Faydalı Yiyecekler
Göze İyi Gelen Gıdalar Hangileridir? 26.12.2017

Göze İyi Gelen Gıdalar

Mango

Sağlıklı ve dengeli bir diyetin en önemli parçası olan mango, aynı zamanda vitamin ve besin değerleri bakımından da zengin bir meyvedir. 

Sizler de beslenme programınıza her gün bir adet mango ekleyerek, vücudun ihtiyaç duyduğu A vitamininin 36'sını almış olursunuz.

Tam Yağlı Süt

Bir bardak tam yağlı süt, yüksek oranda kalsiyum, protein, Magnezyum ve D vitamini içerir. Yağ oranı yüksek olsa da, kaloriler sizler için sorun değilse, göz sağlığınızı korumak için her gün bir bardak tam yağlı süt tüketmenizi öneriyoruz.

Hardal Otu

Hardal otunu çiğ veya pişmiş şekilde yemeklerinize ilave ederek, bir yandan lezzetli bir öğüne sahip olursunuz. Diğer yandan da göz sağlığınızı korumuş olursunuz. Sadece bir fincan doğranmış yeşil hardal yemek, vücudun ihtiyaç duyduğu A vitaminini fazlasıyla almanızı sağlar. 

Hardal otu; C Vitamini, E Vitamini, manganez, folik asit, lif, Protein ve kalsiyum bakımından da zengin bir bitkidir.

Balkabağı

Balkabağı; beta karoten bakımından zengin bir besindir. Bir fincan balkabağı bile, günlük önerilen miktarının dört katı A vitamini içerir. Potasyum ve lif bakımından zengindir ve vücudun genel sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kuru Fesleğen

Her öğün yemeklerinize tat katması için ekleyebileceğiniz kuru fesleğen, A vitamini bakımından zengin yiyecekler arasındadır. İçerdiği A vitamini, uzun vadede göz sağlığınızın korunmasına yardımcı olur.

Kavun

Yağ ve kalori oranı düşük bir meyve olsa da, besin değerleri yüksektir. Yemeklerden sonra veya aperatif olarak kavun yiyerek, vücudunuzun günlük gereksinim duyduğu A vitaminini almış olursunuz.

Bezelye

Genellikle garnitürlerde kullanılan bezelye, sağlıklı bir diyette de olması gereken besinler arasındadır. Yarım bardak bezelye, önerilen A vitamini miktarından fazlasını almanızı sağlar. Bezelye içerisinde C, K ve B vitaminleri yüksek oranda mevcuttur.

Kuru Kayısı

Kurutulmuş meyvelerin besin değerleri yüksektir. Aynı zamanda, antioksidan ve enerji desteği veren lezzetli aperatiflerdir. Her gün üç dört adet kuru kayısı yiyerek, A vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Domates

Vitamin ve mineraller açısından zengin besinlerin daha fazla tüketilmesi önerilir. Domates de bu besinlerden biridir. Bir adet orta boy domates, metabolizmanın günlük gereksinin duyduğu A vitamininin yüzde %20'sini almanızı sağlar. Düşük kalorili bir besindir. Ayrıca, mükemmel bir C vitamini ve likopen kaynağıdır.

Ispanak

Sağlıklı bir diyet için, her gün öğünlerinize ıspanak da dahil etmeyi unutmayın. Sağlık açısından çok önemli faydaları bulunan ıspanak; vücuda C Vitamini, K Vitamini, manganez, demir ve kalsiyum sağlar. Her gün bir porsiyon ıspanak yiyerek, günlük gereksinim duyulan A vitamininin %50'sini vücudunuza kazandırmış olursunuz. Ispanağın tüm bu besin değerli, göz sağlığını korumaya ve göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Havuç

Göz sağlığı için A vitamininin önemli olduğunu bilen herkesin ilk aklına gelen yiyecek, havuçtur. Günde bir adet havuç yemek, günlük A vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar. İçerdiği magnezyum, lif, C, K ve B vitaminleri de göz sağlığı için yararlı maddelerdir.

Marul

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı yiyecekler arasında zirvede yer almaktadır. Marul ve diğer yeşil yapraklı sebzelerle hazırlayacağınız salatalar, A vitamini bakımından zengin bir öğünle beslenmenizi sağlar. 

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri geri kazandırmaya yardımcı olur ve göz sağlığını korur.

Tatlı Patates

Zengin besin içeriğine sahip olan tatlı patates, yetişkinlerin günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar.

Kırmızı Biber

Her gün bir tutam kırmızıbiber tüketmek, önerilen günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 42'sini sağlar ve bu sayede gözlerinizin sağlığını korumuş olursunuz.

Hindi Karaciğeri

Hindi karaciğeri, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir sakatattır. Günlük önerilen A vitamini değerini fazlasıyla karşılar.

Paprika

Güney Amerika, Hindistan ve İspanya mutfağında yaygın olarak kullanılan paprikanın göz sağlığını korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu baharatı yemeklerinize ilave ederek, sizler de göz sağlığınızı korumak için bir adım atabilirsiniz. 

Paprika; C vitamini, potasyum, kalsiyum ve A vitamini kaynağıdır. Bir kaşık paprika, günlük ihtiyacınız olan A vitaminin yüzde %69'unu sağlar.

Şeftali

Lezzetiyle büyüleyen şeftali, besin değerleri açısından da zengin bir meyvedir. Şeftali yiyerek; C Vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir almış olursunuz. Eğer göz sağlığınız bozuksa ve A vitamin desteği almanız gerekiyorsa, her gün ara öğünlerde bir porsiyon şeftali yiyebilirsiniz.

Papaya

Tropikal meyvelerden biri olan papaya; vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar açısından zengindir. Küçük bir papaya yemek, günlük A vitamini alımının yüzde 29'unu karşılar. Göz sağlığınızı korumak için; tatlılarda, meyve salatalarında veya çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Karahindiba

Karahindiba yeşillikleri ile salatalar yaparak, göz sağlığına zarar veren etkenlere karşı metabolizmanızın savaşmasını sağlayabilirsiniz. Karahindiba; yüksek oranda kalsiyum, iyot, antioksidanlar içerir ve düşük kalorili bir yiyecektir. Günde sadece bir fincan kadar karahindiba yiyerek, gereksinim duyulan tüm A vitaminini vücudunuza sağlamış olursunuz.

Ciğer

Karaciğer, göz sağlığını koruyan ve göze iyi gelen sakatatlardan biridir. Anemi hastalığına karşı da metabolizmanın savaşmasını sağlar. Aynı zamanda iyi bir C ve A vitamini kaynağıdır. Bir porsiyon dana ciğeri yiyerek, sizler de göz sağlığınız için gerekli olan günlük A vitamini miktarını fazlasıyla karşılayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Birçok tahıl ve süt ürünleri, göz sağlığını korumak için tek başına yeterli olamamaktadır. Sağlıklı gözler için, D ve A vitamini alımına önem vermelisiniz. Sabahları süt ve yulaf ezmeli bir kahvaltılık hazırlayarak, vücudun göz sağlığı için gereksinim duyduğu A vitaminini karşılamış olursunuz.

A vitamini, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Göz gelişimi, işleyişi ve bakımı için vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu A vitamini miktarını karşılamaya çalışın. 

Yukarıda yer alan yiyeceklerle kendinize ve ailenize A vitamini bakımından zenginleştirilmiş sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar