Bitkisel
Gardenya Uçucu Yağının Faydaları Nelerdir? 18.09.2018

Gardenya Uçucu Yağının Faydaları

Enflamasyonu azaltmak, kronik hastalığı önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, cinsel dürtüyü uyarmak, sindirimi optimize etmek ve ruh halini iyileştirmek, aynı zamanda yaraları iyileştirmek ve süt üretimini arttırmak da dahil olmak üzere, oldukça  faydası vardır. Sınırlı miktarda da olsa, bu esansiyel yağı kullanmanın birkaç yan etkisi vardır ve hamile kadınlarda ve çocuklarda olası komplikasyonlarla birlikte cilt tahrişini ve iltihaplanmayı içerir.

Gardenya esansiyel yağı, bileşikleri, aktif maddeleri ve uçucu asitleri gardenya çiçeğinin taç yapraklarından çıkararak elde edilir. Gardenya jasminoides bilimsel ismini taşıyan gardenya, beyaz çiçekler üreten ve Çin'e özgü bir yaprak dökmeyen çalıdır. Diğer Asya ülkelerinde doğallaştırılmıştır ve dünyanın diğer ılıman ve subtropikal bölgelerinde 40'tan fazla diğer türleri vardır. Bu uçucu yağ geleneksel olarak, çiçeğin özünü çıkarmak için hayvansal yağlar kullanan enfleuraj kullanılarak ekstrakte edilir.  Ancak bu teknik, üretim ve çıkışı artırmak için buhar damıtma ile değiştirildi. Gardenya esansiyel yağının etkileyici sağlık yararlarının çoğu, diğer çeşitli antioksidanlar arasında linalool ve terpineolün yanı sıra yüksek konsantrasyonlarda benzil ve fenil asetatlardan gelmektedir.

Gardenia esansiyel yağı, zayıf sindirim,  öksürük, soğuk algınlığı, grip, inflamatuar durumlar, kronik ağrı, zayıf bağışıklık sistemi, anksiyete, stres, depresyon, taze yaralar, düşük süt üretimi ve yetersiz dolaşımla uğraşan insanlar için en iyisidir. 

Enflamasyonu Azaltır

Bu iltihaplı koşulların belirtileri söz konusu olduğunda, gardenya esansiyel yağ  çok benzersiz bileşikleri rahatlama sağlamak için yardımcı olur. Geniposit ve genipin, sindirim sistemini yatıştırmaya, vücuttaki ağrı ve ağrıları ortadan kaldırmaya, artrit semptomlarını azaltmaya ve baş ağrılarını önlemeye yardımcı olabilecek  antiinflamatuar maddelerdir.  Dağınık olduğundan, bu etkiler topikal uygulamaya göre daha başarılı olabilir.

Cinsil Dürtüyü Uyarır

Geleneksel olarak, bu yağ, özellikle erkekler için, cinsel tahrik ve libidoyu artırmak için kullanılmıştır.  Ancak kadınlar için de bir şeyler hazırlamak için parfümlere veya banyolara da eklenebilir. Olfaktör merkezi ve limbik sistem (beynin duygusal kontrol merkezi) arasındaki bağlantı iyi bilinir ve bu uçucu yağa gelince açık bir şekilde görülür.

Yara İyileşmesini Hızlandırır

Bakterisidal bir madde olarak, gardenya esansiyel yağı bağışıklık sisteminize ek bir destek seviyesi sağlar. Bir yara, çizik, kazıma, çürük veya kesik durumunda, yaranın yakınında herhangi bir enfeksiyona karşı korumak için az miktarda bu seyreltilmiş esansiyel yağı kullanmalısınız.  Bu ayrıca yardımcı olur, çünkü bu yağ hasarlı dokuların ve kan damarlarının iyileşmesini hızlandırır.

