz makyajını temizlemek için de etkilidir.
 
Öncelikle yüzünüzü suyla nemlendirin. Ardından bir ped üzerine biraz üzüm yağını dökün ve hafifçe gözünüze bastırın. Daha sonra, göz kalemi ve maskarayı hafifçe ovmadan önce birkaç saniye tutun. Gerekirse başka bir ped ile tekrarlayın. Son olarak, fazla yağları temizlemek için yüzünüzün geri kalanını durulamak için hafif bir yüz temizleyici kullanın.

Avokado ile Makyaj Temizliği 

Öyle faydalı bir besin ki avokado tüketerek alacağınız vitaminler ve enerjinin yanı sıra, cilt ve saç sağlığınız için de kullanabilirsiniz. Avokadonun cilde ve saça faydaları o kadar fazla ki, avokado ile çok sayıda saç ve cilt maskesi yapabilirsiniz. Ancak makyaj temizleyici olarak avokadonun yararlarından bahsedersek, avokado sayesinde suya dayanıklı eyeliner veya maskarayı çıkarabilirsiniz. Avokadoyu göz makyajı temizlemek için kullandığınız zaman içerdiği omega 3 yağ asitleri ve A, D, E vitaminleriyle sizin için muhteşem bir göz çevresi kremi de olmuş olacak
 

Benzer Yazılar