Şifalı Bitkiler
Enginar Yaprağı Nedir? Enginar Yaprağının Faydaları Nelerdir? 29.05.2019


İçeriğindeki Etken Maddeler

 

Kalsiyum
İnülin
Demir
Cynarin
Potasyum
Tanen
Mineraller
Cynoropicrin


Karaciğer Dostunuz

Alkol ve kimyasal ilaçlar tüketimi başta olmak üzere karaciğere yansıyan tüm yorgunluk ve tahribatlarda öne çıkan en önemli bitkidir. Karaciğerin çalışmasını güçlendirici (hepatonik) karaciğer koruyucu (anti hepatotoksik, hepatoprotektif) gastrointestinal sistem ve karaciğer fonksiyonlarını uyarıcı (hepato stimülatif) ve lipit düşürücü etkilere sahiptir. Stimülan etkisi ile safra asidi salgılanmasını (koleretik etki) ve safra kesesini uyararak safra asidinin bağırsağa dökülmesini (kolagog etki) sağlar. Karaciğer dejenerasyonunu azaltıcı ve karaciğerde kan akımını hızlandırıcı rol oynadığı saptanmıştır. Bu etki, dispeptik semptomların (ağrı, bulantı, öğürme, karın şişliği) hızla ortadan kalkmasına neden olur. Kronik Hepatit B ve C hastalarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Enginar ayrıca bağırsakları yumuşatarak hafif diyare etkilidir. Bu özelliği ile iyi bir bağırsak detoksu gerçekleştirir. Bağırsaklardan bir çok zararlı organizmayı dışarı atar. İyi bir zayıflatıcı drogdur. Bağırsaklarda birikimi önleyerek düzenli bir gıda tüketimi sağlar ve kabızlık oluşumunu önler.

Sindirim sistemindeki işlevi çok önemlidir. Kimyasal maddeler, çevresel zehirler, yapay besin katkıları ve tehlikeler yaratabilecek her türlü zararlı maddeden bedenimizi arındınır. İçeriğindeki etken maddeler karaciğerde biriken toksik maddeleri uzaklaştırır. Safra asidi üretmesi sayesinde karaciğeri uyarır, vücuttaki amonyak ve kandaki yağ oranını düşürür.

Enginar yaprağının kullanımı yaygın olarak içeriğindeki cynarin ve inülin etkin maddeleri ile karaciğer detoksu ve şeker dengeleyici sistemler üzerinedir. Günlük diyette de kullanılan önemli bir bitkidir. Enginar yaprağı üzerine yapılmış birçok bilimsel çalışma vardır. İtalya'da Parma Üniversitesinde karaciğer hastalıkları üzerindeki etkileri incelenmiş olup, enginar yaprağı geleneksel tedavilerle birlikte yıllardır kolesterol düşürücü ve karaciğer koruyucu olarak bilinmektedir.

Karaciğer ve vücut detoksu söz konusu olduğunda en çok bilinen ve kullanılan bitki türüdür.

Halk Tababetine Göre: Karaciğer koruyucu ve güçlendirici, safra attırıcı, viral hepatitlerin sorunlarında en çok tüketilen drogdur. Karaciğer yağlanması dahil bağırsak detoksu sorunlarına kadar genel detoks amaçlı tercih edilir. 

Benzer Yazılar