Faydalı İçecekler
Enginar Çayının Faydaları Nelerdir? 17.09.2018

Enginar Çayının Faydaları

Ayıklanan enginar yaprakları, kuru ve temiz bir yere serilerek gölgede kurutulmalıdır. Yaprakların iyice kuruduğundan emin olduktan sonra bir torbaya veya kavanoza alarak saklayabilirsiniz. Enginar yaprağı, birçok aktarda da hazır kurutulmuş halde satılmaktadır.

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır?

Enginarın çiçeklerini oluşturan kabuksu yapraklar, kurutularak tüketilebiliyor. Kurutulmuş enginar yapraklarından hazırlanan çay ile de enginardan faydalanmak mümkün. İyi bir enginar çayı demlemek için 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş enginar yaprağı, bir su bardağı kaynamış suyun içerisine ilave edilir ve 5 dakika daha kaynatılır. Ağzı kapalı şekilde 10-15 dakika kadar demlendikten sonra içilir.
 
Enginar kürü şeklinde uygulamak için, daha büyük miktarlarda da enginar çayı hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir bütün enginarı, yapraklarını parçalayarak bir tencereye alın, üzerine bir litre sıcak su ekleyerek 15 dakika boyunca kaynatın. Ağzını kapatarak 15 dakika demledikten sonra süzün. Bu çayı her gün yemeklerden önce bir bardak olacak şekilde içebilirsiniz.

Kolesterol İçin: enginar çayı kolesterolü düşürmek için oldukça etkilidir ve bunu yaparken gelecekteki olası kolesterol problemlerini de şimdiden engeller.

Kalp Sağlığı: Enginar çayı kalp hastalıklarını ve felç riskini önlemeye yardımcı olur.

Cilt Sağlığı: vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır ve yukarda sayılan faydalar da göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı bir cilt için oldukça etkili hale gelmektedir.

Astım İçin: eğer astım tedavisi için nefes problemlerini engellemek istiyorsanız enginar, zeytinyağı ve limonu stoklamanız size yardımcı olacaktır. 

Kansere Karşı: Enginarın çiçek başları birçok sebze gibi yüksek oranda antioksidan içerir bununda belirli kanser türlerini engellemede rolünün büyük olduğuna inanılmaktadır. Düzenli enginar çayı tüketimi kasların sağlığı için oldukça faydalıdır; sağlıklı bir kas yapısı için vücuda yardımcı olmaktadır.  Hepatit için ilaç tedavisiyle beraber takviye ürün olarak tüketilebilinir ayrıca doğumda oluşan kusurların önlenmesine de etkilidir. 

Karaciğer Sağlığı: Enginar bitkisi karaciğeri korumak gibi iç hastalıkları tedavi etmede oldukça yararlıdır. Karaciğeri fonksiyonları için teşvik eder safra üretimini uyarır. Sonuç olarak karaciğer yetmezliği gibi bir durum yaşanmaması için vücuda yardımcı olur.
Karaciğere sağladığı etki nedeniyle alkolizm gibi karaciğeri hızla tehlikeye atan durumlarla etkili bir şekilde savaşır.

İdrar Söktürücü: enginar çayı idrar söktürücü özelliği sayesinde üre oluşumunu engeller. Ayrıca sahip olduğu hipoglisemin kan şekeri seviyelerini düzenlediği için diyabetiğe tavsiye edilir.Yine idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemi atar, aşırı yağın vücuttan atılmasını sağlar böylece sağlıklı kilo vermeye de yardımcı olur.

Sindirim Sistemi: kötü sindirim sistemi sorununa yardımcı olur. Midenizi yumuşatıp rahatlatırken iştahınızı kontrol etmeye bile etki eder. Sizin için gerekli olan faydalı bakterilerin ve besinlerin alınmasını sağlar.

Mideye Etkisi: kurutulmuş ya da taze enginar sapları ve yapraklarından yapılmış çay mide ekşimesine doğal bir çare olmasının yanı sıra mide bulantısı, mide ağrısı, ishal, şişkinlik hissi, kabız gibi durumlara da oldukça yardımcı olur. Kötü bir sindirime eğilimli iseniz bu çayı günlük yiyecek programınıza eklemeniz sizi bu rahatsızlıklara karşı koruyacaktır.  Enginar çayı kafein içermez bu yüzden endişe sorununuz varsa bu çayı tüketmek sizin için güvenlidir.

Kemik Sağlığı: Enginar vitaminler, mineraller, magnezyum, fosfor ve manganez bakımından piyasadaki besinler arasından tüketilebilecek en sağlıklı besinlerden biridir. Bu mineraller osteoporoz gibi kemik hastalıklarının riskini kemikleri koruyarak azaltır.

Beyin Fonksiyonlarına Etkisi: enginarın sahip olduğu önemli mineraller beyine giden damarların genişlemesini sağlar, oksijen alımını yükseltir böylece beyinin daha sağlıklı çalışması için oldukça etkili bir hale gelir. Ayrıca enginarda bulunan fosfor ise beyin hücrelerini doldurur. Fosfor eksikliği bilişsel yetenek açısından düşüşlerin görünmesine sebep 
olur bu yüzden sağlıklı bir beyin için fosfor çok önemlidir.

Benzer Yazılar