Beslenme
Haşhaşın Faydaları 12.12.2016

Haşhaşın kendisi aslında Papaveraceae’nin ( Gelincikgiller (Papaveraceae), Papaverales takımına ait bir bitki familyası. Kuzey yarımkürenin ılıman ve subtropikal bölgelerinde yayılmış 26 cins 250 kadar tür ihtiva eder. Türkiye'de 5 cins ve 50 kadar türü bulunmaktadır.)  bir alt ailesi olup dünyadaki otsu bitkilerdir. Papaver somniferum, tıbbi, uyuşturucu ve rekreasyon amaçlı kullanılır. Bu çiçeğin Akdeniz bölgesinden kaynaklandığı düşünülmekte ancak doğu Asya ve Avrupa'nın bir bölümünde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu küçük kırmızı çiçekler yenilebilir bir tohumdur ve haşhaş tohumları üretir; sadece gerekli besin maddeleri ve eşsiz mineraller ile birlikte bazı alkaloidler de paketlenir. Haşhaş tohumları morfin olan bitkilerdir (dolayısıyla eroin) türetilir, bu yüzden dünya çapında haşhaş alanlarının çatışma için tartışmalı noktaları vardır.

Haşhaş tohumları çöreklerden simitlere kadar her şeyde bulunur ve haşhaş yağı genelde salata soslarında, çorbalarında ve hatta ekmek ve keklerde bile kullanılır. Bu çiçeğin küçük fakat çok yönlü tohumları son derece güçlüdür ve küçük dozlar bile vücut üzerinde ölçülebilir etkileri olabilir.

Haşhaşın Sağlık Açısından Faydaları

Analjezik Etki: Haşhaşın üzerinde en çok çalışılan ve kullanılan yönü, sağladığı analjezik kaliteleridir. Morfin, Haşhaş’taki birincil aktif bileşenlerden biridir. Ve bilindiği gibi, güçlü bir ağrı kesicisidir. hastanelerde kullanılan en güçlü seçimlerden biridir. Haşhaş tohumları tüketirseniz, küçük ağrıları hafifletebilir, baş ağrılarını giderebilir ve hatta iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Çinko da dahil olmak üzere haşhaş tohumlarında bulunan zengin besin kombinasyonu, iyileşme sürecini hızlandırmak için metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Araştırmalar, bağışıklık sistemlerinin gücündeki gelişmeleri doğrudan çinkoya bağladı. Her haşhaş tohumu içerisinde önemli oranlarda bulunan bu mineral, beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik edebilir ve vücudun yabancı maddelere ve etkenlere tepkisini artırabilir.

Vizyon Sağlığı: Yaş ilerledikçe, gözlerimiz de  doğal olarak görmede sorunlar çıkmaya başlar, ancak bu süreci durdurmak için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır. Antioksidan bileşikler gözlerimizi korumanın en iyi yoludur, haşhaşta önemli miktarda bulunan çinko da maküler dejenerasyonun oluşumunu azaltabilir ve sağlığımızı güçlü tutabilir.

Kalp Sağlığı: Haşhaşta bulunan diğer önemli minerallerden biri de demirdir, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ayrılmaz bir bileşendir. Demir alımını arttırarak, kan akışını artırabilir, böylece vücudunuzun hayati kısımlarının oksijenlenmesini artırabilirsiniz. Bu ise aneminin belirtilerini azaltabilir, enerji düzeylerini artırabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Sindirime Yardımcı: Kabızlık veya ishalden muzdaripseniz, diyetinizde lif bulunması gerekir. Haşhaş tohumları şaşırtıcı derecede yüksek diyet lifi seviyesine sahiptir ve böylelikle dışkıyı toplamanıza veya bağırsak hareketlerini düzenlemeye yönelik peristaltik hareketi teşvik etmenize yardımcı olabilir. Haşhaş tohumları doğrudan yatıştırıcı iltihaplanma ve ağrı ile bağlantılı olduğundan, bağırsağınızdaki normal işleyişi teşvik eder.

Sinir Fonksiyonu: Birçok kişi vücudumuzda kalsiyumun oynadığı pek çok rolü fark edemez, ancak sinir sistemimizin işleyişine gelince, birkaç mineral daha önemlidir. Haşhaşta bulunan yüksek seviyedeki kalsiyum onu ​​çok etkileyici bir sinir toniği haline getirir ve sinirsel bozuklukları önlemeye ve sağlıklı bir işlevi geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığı: Kalsiyum, aynı zamanda kemik mineral yoğunluğunun ayrılmaz bir parçasıdır; bu nedenle haşhaştaki kalsiyum, osteoporoz veya diğer kemikle ilgili bozuklukların bir sonucu olarak yavaş yavaş zayıflatmak yerine, yaşlanmamız koşuluyla kemiklerin güçlü ve dirençli olmasını sağlar.

Kan Basıncı: Haşhaşın analjezik ve anestetik nitelikleri kalp sağlığını başka bir şekilde korur. Haşhaş tohumlarında bulunan potasyum, vücuda normal kan akışını arttırırken, arterlerdeki ve kan damarlarındaki gerginliği hafifleten bir vazodilatatör görevi görür. Bu, ateroskleroz gelişimini  felç ve kalp krizi gibi daha sonraki kalp sorunlarının gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

UYARI !!!

Haşhaş tohumlarının ortalama seviyelerin üzerinde çok güçlü bileşenleri bulunduğunu hatırlamak çok önemlidir.  Ancak dikkatli kullanın ve sadece güvenilir otlar ve alternatif tıbbı uygulayıcılardan haşhaş tohumları ve özütleri satın alabilirsiniz. Haşhaş ve tohumlarının kullanımı BAE, Dubai ve Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerce yasaklanmış / kısıtlanmıştır, bu nedenle kullanımdan önce yerel sağlık uzmanınıza danışın.

Benzer Yazılar