Beslenme
İncirin Faydaları 13.12.2016

İNCİRİN FAYDALARI

İncirlerin sağlık yararları, cinsel işlev bozukluğu, kabızlık, hazımsızlık, diyabet, öksürük, bronşit ve astım gibi sağlık açısından faydaları bulunmaktadır.  Aynı zamanda bir hastalıktan sonra kilo almanın hızlı ve sağlıklı bir yolu olarak da kullanılır.

Asya'nın batı bölgelerinde bulunurlar, ancak kuru incir neredeyse her yerde bulunur , yıl boyunca her bir noktada bulunurlar. İncir ağacı dut ailesinin bir üyesidir.

İncirlerin sağlığa olan faydaları meyve içerisindeki mineraller, vitaminler ve lif varlığından kaynaklanmaktadır. B1 vitamini, B2 vitamini, kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum, potasyum ve klor gibi içerikleri bulunur.

İncirin Sağlık Açısından Faydaları

Kabızlığın Önlenmesi: Kullanılan her üç serviste 5 gram lif bulunur. Yüksek konsantrasyonda lif , düzenli bağırsak işlevini geliştirmeye yardımcı olur ve kabızlığı önler.  Bağırsak hareketlerine kitle eklemek için çalışır, bu nedenle kabızlığı önlemekle kalmaz aynı zamanda ishal ve sağlıksız veya düzensiz bağırsak hareketlerini de ortadan kaldırır.

Zayıflama: İncirdeki lif  kilo vermeye yardımcı olur ve obez insanlar için önerilir. Bununla birlikte, yüksek kalorili sayıları, özellikle sütle tüketildiğinde kilo almaya da neden olabilir. İncir tüketimi , Meyvenin önerilen besin miktarını almak için yeterlidir, bu yüzden aşırıya kaçmamanız gerektiğini unutmayın.

Düşük Kolestrol: İncirler çözünebilir olan Pektin içerir. Lifler sindirim sisteminden geçtiğinde, temelde fazla miktarda kolestrolü içerir ve vücuttan atılması için boşaltma sistemine taşır. Çözünür bir lif olarak, incirlerden alınan pektin sağlıklı bağırsak hareketlerini de uyarır. İncirler müshil etkisi gösterebilirler, çünkü bunlar mevcut  lif yoğun gıdalardan biridir. Diyetinizde yüksek miktarlarda lif, karın kanserinin yanı sıra kolon kanseri gibi bazı tipleri önleyerek genel sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Koroner Kalp Hastalıklarının Önlenmesi: Kuru incir fenol, Omega-3 ve Omega-6 içerir. Bu yağ asitleri, koroner kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca, incir yaprakları bir kişinin sistemindeki trigliserid seviyesinde belirgin bir etkiye sahiptir. İncir yaprakları, trigliseritleri inhibe edici etkiye sahiptir. Ve toplam trigliserit sayısını düşürür. Trigliseridler çeşitli kalp hastalıklarının ardındaki önemli bir faktördür.

Menapoz Sonrası Meme Kanserine Karşı Koruma: İncirdeki lif içeriğinin meme kanserine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir ve menopozdan sonra kadınlarda hormonal denge genellikle dalgalanabilir. Vücudun sistemleri birbirine bağlıdır, böylece hormonlar bağışıklık sistemini etkiler, bu da antioksidanların serbest radikallerle savaşabilme yeteneğini etkiler. Serbest radikaller kanser gelişiminin arkasındaki asal faktörler olduğundan, incir lif zenginliğini sağlayarak bir ekstra savunma hattına dikkat etmelidir.

Diyabete Yardımcı: American Diabetes Association, incirleri şeker hastalığının fonksiyonel kontrolünü arttırmaya yardımcı olan yüksek lifli bir tedavi olarak öneriyor. İncir yaprakları, düzenli olarak insülin enjeksiyonu yapmak zorunda olan diyabetik hastalar tarafından gerekli insülin miktarını azaltır. İncirler, yemeklerden sonra vücuda emilen şeker miktarını düzenlemeye yardımcı olan Potasyum açısından zengindir. Büyük miktarda potasyum, kan şekeri çarpılmalarının ve düşmelerin çok daha az sıklıkta olmasını sağlar, bu nedenle incirler şeker hastalarının daha normal bir yaşam yaşamalarına yardımcı olabilir.

Hipertansiyonun Önlenmesi: İnsanlar genelde tuz şeklinde sodyum alırlar, ancak düşük potasyum ve yüksek sodyum seviyesi hipertansiyona neden olabilir. İncirler potasyum bakımından zengin olup sodyum açısından düşüktür, bu nedenle incir sinirleri yatıştırmada birebir ve günümüzde sakinlik ve rahatlatıcı bir yiyecek olarak hipertansiyonun görünümüne ve etkilerine karşı mükemmel bir savunmadırlar.

