Şifalı Bitkiler
Ekinezyanın Faydaları Nelerdir? 08.06.2018

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

Ekinezya (Echinacea purpurea), Papatyagiller (Asteraceae) familyasına ait bir bitki türüdür. Özellikle bağışıklık sistemi üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle başta Kızılderililer olmak üzere, dünyanın pek çok yerinde insanlar tarafından kullanılmıştır. Kuzey Amerika’nın endemik bitkilerinden olan ekinezya, ülkemizde de bolca bulunan şifalı bitkiler arasında.
 
Ekinezya bitkisinin hem çiçekleri, hem gövdesi ve yaprakları hem de kökleri kullanılmaktadır. Yılda iki kez hasat edilebilen ekinezya, yetiştirilmesi ve işlenmesi açısından da oldukça pratik ve ekonomik değere sahip bir bitki. İçeriğindeki A, B2, C ve E vitaminlerinin yanı sıra çeşitli mineraller bakımından da zengin olan ekinezya, özellikle içerdiği polisakkaritler nedeniyle bağışıklık sistemi üzerinde çok güçlü etkilere sahip.

Ekinezyanın Sağlık Açısından Faydaları

Kanser

Ekinezyanın çeşitli anti-kanser özellikleri bulunmaktadır. Yurtdışı kaynaklı çeşitli sağlık kurumlarınca yapılan kapsamlı araştırmalara göre, ekinezyanın beyin kanseri üzerine büyük faydaları vardır. Ekinezyanın içerisinde bulunan bileşikler, kanser yapan serbest radikaller ile savaşarak, elektron düzenlerini bozar ve kontrolsüz bölünmelerini engeller. Böylece kanser hastalığının oluşması engellenmiş olur. Ekinezya doğal bir kanser tedavi edicisi olarak da sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

Bağışıklık Sistemi

Yapılan 14 farklı araştırmaya göre, ekinezya kullanımında, soğuk algınlığına yakalanma şansının yüzde 58 azaldığı ve soğuk algınlığına yakalanıldığında, tedavi süresinin 1.5 gün kadar azalacağı ortaya çıkmıştır. Craig Coleman isimli bir araştırmacının yapmış olduğu testlere göre, ekinezyanın kış hastalıkları üzerinde kesin bir faydası olduğunu ortaya çıkarmıştır. Soğuk algınlığını önlemede ve soğuk algınlığına yakalanma ihtimalinin azalmasında, ekinezyanın büyük bir etkisi vardır. Bunu da bağışıklık sisteminizi güçlendirerek gerçekleştirir. Bağışıklık sisteminin artması da ekinezya dozajının miktarı ile doğru orantılıdır. Her kilonuz için 10 mg ekinezyayı, 10 günlük bir periyot içerisinde düzenli olarak tüketmeniz bağışıklık sisteminizi uyaracak ve güçlendirecektir.

Zihinsel Dinliğe Yardımcı Olur

Diğer pek çok doğal bitki gibi ekinezya da stres ve anksiyete belirtileri hafifletmek için oldukça faydalı olabilmektedir. Özellikle ekinezya ile hazırlanan çaylar duygusal problemleri rahatlatmak için etki olabilmektedir.

Ağrı Kesici

Yapılan çeşitli klinik araştırmaların sonuçlarına göre, ekinezyanın çok çeşitli ağrı kesici ve azaltıcı etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ağrıların çeşitleri ise bağırsak ağrıları, baş ağrıları, sinek ısırıkları, boğaz ağrıları, mide ağrıları ve diş ağrıları olarak sayılabilir. Bu tip ağrılar üzerinde ekinezyanın uyuşturucu ve acıları azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır. Ekinezyanın çay olarak yapılıp, içilmesi saymış olduğumuz ağrıların hafifletilmesinde ve iyileşmesinde artışlar meydana getirecektir. Ekinezyanin ağrı kesici özelliklerinden faydalanmak için, çayının düzenli olarak tüketilmesine gereken özen gösterilmelidir.

