Faydalı Yiyecekler
Kaju Nedir? Faydaları Nelerdir? 05.01.2018

Kaju Nedir? 

Kuruyemiş tezgahlarında sıklıkla karşılaştığımız ürünlerden birisi olan Kaju ağaçta yetişen bir kuru yemiş türüdür.
Kaju  “kaju ağacı” adı verilen ağacın tohumlarıdır.
İlk olarak Brezilya’ da yetiştirilmiş  olan kajunun  işgal için giden Portekizliler tarafından tüm dünyaya tanıtıldığı bilinmektedir. Günümüzde, dünyanın en büyük kaju üreticisi ve ihracatçısı konumunda olan ülke Hindistan olup onu sırayla  Brezilya ve Afrika takip etmektedir.
Fasulye veya böbrek şekline benzeyen kaju ,kurutulup kabuğu çıkarıldıktan sonra çerez olarak tüketilir.
Kaju fıstığının diğer fıstık çeşitlerinden daha pahalı olma nedenlerinden biri her iklimde yetiştirilememesi ve her kaju meyvesinden  ancak bir adet kaju fıstığı üretilebilmesidir. Toplanan kaju meyveleri çekirdekleri ayrılarak üzerlerindeki kabuk çıkartılıp kavrulduktan sonra yenir. Kaju meyvesi sulu süngerimsi et şeklindedir. Çabuk çürüdüğünden ekonomik değere sahip olmayan kaju meyvesinin yanı sıra kaju fıstığı oldukça rağbet gören ve vitamin-mineral açısından oldukça zengin, vücuda faydalı bir besindir.

Zengin içeriğiyle dikkat çeken kaju fıstığı C, E, K ve B6, B12 vitaminlerini içerisinde barındırıyor. Tüm bunlara ek olarak magnezyum, demir, sodyum ve potasyum gibi minerallere de sahip olan kaju, sade lezzetiyle değil, içeriğiyle de liste başı kuruyemişler arasında yer almayı başarıyor. Bakır deposu olması da ayrıca değerli kılıyor. 

Kajunun Faydaları

Kalp Dostudur: Kalp dostu kuruyemişlerden biri olan kaju, diğer fıstık türleri göz önüne alındığında daha az yağlıdır. Bu da tahmin edilebildiği gibi kalp sağlığı açısından oldukça önemli bir durumdur. Kalbinizi korumak için kuruyemişlerde de seçimi ‘dost’ olanlardan yana yapmanız, kendiniz için bir iyilik yapmanız anlamına gelecektir.

Toksinleri Uzaklaştırır: Antioksidan özelliğine sahip olduğu için vücutta bulunan toksinlerin atılmasına etkin rol oynayan kaju, kolesterole de etki etmez. Yani en sevdiğiniz diziyi izlerken elinizi kaju tabağında her uzattığınızda vicdanınızla karşı karşıya gelmeyeceksiniz.

Kan Basıncını Dengeler: Yoğun olarak magnezyum içeren kaju, kan basıncının dengelenmesini sağlar. Bu durum da yüksek tansiyon problemi yaşayanlar için bir kurtarıcı olabileceğini gösteriyor. Kan basıncını dengelemek ve yüksek tansiyon probleminden uzaklaşmak için kaju tüketmeye devam etmek faydalı olacaktır.

Güne Zinde Başlatır: Zengin vitamin ve mineral deposu olan kaju fıstığı, güne enerjik ve açık bir zihinle başlamak için en iyi kuruyemişlerden biridir. Kahvaltı listenize sadece 10 adet kaju eklemeniz bile kendinizi iyi hissetmeniz için yeterli olacaktır. Uzmanlar kajunun ruh sağlığını dahi olumlu etkilediği konusunda fikirlere sahiptir.

Kansere Karşı Kalkan Oluşturur: Kajunun faydaları arasında belki de en önemlisi kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturması… İçerisinde yoğun oranda bakır bulunan kaju, bu özelliği sayesinde başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı vücudun savunma altına alır. Kanserli hücreleri ve tümörleri hayatınıza almamak için alışveriş listenize kaju fıstığını eklemenizde yarar var.

Sağlıklı Saçların Sırrıdır: Kajunun bakır içerdiğini söylemiştik. Bu özelliği saç sağlığını da olumlu etkileyeceği anlamına geliyor. Saç dökülmesi gibi problemleriniz bulunuyorsa, bu bakır eksikliğinden kaynaklanabilir. Söz konusu durumu ortadan kaldırmak, sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara sahip olmak, kaju tüketmek için en geçerli sebebiniz olabilir.

Kemik Sağlığını Olumlu Etkiler: Kemik sağlığı söz konusu olduğunda magnezyum ve kalsiyum alımının önemi artık herkes tarafından biliniyor. Özellikle gelişim sürecinde çocukların kaju tüketmesini sağlamak, daha sağlıklı kemik yapısına sahip olmalarına fırsat verecektir. Ayrıca kemik erimesine karşı da özellikle kadınların tüketmesi gereken unsurlardan biri olarak kaju fıstığı gösterilebilir.

Baş Ağrılarını Sonlandırır: Kalsiyumun kemiklerde tutulmasını sağlayarak, kemiklerde tutulmasını engelleyen kaju, bu özelliği ile sinir sistemini rahatlatır. Bu da baş ağrılarının oluşmasını engellerken yüksek tansiyon problemini de ortadan kaldırır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Kaju fıstığının antioksidan özelliğine sahip olduğunu söylemiştik. Bu durum sadece vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırmıyor, aynı zamanda kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. Az yağlı formu ile metabolizmayı çalıştıran ve yağ yakımının hızlanmasına etki eden kaju, diyet listelerinde de kendisine yer buluyor. Denemek hiçbir şey kaybettirmez, fazla kilolarınız dışında!

Rahat Bir Uyku Çektirir: Deliksiz ve rahat bir uyku… Bunu ne kadar özlediğinizi biliyoruz. Ne zamandır şöyle rahat bir uyku çekmedim diyenlerdenseniz, akşam yemeğinden sonra bir avuç kaju tüketmeyi deneyin. Kısa sürede uykuya daldığınızı ve sabah kadar hiç uyanmadan rahat bir uyku çektiğinizi göreceksiniz.

Benzer Yazılar