Bitkisel
Hindistan Cevizi Yağıyla Saç Bakımı 06.05.2017

Saçınızda hindistancevizi yağı kullanmak için küçük bir kap su ısıtın, daha sonra 1-2 çorba kaşığı hindistancevizi yağını küçük bir kaba koyun. Bu besinleri mikrodalgada ısıtarak veya geleneksel tencerede ısıtmak yerine hepsini muhafaza edecektir. Yağ tamamen çözündükten sonra, parmaklarınızı saç tellerinizden geçirip yağı kafa derisine masaj yaparak saçınıza uygulayın.

Nasıl Uygulanır?

Yağın büyük kümeler üzerinde ovulmamasına dikkat edin; mümkün olduğunca fazla alana yağ sürmeye çalışın. Yağ uygulandıktan sonra saçınızı taramanız, mümkün olduğunca çok sayıda saç teline tam olarak uygulandığından emin olmanızı sağlar. Yağı saçınıza ne için kullandığınıza bağlı olarak; saç köklerine odaklanabilir (büyüme ve güç arttırma) veya kafa derisinden uzaktaki saç millerine odaklanabilirsiniz (parlaklık ve protein tutma).

Yağ saçınıza iyice işledikten sonra, bir duş alabilirsiniz. Duş alırken saçlarınızın tamamen durulandığından emin olmalısınız. Eğer yağın gece boyu saçınızda kalmasını isterseniz; saçınızı havluyla sarın veya saçlarınızı sıkı bir topuz haline getirin. Kondisyon ve nemlendirmeyi artırmak istediğiniz sürece hindistancevizi yağını saçınızda tutabilirsiniz - ne kadar iyi olursa! Yağlarınızı saçlarınızdan çıkarmaya hazır olduğunuzda, sıcak su ile iyice yıkayın. Kırılmış saç uçlarınız için, daha az miktarda hindistancevizi yağı alıp yavaşça saç uçlarınıza uygulayın; Miktar küçük olacağından bu işlemden sonra saçlarınızı yıkamanız gerekmez, ancak dikkat çekici etkileri olabilir!

Eğer kepek ile mücadele ediyorsanız; hindistancevizi yağı sizin için mükemmel bir çözüm olabilir. Çünkü hindistancevizi yağı kafa derisini nemlendirebilir ve tahrişi giderebilir. Hindistancevizi yağının antibakteriyel ve mantar önleyici özelliği, kafa derisinde herhangi bir enfeksiyonun veya iltihaplanmanın temizlenmesi için de mükemmeldir. Bu, kuru cildi önleyebilir ve kepek sorunlarını ortadan kaldırabilir. Yağı yukarıda anlatıldığı gibi eritmek için aynı talimatları izledikten sonra yağın kafa derinize iyice masaj yaparak dağılmasını sağlayın.

Ayrıca, tarak veya fırçaya az miktarda hindistancevizi yağı uygulayarak saç dökülmelerinden saçlarınızı koruyabilirsiniz. Bu işlemi dışarı çıkmadan önce yapabilir ve gün içinde saçlarınızı hindistancevizinin korumasına bırakabilirsiniz. Küçük bir miktar kullanılırsa, bu özel amaç için saçlarınızı yıkamanıza gerek kalmayacaktır.

Son olarak, saçlarınızın sürekli karışmasıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, parmaklarınızın arasına biraz hindistancevizi yağı alın ve gerektiğinde bir tarak kullanarak saçlarınızın düğümlenmiş alanlarından geçirin. Yine, aynı şekilde küçük miktarlarda hindistancevizi yağı kullanımlarınızda saçlarınızı yıkamak zorunda değilsiniz. Unutmayın, hindistancevizi yağını ne kadar uzun süre saçlarınıza uygularsanız, saçlarınızın karışmasının geçmesine o kadar çok fayda sağlayacaksınız!

Hindistancevizi Yağı Saçta Ne Kadar Kalmalıdır?

İstediğiniz kadar hindistancevizi yağını saçlarınızda tutabilirsiniz, ancak en az 30 dakika boyunca yağı saçınızda tutmalısınız. Hindistancevizi yağının saçta 1-2 saat kalması güvenli bir ortalamadır, ancak birçok kişi derin bir kondisyon etkisi için gece boyunca bırakmayı da seçmektedir. Yağlı saç derisi olan ve köklere çok fazla yağ ilave etmekten kaçınmak isteyenler için, gecele saçlarında yağ bırakmaları önerilmez.

Yukarıda bahsedildiği gibi,  doğal olarak kuru ya da kırılgan saçlarınız varsa, bu yağın az miktarda saçınızda kalması, besleyici bakımdan zengin sihriyle bütün gün saçlarınıza yardımcı olur ve belirli saç sorunlarınız için daha hızlı sonuçlar görmenizi sağlar.

Saç Bakımı için Hindistancevizi Yağı Kullanımı

Hindistancevizi yağı; bir nemlendirici, sarkmayı önleyici, güçlendirici, protein kalkanı, kepek giderici, kırılmış saç uçları tedavisi ve büyüme uyarıcı olarak dahil olmak üzere bir dizi saç tedavisi için kullanılabilir. Saç sağlığının bu geniş yelpazesi, esasen, lorik asit, kaprik asit ve kaprilik asit gibi antioksidanların, vitaminlerin, besin maddelerinin ve aktif bileşenlerinin zengin karışımından kaynaklanmaktadır. Hindistancevizi yağı içerisindeki E vitamini, saçınızın gücünü ve parlaklığını arttırdığı bilinen saç sağlığı için özellikle önemlidir.

Saçlarınız için hindistancevizi yağının az bilinen kullanımlarından birisi de, bit caydırıcı ya da bit tedavisi amaçlıdır. Hindistancevizi yağının antibakteriyel özelliği, bu parazitlerin saçınızda kalmasını zorlaştıracaktır. Dahası, eğer sizde veya çocuğunuzda bit başlangıcı söz konusuysa, hindistancevizi yağını kafa derinize masaj yaparak biti sıkıştırabilirsiniz, böylece tarak veya saç tokasıyla biti çıkarmak çok kolay olur.

Son olarak, saçınızı kolayca biçimlendirmek için mücadele etmek yerine, hindistancevizi yağı, saçları daha esnek ve farklı şekillerde şekillendirmeyi mümkün kılan büyük bir baz yağ olabilir. Bu da, saç renginin emilmesine ve daha iyi olmasına yardımcı olabilir, saçınıza daha eşit ve derin bir gölge bırakırsınız.      

Benzer Yazılar