Şifalı Bitkiler
Kakao Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? 02.03.2018

Kakao Yağı

Kakao yağı, ağaçtan kakao meyveleri toplanarak, tohumlarının yağının çıkarılmasıyla elde edilir. Vücut çatlaklarına iyi gelmesi, kalp sağlığını koruması ve saç dökülmesini azaltması kakao yağının faydaları arasındadır. Katı bir yağdır. Fakat vücut sıcaklığında sıvı hale gelebilir.

Toz yada yağ halinde kullanılan kakao, bir ağaçta yetişmektedir. Ağaçtan toplandıktan sonra tohumları sıkılarak yağı elde edilir. İşlenerek kullanıma sunulur. Ağacı özellikle sıcak bölgelerde Orta Amerika, Güney Amerika ve Batı Afrika’da yetişir.

Kakao Yağının Faydaları Nelerdir ?

Nemlendirici Olarak Kullanabilirsiniz

 Kakao yağı cilde sürüldüğünde nemi kaybetmesini engelleyecek bir bariyer oluşturur ve cildin daha nemli, yumuşak kalmasını sağlar. Sadece nemin buharlaşmasını engellemez, aynı zamanda zengin E vitamini içeriği ile cildi besler. Özellikle hassas ciltleri tahriş eden nemlendirici kozmetiklerin aksine herhangi bir sentetik kimyasal yumuşatıcı içermez ve yan etkiye yol açmaz. Çok kaşınan kuru ciltlerin yumuşatılmasında kullanılabilir. Güneş yanığı sonrası aşırı kuruyan ve ağrıyan cildin tedavisi için idealdir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kakao yağı gıda sektöründe en çok çikolatada bulunur. Çikolata günlük hayatta sıkça hemen hemen herkesin tükettiği bir ürünken herkes kilo aldırdığını düşünür. Fakat kakao yağı içeren çikolatalar, içerisindeki fenolik isimli antioksidan sayesinde yağ yakmaya, hatta damar yollarının açılmasına yardım etmesi söz konusudur.

Dinç Kalmanıza Yardımcı Olur 

Uyarıcı etkisine sahip kakao yağı yorgunluğu alır ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırırken bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Vücuda girdiği anda seratonin hormonunu hareket ettirerek insana mutluluk verir ve rahatlatır. Aynı zamanda stresi en aza indirger ve bu sayede zindelik artar.

İyileşme Sürecini Hızlandırır

Kakao yağının en önemli faydalarından biri de iyileştirici özelliği olmasıdır. İçerdiği E vitamini sayesinde cildi kısa sürede yeniler. Özellikle epilasyon, alerji yüzünden kaşınan ve tahriş olan ciltlerin hızlıca iyileşmesinde etkendir. Bunlara ek olarak ameliyat izleri, sıcak su veya buharı ve yanıklarda merhem olarak kullanılır. Bu süreçte oluşan tahrişi engelleyerek kaşınmayı ve ağrı azaltır. Doğal bir antibiyotik özelliğiyle cildin eski görünümü geri kazandırır.

Saç Derisini Korur

Saç dökülmesi uzun tedavi ve takip isteyen bir sağlık sorunudur. Hem fiziksel olarak hem aynaya bakıp dökülen saçın tekrar uzamasını beklerken psikolojik olarak rahatsızlık veren bir durumdur. Saç dökülmesini önlemek ve tedavi etmek amacıyla kullanılan kakao yağı saç dökülmesinin temel nedeni olan boyadan veya başka sebeplerden ötürü incelmiş, kırılmış saçı nemlendirip güçlendirerek saçların dolgun ve güzel görünmesini sağlar.
İlerleyen zamanlarda herhangi bir boya gibi bir kimyasalla teması söz konusu olduğunda daha güçlü olur ve kolaylıkla yıpranmaz. Yanlış boyalar ya da egzama gibi rahatsızlıklardan dolayı kaşınmayı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda saçlardaki yağ dengesini ayarlayarak zor düzelen ve şekil alan saçların daha kolay şekil almasını sağlar.

Çatlayan Dudaklara Birebirdir 

Hamilelik döneminde pek çok kadın cildin aşırı gerilmesi sonucu oluşan çatlaklara karşı önlem almak ister ancak her zaman kullandıkları nemlendirici kozmetiklerin bunun için uygun olup olmadığını düşünür.
Bu kozmetiklerin içinde bulunan kimyasalların teninize değmesini istemiyorsanız kakao yağı kullanabilirsiniz. Kakao yağı çatlakları geçirmez ancak oluşmasına engel olabilir.
Gün içinde çatlama ihtimali olan bölgelere sürerek cildinizi nemlendirebilirsiniz. İçeriğindeki A, B1, B2, B3, C ve E Vitaminleri ile cildiniz için mükemmel bir nemlendiricidir.
Çatlayan Dudaklar İçin Kakao Yağı: Rüzgar, kuru hava, aşırı soğuk ya da sıcak dudaklarda ince çatlaklara yol açabilir. Bu çatlakları engellemek için gün içinde az bir miktar kakao yağını dudaklarınıza sürebilirsiniz. Dudaklarınız kurudukça tekrar sürün.

