Beslenme
Elmanın Faydaları 06.12.2016

Elmanın sağlığa olan faydaları, gelişmiş sindirim, mide rahatsızlıklarının önlenmesi, safra taşı, kabızlık, karaciğer rahatsızlıkları, anemi, diyabet, kalp rahatsızlığı, romatizma, göz rahatsızlıkları, çeşitli kanserler ve gut hastalığıdır. Aynı zamanda zayıflığın iyileştirilmesine yardımcı olur ve Elma dizanterinin tedavisinde yardımcı olur. Ve Dahası, Alzheimer ve Parkinson hastalığının başlamasını önleyebilirler. Son olarak, diş bakımı ve cilt bakımına yardımcı olurlar.

Elmalar gezegendeki en popüler ve lezzetli meyvelerden biridir ve susamışlığınızı gidermek ve tatlı dişinizi tatmin etmek için parlak, kırmızı, sulu bir elma kadar önemli bir şey yoktur; Ayrıca sağlığınızı da büyük ölçüde artıracaktır. Elma, ağacı Rosaceae ailesine ait pomar bir meyvedir ve Malus domestica bilimsel adıdır.  Atası, Orta Asya'nın çeşitli yerlerinde hâlâ yetişen Malus sieversii'dir. Binlerce yıldır Asya ve Avrupa'da yetiştiriliyorlar ve Yunanlılar, Romalılar ve İskandinav kabileleri de dahil olmak üzere eski uygarlıkların kültür tarihlerinde ortaya çıkıyorlar. Sadece Avrupalı ​​sömürgeleştiricilerle birlikte Amerikaya doğru uzadı ve hızlı bir şekilde "kök saldı" ve şu anda Kuzey Amerika'nın uygun bölgelerinde yoğun şekilde yetiştiriliyor.

Bu lezzetli meyve 7,500'den fazla çeşite sahiptir. Kırmızı, sarı ve yeşil gibi çeşitli renklerde bulunur. Elmaların derisi ince fakat dayanıklıdır ve iç eti kalın ve sulu olup, olgunlaştıkça yumuşar. Besin maddeleri, etiyosinazların zengin bir kaynağı olan rengini veren çeşitli tanenlerin derisinde  bulunur.

Elmalar ağaçtan alarak çiğ olarak yenilebilir veya meyve salataları ve krema gibi çeşitli yemeklerde yenilebilir. Elma suyu da dünyada yaygın bir içecektir ve birçok tatlıya dahil edilir.  Elmalar sağlıklı, tatlı bir atıştırmalık olarak cips haline kızartılabilir. kıyılmış, püre şeklinde, dondurulmuş veya kurutulmuş olarak tükerilebilir.  2010'da, elmanın tamamının genomu çözüldü, bu da elmaların sağlığımız için neden faydalı olduğunu araştıran ve  belirli bileşenlerin artışından sorumlu olduğuna karar verildi. Dünyanın en sevilen ve en sağlıklı meyvelerinden biri olan elme vazgeçilmez bir seçimdir.

Elmanın Besin Değeri

Elmallar için yazılan uzun sağlık faydaları listesi, içinde bulunan vitamin, mineral, besleyici ve organik bileşiklerin zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Bu önemli besleyici elementler; C vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve riboflavin yanı sıra potasyum, bakır, manganez ve magnezyum gibi mineralleri içerir. Elmalar aynı zamanda diyet lifi için çok iyi bir kaynaktır ve tek bir servis ile günlük lif gereksiniminin% 12'sini sağlar. Elmaların gerçek değeri organik bileşiklerindedir. Meyve suları ve quercetin, epicatechin, phloridin ve diğer çeşitli polifenolik bileşikler gibi flavonoidler ile doludur.

Elmanın Sağlık Açısından Faydaları

Sindirim: Lif açısından zengin elma, sindirim sürecinde yardımcı olur. Düzenli olarak elma tüketimi pürüzsüz bağırsak hareketi sağlar. Kabızlık ve çeşitli mide rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur. Elma her bir diyetin önemli bir parçasıdır. Gıdaların sindirim kanalından sorunsuzca geçmesine yardımcı olur. Ayrıca, peristaltik hareketi uyararak kasların uygun şekilde kasılmasını ve besinleri birlikte hareket ettirmesini sağlar. Sonunda, kalp sağlığını korumak ve ateroskleroz şansını azaltmak için aşırı miktarda kolestrolü damarlarınızda ve atardamarlarınızda sıyırırken aynı zamanda gıdaların verimli bir şekilde alınmasını sağlamak için gastrik ve sindirim suları bırakmayı da tetikler.

