Beslenme
İngiliz Karbonatı Nedir? İngiliz Karbonatı Faydaları ve Kullanımı 24.04.2019

Son zamanların en popüler maddelerinden biri haline gelen İngiliz karbonatı, birçok kişi için henüz keşfedilmemiş ve merak uyandırabilecek bir madde. Bu maddeyi henüz keşfetmiş olanlar arasında özellikle zayıflama sürecine olan katkısı oldukça merak konusu oluyor. Eczanelerde sıkça karşılaşmaya başladığımız İngiliz Karbonatı hakkında merak ettiğiniz her şey ile ilgili tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.


İngiliz Karbonatı Nedir?

 

İngiliz karbonatı, kimya sektöründe sodyum bikarbonat olarak adlandırılır. Eczaneye gittiğinizde sodyum bikarbonat almak istediğinizi söylediğinizde size İngiliz karbonatı vereceklerdir. Sektörel adı duyulduğu zaman akıllarda bu maddenin zararlı olup olmadığı sorgulanıyor ister istemez. Fakat; bu isim sizi sakın korkutmasın. Sodyum bikarbonatın zararlı bir madde olmadığını özellikle belirtmek isteriz. Bu özelliği toksit olmayan ve doğal içeriğinden kaynaklanıyor. Bu maddenin, insan metabolizmasına en temel etkisinin asidik dengeleme olduğu da söyleniyor.

Son dönemde ortaya çıkan bir beslenme akımı olan Alkali Beslenme ile İngiliz karbonatı oldukça popülerleşti. pH değeri 7’nin üzerinde olan alkali suların vücudu zararlı maddelerden arındırarak kilo vermeyi hızlandırdığı biliniyor ve İngiliz karbonatı daha çok alkali su hazırlanmasında kullanılıyor. Halk arasında bu sular genellikle detoks suyu olarak biliniyor.


İngiliz Karbonatı Faydaları Nelerdir?

İngiliz karbonatının yararları oldukça fazla. Siz de İngiliz karbonatını yeni keşfettiyseniz ve faydalarını merak ediyorsanız aşağıda sizler için sıraladığımız İngiliz Karbonatının faydalarını incelemelisiniz. İngiliz karbonatı; • Vücutta alkali ve asit dengesi oluşumunu sağlar.


 • Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine katkı sağlar.


 • Mide asidinin fazla salgılanması ile oluşan mide ekşimesi ve mide yanması gibi mide sorunlarının çözümüne yardımcı olur.


 • Spor kaynaklı hissedilen eklem ve kas ağrılarının iyileşme sürecini hızlandırır.


 • Vücuttaki yabancı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için bazı hastalıklara karşı vücudu koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler.


 • Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımında hızlanmayı destekleyici etkidedir. Bu etkisi ile kilo kaybı konusunda en etkili destekleyici maddeler arasında bilinir.


 • Dişleri beyazlatma amaçlı kullanımıyla oldukça meşhurdur.


 • Saç sağlığı için de etkili bir madde olan İngiliz karbonatından bir çay kaşığı şampuanınıza karıştırarak kullanmanız saç diplerinizdeki bazı cilt sorunlarına rahatlatıcı etki yaratırken aynı zamanda saçlarınızın temiz ve parlak görünümünü de artırır.


 • Sivilce ve kara noktaların temizlenmesinde etkilidir.


 • İdrar yolu hastalıklarının iyileşme sürecinde de destekleyici etki gösterdiği bilinir.


İngiliz Karbonatı Nasıl Kullanılır?

ingiliz-karbonati-3

İngiliz karbonatının çok basit bir kullanımı var. Almış olduğunuz İngiliz karbonatı minik paketler halinde ayrı ayrı ise bir litre su içerisine bir paket ekleyerek karıştırmanız yeterli. Almış olduğunuz İngiliz Karbonatı şişe şeklinde ise bir litre su içine bir çay kaşığı tepeleme İngiliz karbonatı eklemeniz yeterli olacaktır. Bu karışımın eşit miktarlara ayrılarak sabah ve akşam olmak üzere, günde iki seferde tüketilmesi önerilir. Dikkat edilmesi gereken konu yemek yedikten sonra bu karışımı içmek için bir müddet zaman geçmesini beklemektir. İngiliz karbonatı ile hazırlamış olduğunuz bu karışımı bir hafta kullanırsanız sonraki hafta kullanıma ara vermeniz gerektiğinin altını önemle çizmek isteriz.