Modunuzu Yükseltir

Gardenya esansiyel yağının en popüler kullanımlarından biri, öncelikle ruh hali, anksiyete ve depresyonun olası semptomları üzerindeki etkisi nedeniyle aromaterapidir.  Bunu banyoya ekleyerek veya odanıza dağıtarak, stres hormonu seviyelerini azaltabilir ve vücuttaki oksidatif stresi azaltabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu çiçeğin esansiyel yağında bulunan antibakteriyel, antioksidan ve antiviral bileşikler cildinize ve iç sisteminize patojenlerden, tahriş edicilere ve zarar verebilecek diğer yabancı maddelere karşı ekstra bir koruma tabakası verebilir. Bağışıklık sisteminizi gardenya esansiyel yağı ile güçlendirerek, beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik edebilir ve serbest radikal aktivitesini etkisiz hale getirebilirsiniz.

Solunum Sorunlarının Tedavisi

Bu uçucu yağın, yüz buharı, aromaterapi veya yağ difüzörü ile solunması, tıkanıklık, boğaz ağrısı, tıkalı sinüsler ve genel solunum yolu iltihabından etkili ve anında rahatlama sağlayabilir.  Antibakteriyel özellikler, altta yatan enfeksiyonu yok edebilir.

Süt Üretimini Artırıyor

Bir galaktolog olarak, gardenya esansiyel yağı, çocuklarının çocuklarından sonra daha fazla anne sütü üretmesine yardımcı olabilir. Bu yağın hamilelik sırasında tüketilmesi zorunlu olmasa da, doğumdan sonra kadınlara kesinlikle yardımcı olabilir. Uzmanlar ayrıca, bu yağı emziren kadınlar için güvenli olarak kabul etmişlerdir, çünkü aktif bileşiklerin sadece küçük bir miktarı sütünden geçirilecektir.

Dolaşımı Artırır

Bu uçucu yağın dolaşımın artmasına yardımcı olabilecek bazı uyarıcı özellikleri vardır, bu da vücudun en çok ihtiyaç duyduğu parçalara daha fazla oksijen ve besin maddesi sağlar. Bu, bilişi arttırabilir, yorgunluğu ve anemi semptomlarını önleyebilir ve yaralanmaları, hastalıkları veya ameliyatları takiben iyileşme sürecini hızlandırabilir.   

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Bu yağ, bağırsaktaki probiyotik aktiviteyi, sindirimi artırmak ve besin alımını maksimuma çıkarmak için uyarırken, aynı zamanda bağırsaktaki bazı bakterilerin ve diğer patojenlerin yayılmasını önleyerek, karnınızın en yüksek seviyede çalışmasını sağlar.

Gardenya Uçucu Yağı Kullanımları

Bu uçucu yağ, topikal uygulamalardan genel yağ difüzyonuna ve aromaterapiye kadar birçok farklı şekilde kullanılabilir. Bu yağın çok yönlülüğü, pek çok kozmetik ve tedavi ürününe dahil olmasının nedenidir.

Masaj Yağı

Bu yağın yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özellikleri, masaj yağı olarak mükemmel bir seçim olmasını sağlar. Aslında, birçok kişi etkinliğini arttırmak için sadece birkaç damla daha fazla akasya yağı ekleyerek başka bir masaj yağı ile katkı sağlamaktadır.

Oda Kokusu

Esansiyel bir yağ difüzörü kullanıyorsanız, eşsiz tatlı kokusu nedeniyle gardenya esansiyel yağı çok yaygın bir seçimdir. Antibakteriyel özellikler, odanızı veya havadaki patojenlerin  temizleyebilir ve ayrıca hayvanlar, duman veya yiyeceklerden kaynaklanan kokuları giderebilir.

Banyo Sırasında Kullanım

Banyoya birkaç damla gardenya esansiyel yağı koymak, banyonuzu harika bir kokuyla dolduracak ve sessiz zamanlarınız için kas gevşetici, stres giderici bir ortam sağlayacaktır.

Yüz Buharı

Bu yağın bir kaç damlasını kaynamış su kabına ekleyebilir ve daha sonra solunum yolu enfeksiyonlarının, tıkanıklığın, düşük enerjinin ve yorgunluğun hızlı ve doğrudan tedavisi için buharı soluyabilirsiniz.

Benzer Yazılar