Beslenme
Ginseng Faydaları 07.12.2016

Ginseng'in en etkileyici sağlık faydalarından bazıları zihin teşvik etme, stres azaltma, yaşlanmayı önleme, cinsel gücü artırma, kilo verme çabalarına yardımcı olma, şeker hastalığını yönetme, menstrüel rahatsızlığı hafifletme, saç sağlığını iyileştirme ve cildi koruma yeteneğidir.

Ginseng Nedir ?

Ginseng aslında Panax cinsine giren yaklaşık bir düzine bitki türünden oluşan geniş bir terimdir. Çok etli kökleri olan (ana besin kaynakları) bu yüksek değerde bitki, genellikle Kuzey Amerika'da ve Asya'nın bazı yerlerinde daha serin iklimlerde bulunur. Ancak, bu yararlı bitki için küresel talep nedeniyle, tüm dünyaya ihraç edilmiştir. Bahsedildiği gibi bir takım cins türleri vardır, bazıları odunsu kökleri olan, bazıları etli olanlardır. Kök, bitkinin tıbbi açıdan en değerli elementidir ve kurutulmuş, bütün halinde veya dilimlenmiş biçimde alınabilir. Ginseng'in yaprakları çok daha sınırlı bir şekilde kullanılır, ancak bazı kullanımları vardır. Birçok distribütör yanlış bitkilerin ginseng ailesinin bir parçası olduğunu iddia eder, bu yüzden daima ginseng takviyelerinin hangi bitkilerden türetildiğinden emin olun.

Ginseng kökü oral yoldan tüketilebilir veya takviyeleri, enerji içecekleri, içecekleri, çayları ve diğer formları içine alabilir. Ginseng çayı yaygın olarak bilinir ve kullanılır; bu çay çeşitinin Organik Gerçekler üzerindeki faydaları hakkında tam bir makale bulabilirsiniz. Belki de en çok bilinen yanı  onun adaptogenik nitelikleridir.  Bu da vücutta ginsengi mevcut olduğundan daha stresli durumlara adapte edebileceği anlamına gelir. Metabolizma ve bağışıklık sistemini daha esnek hale getirir. Bu nedenle kök çok çeşitli kültürlerde çok değerlidir. Şimdi, ginsengin  sağlık yararlarına daha ayrıntılı bir göz atalım.

Ginsengin Faydaları Nelerdir ?

Diyabet Yönetimi: Diyabet yönetimi ve korunması üzerine kapsamlı bir araştırma grubu mevcuttur, ancak son yıllarda diyabetin bu gerçek salgını için en umut verici bitkisel ilaçlardan biri de ginsengin kullanılması. Açlık kan şekeri düzeyleri ve post-prandial (yeme sonrası) seviyeleri açısından kan şekeri düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Glikoz alımını veya emilimini düzenleyerek ginseng, şekeri aşırı tehlikeli hale getirebilen veya hastalığın gelişimine neden olabilen ani yükselişlere karşı  vücudu korumayı başarabiliyor.

Prematür Yaşlanmayı Önler: Ginseng, tüm dünyada yaşlanma belirtilerini azaltma yeteneği açısından değerlidir. Öncelikle, sağlıklı hücrelere zarar verebilecek hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikallerin vücuttaki olumsuz etkilerini önleyebilen bir antioksidan olarak kullanılır. İçinde bulunan antioksidanlar, kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların yanı sıra belirli kanser türlerini önleyebilir. Dahası, maltolun oluşumunun engellenmesi ile bağlantılı olup, maltol, vücut tarafından üretilen ve tıbbi koşulları kötüleştirebilecek bir başka tehlikeli maddedir.

Bilişsel Yetenek: Öğrencilerden yaşlılara kadar olan herkes bilişsel yetenekleri nedeniyle ginseng’i kullanmayı tercih eder. Bu tüketimi, yalnızca odaklanma ve yoğunlaşma konusundaki bilişsel yeteneklerinizi harekete geçirmekle kalmaz aynı zamanda daha yaşlı yaşlarda elde etmesi zor olabilecek sinirsel faaliyeti de uyarabilir. Antioksidanların bu yollarını tetikleyen aktivitesi, beyinde plak ve serbest radikallerin birikmesini engeller, demans, Alzheimer ve diğer bilişsel bozuklukların başlamasını etkili bir şekilde önler.