Kanser Önleme: Elmaların kanser önleme konusundaki rolü, bir süredir bir çalışma konusu haline gelmiştir ve çeşitli kanser türlerinde (özellikle göğüs ve kolon kanserinde) ılımlı bir düzelme gösterirken, en önemli bulgular akciğer kanseri ile ilgili olmuştur. Çoğu meyve ve sebze kanser karşıtı etkilere sahiptir.   Akciğer kanserini azaltmak ve gelişmesi halinde bulaşmasını yavaşlatmak için belirgin ve inkar edilemez bir kapasite gösterirler. Hipotezler genelde kaempferol ve quercetin gibi yüksek phytonutrient içeriği ile etki sağlar, Ancak elmaların kanser üzerindeki etkisi hakkında kesin sonuçlar halen net değildir.

Sindirim Sağlığı: İnsan sağlığının en önemli ve gözden kaçan bölümlerinden biri, vücudumuzun tamamında yaşayan yararlı bakterilerdir. Elmalar özellikle ince bağırsağımızın içinde yaşayan bakterilerin işleyişini iyileştirmeye yardımcı olur ve erken yapılan çalışmalar, elmaların, sindirim sistemi içindeki metabolizmayı değiştirdiğini ve besin alımını en üst düzeye çıkararak ve zararlı bakterileri ortadan kaldırarak sağlıklı hale getiren bakterilerin dengesini değiştirdiğini gösterir.

Anemi: Elmalar zengin bir demir kaynağı olduğu için anemi tedavisinde yararlıdır. Anemi kandaki hemoglobin eksikliğidir; demir alımı arttıkça anemi hastalığını düzeltilebilirsiniz ki bu da kırmızı kan hücrelerinin metabolizmasının ayrılmaz bir parçasıdır. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin miktarını arttırarak, sadece anemiyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda düzgün çalışmasını sağlamak için temel organ sistemlerinin uygun oksijenlenmesini sağlarsınız.

Zayıflık: Elmalar zayıflıkları gidermekte ve zayıf insanlara canlılık katmaktadır. Bu nedenle, sık sık hastalara, hastalıklarından çabucak kurtulmalarına yardımcı olmak için verilir. Kilo almak istiyorsanız, elmalar günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır. Aynı zamanda vücudun detoksifikasyonuna ve vücudun genel sağlık düzelmesine yardımcı olur. Önemli miktarda protein içermese de, antioksidan bileşiklerin ve elmalarda bulunan proteinin kombinasyonu zayıflığın önlenmesinde ve kas tonusunun iyileştirilmesinde önemli bir role sahip olabilir.

Diyabetin Yönetimi: Kan şekeri kontrolü, şeker hastalığı olan insanlar için önemlidir ve elmalardaki polifenoller doğrudan vücut tarafından karbonhidrat alımını azaltmakla bağlantılıdır. Bu da, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olan önemli bir faktör olan kan dolaşımında ortaya çıkan kan şekeri seviyelerinin dalgalanmasını azaltır. Ancak orada durmaz. Polifenoller aynı zamanda sindirim sistemimizdeki glikoz emilimini düşürür ve kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmak için gerekli olan pankreasımızdan insülinin salınmasını uyarırlar. Sonunda, polifenoller, vücudumuzdaki hücreler üzerindeki insülin reseptörlerini uyarır; bu ise, kan dolaşımızdan şeker çıkarmayı hızlandırır ve metabolizma ve organ işlevleri için gerekli olan hücrelerimize ulaştırır. Elmalar şeker hastalığından etkilenen insanların sağlığını iyileştirmek için yiyeceklerden en iyilerden biridir.