Güneş Yanığına İyi Gelir

Ekinezyanın sağlıklı bir cilt görünümü için destekçi olduğu bilinmektedir. Fakat ekinezya aynı zamanda güneş yanığının yaşattığı ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabilmektedir. Güneş yanığı olan bölgeye uygulanan ekinezya iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Arındırıcı

Ekinezyanın bir diğer faydası da toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmasıdır. Toksinler vücutta zehir etkisi bırakan bileşiklerdir. Dünya üzerinde hastalıklara sebep olan asıl etken iltihaptır. Yani vücudun mikrop kapmasıdır. Stres, yiyeceklerin içerisinde bulunan toksinler ve kötü bir uyku düzenine sahip olunması, vücutta iltihap oluşmasına sebep olabilecek temel etkenlerdendir. Bu duruma çözüm olarak sizlere ekinezya bitkisini tavsiye edeceğiz. Düzenli olarak ekinezya tüketiminin faydaları arasında iltihap oluşum sürecini tersine çevirmesi ve çeşitli iltihap rahatsızlıklarının etkilerini azaltması ve ortadan kaldırması gibi faydaları bulunmaktadır. Gözünde iltihap olan kişilerin özellikle ekinezya çayı tüketerek, istedikleri tedavi sürecinin hızlanmasına sebep olacaktır.

Cilt Problemleri

Ekinezyanın faydaları arasında çeşitli cilt problemlerini çözmek de yer almaktadır. Güvenli ve doğal bir takviye olarak ekinezyayı kullanarak çok çeşitli cilt problemlerinizden kurtulabilme imkanına sahipsiniz. Bu cilt problemleri arasında egzama tedavisinde kullanılması, cilt sorunlarında iltihap tedavisi, sedef hastalığının tedavisi, böcek ısırığının ağrısından kurtulma, cilt enfeksiyonlarını vücuttan uzak tutma, yaraların iyileştirilmesi ve cildin yenilenmesinde oldukça büyük faydaları ve yararlı etkileri bulunmaktadır.

Solunum Sistemi

Ekinezyanın, bağışıklık güçlendirici ve iltihap önleyici faydalarından dolayı düzenli olarak tüketilmesi, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı çeşitli faydalar içermektedir. Şiddetli sinüzit ağrısına karşı tedavi, tüm grip hastalıklarını geçirmesi, soğuk algınlığı ile vücudun savaşmasını sağlaması, iltihap oluşumunu engellemesi, tüberküloz hastalığının oluşmasını durdurması ve boğmaca ile difteri hastalıklarına karşı faydalı etkiler içeren ekinezya, saymış olduğumuz bu tip rahatsızlıkların önüne geçmektedir.

İltihaplanmaları Tedavi Eder

Ekinezyanın aktif kimyasal bileşenleri içermesi nedeniyle inflamasyon ve tahrişin ortak etkisi olan ağrıyı azaltmak için yardımcı olabildiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle, ekinezya her derde deva olarak adlandırılmaktadır. Eklem ağrıları için sıkça önerilen ekinezya, genellikle cilt inflamasyonları (iltihaplanmaları) için tercih edilmektedir.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyon oluşumu ve artmasını durdurmak için vücuda ilaç niteliğinde bir yardımcı gıda önereceğiz. Bu da ekinezya bitkisidir. Enfeksiyonlar ile savaşmada eşsiz bir özelliğe ve kabiliyete sahiptir. Ekinezya içeren bir meditasyon kremi, vajinal enfeksiyonların tekrar oluşmasını yüzde 16 oranında düşürmektedir. Diğer faydaları arasında ise kan yolu enfeksiyonunu durdurması, diş eti hastalığı, frengi hastalığı, malarya hastalığı, tifo, idrar yolu enfeksiyonları ve vajinal mantar enfeksiyonlarını durdurmada sayılır.

Kabızlığı Tedavi Eder

Eğer kabızlık problemi yaşıyorsanız, ekinezya doğal bir müshil etkisi göstererek yardımcı olabilmektedir. Sahip olduğu laksatif özelliğini elde etmenin en yollarından biri çayını tüketmektir. Her gün içilen doğal ekinezya çayı bağırsak hareketliliğini daha hızlı ve güvenli bir hale getirebilmektedir. Uzun süreli tüketimi tavsiye edilmediği gibi tüketimi durumunda bol su ile desteklenmesi önerilmektedir.

Ekinezya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

•    Hamilelik döneminde kullanımı ile ilgili yeterli araştırma yapılmamış olduğundan, hamilelerin ekinezya kullanması tavsiye edilmez.
•    Yüksek dozda ekinezya kullanımı mide bulantısı ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilir.
•    Papatyagiller familyasına ait bir bitki olduğundan, papatya bitkisine karşı alerjik reaksiyon gösteren kişilerin ekinezya da kullanmaması gerekir.
•    Bağışıklık sisteminin baskılanmasını gerektiren organ nakli gibi durumlarda ekinezya kullanılmamalıdır.
•    Doğuştan gelen bir bağışıklık hastalığı bulunanların ekinezya tüketmemesi gerekir.

Benzer Yazılar