Kilo Kaybı: Ginseng'de bulunan güçlü kimyasal bileşiminin, iştah bastırılması da dahil olmak üzere çok çeşitli etkileri vardır. Kurutulmuş veya toz haline getirilmiş ginseng tüketildiğinde, "açlık hormonlarının" herhangi bir isteği harekete geçirmesini hızla bastırabilir; böylece kilo verme çabalarında insanların gereksiz tüketimlerini engellemeye yardımcı olurken aynı zamanda bir dizi sağlıklı fayda sağlar .

Cinsel Performans: Ginseng'in en yaygın kullanılan geleneksel yöntemlerinden biri afrodizyaktır. Tozlanmış ginseng'in erkek cinsel performansını arttırdığı ve libidoyu artırdığı düşünülüyor ; Modern uygulamalarda erektil disfonksiyona maruz kalan erkekler için doğal bir çözüm olarak önerilir.

Menstrum Rahatsızlığı: Yatıştırıcı ve anti-inflamatuvar bir madde olarak, ginseng aşırı menstrüel rahatsızlık ve kramp ağrısı çeken insanlar için sıklıkla reçete edilir. Menstruasyon ile ilişkili ruh hali değişimlerini ve orta yaşlı kadınlarda menopoz değişikliklerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Saç Sağlığı: Ginseng'de bulunan doğal karbonhidratlardan biri doğrudan alopesi ve erkek tipi kelliklerin önlenmesi ile ilgilidir. Ginseng salvesini uygulayarak veya baharatı doğrudan kafa derisine uygulayarak  saç kökü yataklarının sağlığını artırabilir, kepeklenmeyi önleyebilir ve saç dökülmesini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Cilt Sağlığı: Ginseng, vücudun her tarafında, özellikle deri hücrelerinde kan akışını uyararak, cildin genç ve sulu görünmesini sağlar. Bu ise anti-aging özellikleri kategorisine girer, aynı zamanda deriyi detoxifying ve vücudun en önemli olayı ,bağışıklık tepkisi artırmak ile de bağlantılıdır.

Kolorektal Kanser: Diğer kanserlerde kapsamlı araştırmalar devam etmekle birlikte, ginseng için en umut veren onkolojik alan kolorektal kanserdir; Araştırmalar, kolorektal kanser yayılımında direkt bir düşüş ve semptomların birinin diyetine düzenli olarak dahil edilmesiyle ortaya çıktığını gösteriyor. Diğer kanser tipleri üzerine yapılan erken araştırmalar anti-tümör özelliklerini göstermektedir, ancak bu çalışmalar hala erken safhadır ve hala kanser açısından ginseng'in gerçek tıbbi faydası üzerinde tartışmalar bulunmaktadır.

Stres Düzeltici: Ginseng, vücudun sinir sistemini metabolizmanın uyarılması ve enerji düzeylerinin yükseltilmesi de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde etkiliyor. Bu etkilerin her ikisi de vücuttaki stres ve kaygıların azaltılmasına yardımcı olabilir. Ek olarak ve belki de daha önemlisi, ginseng'de bulunan adaptojenler, vücudun hormonal seviyelerini değiştirdiği gösterildiği  ve bu da stres hormonu seviyelerini düşürmeye ve vücutta daha iyi bir ruh hali dengesi elde etmeye yardımcı olabilir.

UYARI !!! Ginsengin Zararları ve Yan Etkileri

Ginseng çok güçlü bir baharattır ve bu nedenle vücutta olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Bunlar genellikle mide bulantıları, baş ağrısı, uyku sorunları ve alerjik reaksiyonlar biçimindedir. Bunlar genellikle hafif olsa da, düzenli diyet veya ek rejime eklemeden önce yine de bir tıp uzmanına danışmalısınız.

Benzer Yazılar