Bitkisel
Huş Ağacı  Esansiyel Yağının  Faydaları Nelerdir? 18.09.2018

Huş Ağacı  Esansiyel Yağı

Huş ağacı  yağının sağlık yararları tonik, dezenfektan, uyarıcı, antidepresan, analjezik, detoksifiye edici, antiromatik, antiartritik, diüretik, antiseptik, büzücü, febrifüj, germikid, insektisit ve depüratif madde olarak özelliklerine bağlanabilir.

Bilimsel olarak Betula Pendula (daha önce Betula Alba olarak bilinen) ve siyah huş ağacı, tatlı huş ağacı ya da bilimsel adı Betula Lenta olan kiraz huş ağacı olarak bilinen iki tür huş ağacı olan Beyaz Huş veya Gümüş Huş ağacı  vardır. Huş ağacının ana bileşenleri salisilik asit, metil salisilat, betulen ve betulenoldür.

Huş çeşitleri, yaprak döken ağaçlar olarak kategorize edilir ve antik çağlardan beri bir tıbbi bitki kadar dekoratif bir ağaç olarak da kullanılmaktadır.

Huş Esansiyel Yağı Sağlık Faydaları

Avantajları ve huş ağacı esansının kullanımı şunları içerir:

Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlarını Önler

Bunlar huş ağacının en önemli özelliklerinden ikisi. Bu özelliklerden sorumlu olan bileşenler, ilaç endüstrisinde iyi bilinen iki mikrop öldürücü ve bakterisit olan Salisilik Asit ve Metil Salisilat'tır. Cildi hem bakteriyel hem de mantar enfeksiyonlarından korurlar.

Diyabet Kontrol Eder

Huş Yağı, doğaya göre uyarıcıdır. Sinir, dolaşım, sindirim ve boşaltım sistemlerini uyarır. Ayrıca, daha fazla enzim salgılanması ve esansiyel hormonlarla sonuçlanan endokrin bezlerini uyarır. Bu, artırılmış insülin üretiminin kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olacağı diyabet dahil olmak üzere hormonların uygunsuz sekresyonuna bağlı hastalıklarda yararlı bir rol oynayabilir.

Huş Ağacı Esansiyel Yağı

Terlemeyi teşvik ederek ateş sırasında vücut sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda ateş sırasında ter ile vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur, hastanın durumunu daha da iyileştirir ve daha hızlı iyileşme süresine yol açar.

Ağrıyı Azaltır

Huş ağacı yağı, eklemlerde ve kaslarda ağrıyı azaltmanın yanı sıra baş ağrıları ve diş ağrıları ile ilişkili ağrıya yardımcı olur. Ayrıca antispazmodik ve vücut boyunca krampları rahatlatır.

Artrit Belirtilerini Hafifletir

Dolaşım sistemini uyardığı ve dolaşımını iyileştirdiği için, huş ağacı esansı, ödem (şişlik), romatizma ve artrit gibi uygunsuz dolaşımla ilişkili hastalıklarda rahatlamada çok yardımcıdır. Huş ağacı yağının detoksifikasyon özelliği de, bu dolaşım hastalıklarının temel nedenleri olan vücuttan toksinleri çıkardığı için buna yardımcı olur.

Cilt Toneri Olarak İşler

Çağlar için huş ağacı yağı bir cilt toneri olarak kullanılıyor. Düzenli dış uygulama (düşük dozlarda), cildin ve kasların kırışıklıklarını ve sarkmasını etkili bir şekilde azaltır. Büzücü özelliği diş etlerini, kılları güçlendirir ve kasları sıkılaştırır. Böylece, daha genç görünmenizi sağlar ve kırklarınızın veya ellilerinize girdiğinizde bile daha genç bir yaşam tarzına geri dönmenize yardımcı olabilir.

Vücut Detoksları

Huş ağacı yağı, ürik asit gibi toksinleri artan idrara çıkma ve terleme yoluyla (doğada idrar söktürücü ve uyarıcı) kandan arındırmaya yardımcı olur. Başka bir deyişle, bu kanı temizler; Bir depurative, bir şeyi saflaştıran bir ajandır.

Cilt Hastalıkları Tedavi Eder

Huş ağacı esansiyel yağı, içinde bulunan Salisilik Asit ve Metil Salisilat mevcudiyetine bağlı olarak mükemmel bir mikrop öldürücü ve insektisittir. Bu iki bileşen egzama, saçkıran ve diğer cilt hastalıkları ve enfeksiyonları için mükemmel kürlerdir. Bu iki bileşeni içeren ringworm ve egzama için losyon ve krem ​​gibi tıbbi preparatlar görmüş olabilirsiniz. Huş ağacı yağı, bu yararlı bileşiklerin doğal bir kaynağıdır.

İdrarı Teşvik Eder

Huş ağacı esansı yağı idrarı arttırır. Betülenol ve Butilen bu özellikten sorumlu olan iki bileşendir. İdrar yapma, vücuda birçok şekilde yardımcı olur.

İnsanların kilo vermesine, toksinleri vücuttan çıkarmasına, sindirimi artırmasına, üriner sistemdeki enfeksiyonları iyileştirmesine, böbrekleri temizlemesine ve tansiyonu düşürmesine yardımcı olur. İdrar yapma ayrıca böbrek taşlarının oluşumunu ve gut ve artrit gibi durumların önlenmesine yardımcı olur.

Diğer Faydalar

Bir tonik olarak kullanılan, güç, sıcaklık ve canlılık hissi verir. Aşırı soğuk iklimlerde kullanım için idealdir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatlı huş ağacı (Betula Lenta) yağı zehirlidir ve ciltte tahrişe neden olabilir. Hamile kadınlar, doğmamış çocuklarına zarar verebilecek güçlü etkileri nedeniyle huş ağacı yağından kaçınmalıdır.

Benzer Yazılar