İngiliz karbonatını dişlerinizde beyaz bir görünüm sağlamak için kullanmak istiyorsanız, diş fırçanıza yeteri kadar İngiliz karbonatı ekleyerek, diş etlerinize zarar vermeden, nazik hareketlerle dişlerinizi fırçalayıp akabinde ağzınızı temiz su ile iyice çalkalayarak durulamalısınız.

Bu maddeyi cilt sorunları veya sivilceler için kullanacaksanız, birkaç damla limon suyu ve bir çay kaşığı yoğurt suyu ile bir çay kaşığı İngiliz karbonatını karıştırarak temizlemiş olduğunuz cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun dışında içmek için hazırlamış olduğunuz sudan birkaç damla pamuğa damlatarak direk olarak tonik olarak cildinize uygulayabilirsiniz.


İngiliz Karbonatı Fiyatı Nedir?

İngiliz karbonatının yararları ve kullanım alanlarından bahsettik, aklınızda bu maddenin maliyeti ile ilgili sorular oluşmuş olabilir. İngiliz karbonatı herkesin temin edebileceği çok uygun fiyatlı bir madde. Satıldığı gramaj ve şişe-paket türüne göre fiyatları değişiklik göstermekte. İngiliz karbonatını internette ve eczanelerde bulabilirsiniz.


İngiliz Karbonatı Zayıflatır mı?

ingiliz-karbonati-2

İngiliz karbonatı denilince en çok merak edilen konu, bu maddenin zayıflatıp zayıflatmadığı. Bu madde direk olarak zayıflama etkisi gösteren bir madde değildir. Fakat; kullanımı diyetinizi destekleyici olarak, kilo vermeniz için destekleyici bir gıda takviyesi niteliğindedir.

İngiliz karbonatı, vücudumuzun asit dengesini sağladığı için, toksin olarak da adlandırılan, vücudumuzda biriken zararlı ve yabancı maddelerin vücuttan atılmasına olanak sağlıyor. İngiliz karbonatının tüketimi metabolizmada hızlanma sağlıyor ve vücuttaki yağın yakımını hızlandırıcı etki yaratıyor. Bu da dolaylı olarak kilo kaybına etki ediyor. Bu etkilerin, sağlıklı bir beslenme programı ile oluştuğunu özellikle belirtmek isteriz. İngiliz karbonatını diyet aşamasında kullanan kişilerin yorumlarını internetten araştırmanızı öneririz.


İngiliz Karbonatının Zararları Nelerdir?

ingiliz-karbonati-1

İngiliz karbonatı hakkında aklınızdaki tüm soruları cevaplandırdık. Biri dışında; İngiliz karbonatı harika özelliklerde bir madde ve bir çok faydası var fakat; hiç mi zararı yok? Elbette her şeyde olduğu gibi bu maddenin de kullanırken dikkat edilmesi gereken aksi halde oluşacak zararları var. İngiliz karbonatını kullanmadan önce muhakkak bilmeniz gerekenler şu şekilde; • Karaciğer hastalıkları olan,


 • Tansiyon hastası olan,


 • Vücudunda sıkça şişkinlik olan,


 • Vücudu sürekli ödem toplayan kişiler ile


 • Emziren ve hamile kadınlar tarafından kullanılmamalı. 

Bunun dışında herhangi bir rahatsızlığı olmayan ve İngiliz karbonatı kullanan kişilerin de düzenli olarak bu maddeyi tüketmemeleri ve bir hafta kullanım için bir hafta ara şeklinde tüketmeye dikkat etmeleri gereklidir. Bu maddenin kullanım aşamasından bahsederken de uyardığımız gibi, İngiliz karbonatı yemeğin hemen üzerine tüketilmemeye özen gösterilmelidir.

Bu uyarılara uymadığınız taktirde İngiliz karbonatı, mide yanması, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve ödem oluşumu gibi bir çok soruna sebep olabilir.

Temkini elden bırakmayıp, bilmediğiniz bir rahatsızlığınız olması durumuna karşın, İngiliz karbonatını kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Benzer Yazılar