Cilde Parlaklık Verir

Kakao yağı içinde bulundurduğu E vitamini sayesinde cildin yaşlanmasında güçlü bir savaşçıdır. Oda koşullarında katı olan bu yağ vücuda temas edince erir ve vücuda parlaklık kazandırır. Banyodan sonra ya da banyo sırasında bir miktar küvete karıştırıldığında cilt kendini hem dinç hem yenilenmiş hissedecektir. Öyle ki, kakao yağı kasların gevşemesine ve kaşınan cilde de iyi gelir.

Bronzlaşma Da Kullanmak İçin Birebirdir

Beyaz tenli ve kumral insanlar için bronzlaşma oldukça zordur. Çünkü akşam geri dönüldüğünde karşılaşılan durum çoğunlukla sadece cildin kızarıp hatta yanmasıdır. Böylesi bir durumda kakao yağını güneşlenmeden cilde sürmek cildin çok güzel ve sağlıklı şekilde bronzlaşmasını sağlayacaktır.
Bazı farklı yağların kullanımı sonucunda elde edilen bronzluğun hemen gideceğine ithafen kakao yağının sağladığı bronzluk oldukça doğaldır ve uzun süre cilt ile birliktedir. Kakao yağıyla bronzlaşmanın en güzel yanı ise güneşte fazla durmak istemeyip sütlü çikolataya yakın bir renkte tene sahip olmak isteyenler için çok kullanışlıdır.

Sindirim Hastalıklarına İyi Gelir

Kakao yağının en önemli özelliğinden biri ilaç enstitüsünde kullanılmasıdır. Birçok ilacın içine konulan kakao yağı zehirli maddeleri dışarı atar ve iyi bir idrar söktürücüdür. Böbrek hastalıkları için üretilen ilaçların içinde yer alan kakao yağı böbrek hastalıklarına iyi gelir ve böbrek iltihaplarını giderir.
Dahası ne kadar gelişmiş bir teknoloji çağında yaşanırsa yaşansın çoğu insanın çekindiği fakat söyleyemediği hastalıklardan biri olan basur yani tıbbi adıyla hemoroidin iyileşmesine bire birdir Kakao yağı basura yani katı yiyeceklerin çok tüketilmesiyle ortaya çıkan hastalığa iyi gelirken aynı zamanda iştahı da açma özelliğine sahiptir. Yani kakao yağı sayesinde istenilen yiyecek yenilirken basur gibi, tecrübe eden insanların kabusu olan hastalık hızlı bir iyileşme sürecine girer.

Dudak Çatlamasını Önler

Kakao yağı dudaklara hafifçe uygulandığında dudakları nemlendirir ve dudakların çatlamasını engeller. Özellikle kış aylarında, düzenli olarak her gece yatağa gitmeden kakao yağını kullanmak dudakları korur, pürüzsüzleştirir ve bunlara ek olarak zaman içerisinde her kadının hayali olan dolgun dudaklara sahip olmayı sağlar.

Antioksidandır

Antioksidan vücutta serbest radikallere karşı vücudu korur. Serbest radikaller vücutta parazit olarak büyüyen ve vücudun direncini azaltan yabancı organizmalardır ve vücudun zayıf düşmesini sağlar. Kakao yağı vücutta serbest radikallere karşı oluşturulmuş olan önlemler amacı ile oluşturulmuş olan maddelerin yapısına katılır. Böylelikle vücudun serbest radikallere karşı çok daha dirençli olmasını sağlar ve vücuda verilebilecek olan zararların çok daha az olmasını sağlar. Antioksidan etkisinin yüksek olabilmesi için kakao yağının tüketimi düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Sabırlı olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi vücutta istenilen etkiyi gösterilmesini sağlar. Bu sebeple tüketimi oldukça önemlidir.

Kakao Yağı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

Yemek kaşığı kadar kakao yağı yaklaşık 120 kaloridir ve yaklaşık 14 g yağ içerir. Bu yağın yarısından fazlası ise doymuş yağdır. 2000 kalorilik bir diyet baz alındığında günlük 65 gram yağ almanız önerilir. Bu yüzden kakao yağından günlük yağ ihtiyacınızın %16’sını almış olursunuz. Bu sebeple kakao yağının aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
Kakao yağı cilt ürünlerinde sıkça kullanılan bir malzemedir. Bir çok kullanıcı için faydalıdır ancak bazı kişilerde ciltte döküntüler gibi alerjilere neden olabilir ( özellikle kabuklu yemişlere alerjisi olan kişilerde ). Bu döküntüler kırmızı, kuru ve küçük şişmeler halinde olabilir. Şiddetli vakalarda ise kabarma ve yanma hissi oluşabilir.
Kakao yağını fazla tüketmeniz cildinizde yağlanma ve sivilcelenmeye yol açabilir.
Hazımsızlık, hassas bebeklerde kolik, kalp problemi olanlarda göğüs ağrısı, nefes alma zorlukları, kafein sebebiyle uyuyamama hastalığı gibi ihtimaller ise diğer yan etkiler arasında sayılabilir.
 

Benzer Yazılar