Diş Bakımı: Elma hem dişleri hem de diş etlerini temizlemeye yardımcı olur. Dahası, dişlerdeki oyukları azaltmaktadır. Elmayı yediğinizde içeriğindeki lif dişleri temizlerken, meyvenin antibakteriyel özellikleri bakteri ve virüsleri vücuda bulaştırmaz.  Elma alkalinik bir bileşik olan tükrüğün salgılanmasını da uyarır; bu da, bakterilerin ağzınızda çoğalma ve çoğalma yeteneğini azaltır.

Alzheimer ve Parkinson Hastalığı: Elma ayrıca nörolojik konularda, özellikle de en trajik koşullardan ikisi olan Alzheimer ve Parkinson hastalığında da olumlu bir etki yapıyor. Alzheimer hastalığına yol açan beynin bozulması serbest radikal aktivitesiyle bağlantılı olduğu için elma içerisindeki tüm fitoturent bileşiklerin antioksidan etkileri , Alzheimer hastalığının azalmasına yardımcı olur. Elmalar ayrıca konsantrasyon, problem çözme ve hafıza ile bağlantılı olan beyindeki asetilkolin miktarını artırır. Parkinson açısından, elmalar, Parkinson'un altında yatan bir neden olabilecek dopamin üreten sinir hücrelerinin kademeli olarak parçalanmasını durdurur.

Solunum: Solunum sistemimiz inflamasyona karşı oldukça duyarlıdır ve bir dizi solunum koşulları doğrudan bu sistemdeki zar ve hücrelerin iltihaplanması ile ilgilidir. Ciddi vakalarda ölümcül olabileceğinden, astım belki de en ciddi durumdur. Elma muazzam derecede anti-inflamatuar davranış gösterir ve astım açısından diğer doğal tedaviler arasında yer alır.  Hatta meyve ve sebzeleri kombinasyon halinde tüketmenin faydalarından daha yararlı olduğu söylenir. Elmanın bu koşulları , iyileştirmenin karmaşık mekanizmaları açısından dünyada bir gizem olmaya devam ediyor.

Kalp Hastalığı: Elmalar vücuttaki kolesterol seviyesini düşürür ve kardiyovasküler hastalığa karşı güçlü bir savunma mekanizması haline getirir. Elmanın günlük dozu günde yaklaşık bir adettir. Elmalardaki antioksidan aktivitesi, lipit peroksidasyonu adı verilen yağ oksidasyonunu azaltır ve nötrleştirici trigliseridleri ve kan damarları arasında bulunan, tehlikeli basınç uygulayabilen çeşitli yağları içerir. Ayrıca, meyvelerin derisinde bulunan,  quercetin adlı çok güçlü bir flavonoid içeren elmalar, C-reaktif protein (CRP) miktarını azaltarak kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltabilir.

Romatizma: Romatizmal hastalar iyileşme sürecinde elma tükettiklerinden çok yararlı bulurlar. İyileşme sürecinin yanı sıra belki de daha da önemlisi, elmalarda bulunan iri miktarda flavonoid bileşiklerdir.

Göz Bozuklukları: Elmanın gözleri daha güçlü hale getirdiği ve görme oranını geliştirdiği düşünülmektedir. Gece körlüğünün tedavisinde de yardımcı olduğu bilinir. Elmanın, serbest radikallerin gözler üzerindeki etkisini azaltabilen, ancak maküler dejenerasyon, katarakt ve glokom gibi durumları önleyen flavonoid bileşiklerin antioksidan açısından zengin olması gerçeğidir.

Cilt Bakımı: Elma, bal ve sütten yapılmış macunlar, topikal olarak uygulandığında cildin  parlaklığını arttırır. Bunun nedeni yine elma derisinde ve etinde bulunan güçlü antioksidanlardan kaynaklanıyor. Bu bileşikler, erken yaşlanmaya doğrudan bağlı olan serbest radikallerin, kırışıklıkların, yaşlanmanın ve diğer yaşla ilgili durumların zararlı etkilerine karşı koyarlar. Sirkülasyon üzerindeki artan etkisi, eski hücrelerin yenilenmesini ve hasarlı olanların onarılmasını teşvik etmek için kan akışını sabit tutarak cildi genç tutmaya yardımcı olur.

Benzer Yazılar