Bronşit: İncir yapraklarındaki doğal kimyasallar onu çay tabanı için ideal bir bileşen haline getirir. İncir yaprağı çayı, bronşit gibi çeşitli solunum koşulları için halk tarafından reçete edilir ve aynı zamanda astımlı hastaların semptomlarını önlemek ve azaltmak için de kullanılmaktadır.

Zührevi Hastalıklar: İncirler geleneksel olarak Hint  kıtasında ve dünyanın birkaç başka bölgesinde cinsel hastalıklar için yatıştırıcı olarak kullanılmıştır. Sindirim veya tropikal uygulamalarda, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kurtulmak için harika bir seçimdir, ancak incirlerin olumlu etkilediği belirti ve hastalıkların kesin aralığı üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Cinsel İşlev Bozukluğu : İnsanlar yüzyıllardır inciri ; kısırlık, dayanıklılık veya erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluğunu düzeltmenin bir yolu olarak tavsiye etmişlerdir. Mitoloji ve kültürün önemli bir parçası olmuş ve çoğu zaman güçlü bir doğurganlık veya cinsel destek olarak bahsedilmiştir. Afrodizyak olarak  başarısı tartışmalıdır, ancak çok miktarda değerli vitamin ve mineral, insanların cinsel bir dalgalanma için  enerji ve canlılıkta ani artışa neden olabilir. 2-3 incirin sütünü bir gece bekletin ve cinsel yeteneklerinizi arttırmak için sabahları tüketin.

Kemikleri Güçlendirir: İncirler, kemiklerin güçlendirilmesinde ve osteoporoz riskini azaltmada en önemli bileşenlerden biri olan kalsiyum bakımından zengindir. Kemik oluşumunu teşvik eden ve kemikler için herhangi bir hasar veya bozulma olması durumunda yeniden büyümeye neden olan fosfor açısından da zengindir.

Üriner Kalsiyum Kaybı: Yüksek sodyum diyetini devam ettiren insanlar artmış üriner kalsiyum kaybından etkilenebilir. İncirdeki yüksek potasyum içeriği bu durumdan kaçınmanıza yardımcı olur ve idrardaki atık içeriğini düzenler. Vücudunuzdan atmak istediğiniz ürik asit ve diğer zararlı toksin miktarının atılımını sağlarken , kaybettiğiniz kalsiyumu en aza indirir.

Makula Dejenerasyonunun Önlenmesi: Yaşlı insanlarda görme kaybı normalde makula dejenerasyonuna bağlıdır. Meyve ve incir, yaşlanmanın bu çok yaygın semptomlarından kaçınmanıza yardımcı olmakta özellikle iyidir.

Boğaz Ağrısı için Rahatlama: İncirdeki yüksek miktardaki müsilaj miktarı boğaz ağrısı iyileşmesine ve korunmasına yardımcı olur. İncirlerin yatıştırıcı özelliği ve doğal meyve suları, ses tellerinde ağrı ve stres açısından rahatlatabilir.

İncirler,  astım gibi çeşitli solunum bozukluklarının tedavisinde oldukça yararlıdır. Aynı zamanda etkili sindirim yardımcılarıdırlar ve kabızlık, hazımsızlık, mide ağrısı ve diğer çeşitli bağırsak koşullarını iyileştirmede yararlıdırlar. İncir;  ateş, kulak ağrısı,  apse, zührevi hastalıklar için iyidir ve karaciğer için mükemmeldir. İncir de yüksek seviyede alkin içeriği vardır, bu nedenle vücudun pH'sını ayarlamaya yardımcı olurlar. İncirler flavonoidler ve serbest radikallerden kaynaklanan hasarı önleyen antioksidanlar olan polifenoller bakımından zengindir. İncirler yatıştırıcı ve müshil özellikleriyle bilinirler ve ayrıca yağ ve şeker bakımından düşüktür.

İncir tatlı ve yumuşaktır ve macunlarda genellikle şeker yerine kullanılır. İşlenmiş incir, turta, puding, kek, çeşitli pişmiş ürünler, reçel, jöle ve konserveler yapmak için kullanılır.

Önlem: İncirden çok fazla şey elde etmek mümkündür ancak çok fazla incir yemek ishale neden olabilir. Ayrıca kurutulmuş incir şekeri potansiyel olarak diş çürümesine neden olabilir. Ayrıca, incirlere alerjik olan insanlarda  bazı kimyasal bileşenler vardır ve ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar şiddetli olabilir. Davranış modellerinizde veya yaşam biçiminizde büyük bir değişiklik yapmadan önce her zaman olduğu gibi doktorunuzla veya  tıp uzmanınızla konuşun.

Benzer Yazılar