Faydalı İçecekler
Goji Berry Çayı Nedir ? Nasıl Hazırlanır? 23.02.2018

Goji Berry Çayı 

Goji berry çayını içmek, Asya'dan bugüne canlı ve lezzetli bir içecek olarak kalan eski bir çaredir.Goji meyve çayı, bilimsel olarak Lycium barbarum olarak bilinen goji bitkisinin meyveleri ile hazırlanan sıcak, tıbbi bir içecektir. Ünlü ve yaygın olarak Çin ve diğer Asya ülkelerinde kullanılan bu bitki yanı sıra, Avrupa'nın belirli bölgelerinde bu kıtaya aittir. Goji meyvesi, neredeyse dünyanın neresinde olduğuna bağlı olarak kurt üzümü, Çin kutu ağacı, barbarca evlilik asması ve yaklaşık bir düzine diğer yaygın isimler olarak bilinir. Çayın demlenmesi kolaydır ve anahtar fıbronoidler, polisakaritler ve diğer aktif maddeler de dahil olmak üzere goji meyvelerinin antioksidanları ile infüzyon yapılır. Bu, A, C ve E vitaminin yanı sıra çeşitli mineraller de içerir. Bu çayı yapmak için geleneksel yöntemler sadece kaynar suda demlemek yeterlidir , ancak daha modern varyasyonlar ekstra sağlık yararları için yeşil çay ile birleştirir.

Goji Berry Çay Avantajları

Goji çilekli çayın önemli sağlık faydaları şunları içerir:

   • Enerjiyi artırmak


  • Daha güçlü bağışıklık sistemi


  • Diyabetin yönetimi


  • Kilo kaybı


  • Huzurda iyileşme


  • Antioksidan özellikleri


  • Enerji seviyeleri

 

Goji berry  bu çaydan vücuda inanılmaz derecede gençleştirici etki yapar ve içerdiği birçok kritik mineral ve vitamin sayesinde enerjinizi patlatarak metabolizmayı uyarabilir.

Ruh Hali: Aktif bileşenlerin, vücudunuzdaki hormonlar üzerinde etkili olduğu bilinir; ruh halinizi dengeler ve kaygıları önleyebilir, aynı zamanda doğal bir antidepresan gibi davranabilir.

Antioksidanlar: Bu çay demlendiğinde salınan flavonoidler ve phytonutrientler, hücresel mutasyon ve kanserin önlenmesinden, kronik enflamasyon seviyelerinin düşürülmesine ve cildin görünümünün iyileştirilmesine kadar sayısız yolla vücuda yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemi: Yüksek düzeyde C vitamini, A vitamini ve E vitamini bulunan bu çay, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve bağışıklık sistemini artırabildiğinden mükemmel bir bağışıklık arttırıcıdır.

Diyabet: Araştırmalar bu bitki çayının vücudun glikoz ve insülin salınımını düzenlemesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kilo Kaybı: Metabolizma artırıcı özellikleriyle, bu çay pasif yağ ve kalorili yakmayı arttırarak kilo verme çabalarına yardımcı olabilir.

Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır?

Evde goji berry çayı yapmak isterseniz, taze goji berry meyvesi  kullanmak en iyisidir, ancak her zaman bulunmazlar. Aslında, birçok popüler yemek tarifleri kurutulmuş goji berry meyvesi kullanmanızı öneririz.

Adım 1: Kurutulmuş goji berry meyvelerini 1 çorba kaşığı bir demliğe koyun.
Adım 2: Ateşin üzerinde kaynatmak için 2 bardak su kullanın.
Adım 3:Kurutulmuş goji berry  üzerine sıcak su dökün.
Adım 4:Karışımı 3-4 dakika kadar dikine bırakın, daha uzun bekletilmiş  bir çay istiyorsanız daha uzun süre bekleyin.
Adım 5: Goji berry meyvesini sıkın ve sıcak servis yapın.
Adım 6: İstenirse ek  lezzet için bal ilave edin.

Goji Berry Çay Yan Etkileri

Goji berry çayının çok etkileyici yararları vardır, ancak ilaçlarla etkileşimler, gastrointestinal problemler ve gebelik ile ilgili komplikasyonlar gibi göz önünde bulundurulması gereken bazı yan etkiler vardır. Kan basıncı veya kan şekeri ilaçları alıyorsanız, negatif etkileşimler yaşayabilirsiniz, çünkü bu çay vücut üzerinde benzer etkilere sahip olabilir. Ayrıca düşük doğurmaya neden olan bir kimyasal olan betain içerir, bu nedenle hamile kadınlar bu çayı tüketmemelidir.

Benzer Yazılar