Şifalı Bitkiler
Gilaburu Nedir? Gilaburu Faydaları Nelerdir? 29.05.2019


İçeriğindeki Etken Maddeler


Valerianic asit
Vibirrum
Organik asitter
Kalsiyum
Saponin
Magnezyunm
Potasyum
PektinKayseri'nin Bünyan ilçesi ile civarında yetişip "gilaburu" adıyla bilinen bitki, böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliğinin bilimsel olarak kanıtlanmasının ardından eczanelerde takviye edici gıda olarak yerini aldı.


Özellikle böbrek taşı hastalarının yakından tanıdığı, Türkiye'nin farklı bölgelerinde "gilabolu, gilaboru, giraboru, kirabolu, frenk üzümü" gibi çeşitli isimlerle anılan gilaburu, içeriğindeki mineraller ve asit dolayısıyla "gençlik iksiri" olarak da anılıyor. Üzüme benzeyen kırmızı meyvesi ve çalı şeklinde bitkisiyle bilinen gilaburu, yöre halkı tarafından toplanıyor ve meyve suyu olarak tüketiliyor.


Böbrek Taşı Sorunlarında Dostunuz

21.yüzyıl ile birlikte yeniden keşfedilen alternatif tıp ile Gilaburu'da (viburnum opulus) yeniden keşfedilmeye başlanmış. Türkiye'de İç Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yetiştirilen Gilaburu meyvesi başta böbrek taşı, böbrek tembelliği, böbrek kistleri, idrar yolu rahatsızlıkları, prostat, hiper tansiyon ve kadın hastalıklarının tedavisi olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı yüzyıllardır yöresel ve kültürel görenek olarak uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

ABD İlaç departmanı olan United States Pharmacopeia tarafından birkaç yıl önce onaylanan bu madde sıvı özüt, bileşik tentür ve bileşik iksir formlarında üretilmekte her tür sinirsel rahatsızlık ve halsizlik durumu efektif olmak üzere her tür kramp, spazm, nöbet ve tetanozda ayrıca kalp rahatsızlığı, çarpıntı ve romatizmaya karşı başarıyla kullanılmaktadır.

Halk arasında gilaburu meyvesi böbrek hastalıklarının ve böbrek taşı sorunlarının doğal yöntemi olarak da bilinir ve kullanılır. Yapılan araştırmalar gilaburunun böbrek taşını doğal olarak eritebildiği ve doğal yoldan atılımını sağladığı yönündedir. Araştırmalar gilaburunun idrar arttırarak böbrek taşını düşürdüğü yönünde değildir. Bazı araştırmalar 10 gün içerisinde 7-8 ml. Olan böbrek taşlarını eritebildiği yönündedir. Ayrıca gilaburunun idrar kanalını genişletmede idrar yapımını kolaylaştırmada sık idrara çıkmalarda idrar zorluğu ve yanmalarda idrar kanal darlığında önemli katkıları olduğu bilinmektedir. Yüksek oranda C vitamini özelliği olan Gilaburu güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir.Bu yazılarımız ilginizi çekebilir :


Böbreklere iyi gelen gıdalar hangileridir? 


Böbrek Taşı Nedir? Risk Oluşturan Faktörler Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Böbrek Taşını Düşüren Bitkiler


Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri
 

Gilaburu bitkisel içeriği ile koruyucu ve iyileştirici bitkiler arasında önemli bir konumdadır. İçindeki polifenoller ve organik asitler (valerian asidi), güçlü antioksidan (serbest radikal süpürücü, antitümör etki) balgam sökücü, kan kolesterol düzeyi azaltıcı, antibakteriyel ve antiviral özellikleri gösterirler. Ayrıca içerdiği saponinler polifenoller gibi antioksidan bağışıklık güçlendirici, antifungal (mantar öldürücü), kalp-damar sağlığı koruyucu ve diüretik idrar söktürücü) etkiye sahiptir.

Halk Tababetine Göre: Uzun yıllardır iyi bir böbrek dostu olarak bilinir ve kullanılır. Böbrek taşlarını eritebilme özelliği neredeyse sadece gilaburuda vardır. Bu sebeple böbrek ve böbrek taşı sorunlarında kullanılır.

 

Benzer Yazılar