Şifalı Bitkiler
Karabaş Otu Nedir? Karabaş Otu Faydaları Nelerdir? 29.05.2019


İçeriğindeki Etken Maddeler


Rosmarinik asit
Organik asitler
Perilly – Alkol
Cineole
Geraniol
Hypotensive
Antioksidanlar
Caryophyllene


Beyin ve Damar Dostunuz

Kekik ve Lavanta bitkilerinin karışımını andıran bir yapıya sahiptir. Karabaş kekik ya da  Karabaş Lavanta olarak tanınır. Saflık açısından hem kekik hem de Lavantanın özelliklerini taşıdığından iyileştirici gücü yüksek bir drogdur.

Osmanlı döneminde kolera hastalığı bazı yer ve dönemlerde ortaya çıkınca bir ferman yayınlanarak herkesin bu bitkiyi kullanması şart koşulmuştur. Bağırsak içi mikrop virüs ve kötü bakterileri yok edici özelliği Osmanlı döneminde keşfedilmiştir. Stafilokok ve streptokok enfeksiyonların da etkilidir.

Günümüzde Beyin süpürgesi olarak tanınmaya başlanmıştır. Beyin üzerindeki etkilerini kekik özelliğinden alan karabaş otu içeriğindeki etken maddeler Akciğer sorunları ve dolaşım sistemi üzerinde de harikalar yaratmaktadır.

Akciğerleri ve bronşları temizleme özelliği sebebi ile Astım hastaları sigara içenler sigarayı bırakmaya çalışanlar tarafından da değerlendirilmiştir.

Karabaş otunun içerdiği perillyl alkol hem hücre bölünmesini önlemekte, hem de prostat, pankreas, bağırsak ve meme tümörlerine karşı etkin özellik göstermektedir. İçerdiği geraniol maddesinin kansere karşı koruyucu ve tümör yok edici özelliği vardır.

Kan dolaşımını düzenleyici özelliği yüksek oranda (yaklaşık 5.000 ppm) içerdiği rosmarinik asitten kaynaklanmaktadır. Rosmarinik asitin önemli diğer iki özelliği antiatherosclerotic(damar sertliğine karşı) ve kanı sulandırıcı olmasıdır. Karabaş otunun içerdiği 1,8-cineole antibakteriyel, antiallerjik, sedatif (sakinleştirici), antirhinitis (burun nasaI membranında oluşan enfeksiyona karşı), antilaryngitic (ses tellerindeki enfeksiyonlara karşı) ve hypotensive (tansiyon düşürücü) özelliği olan bir maddedir. Genel olarak karabaş otu yirminin üzerinde antibakteriyel özellikli etkin madde içermektedir. Özellikle, içerdiği caryophyllene maddesi staphylococcus ve streptococcus bakterilere karşı çok güçlüdür.

Halk Tababetine Göre: Beyin süpürgesi olarak ta ünlenmiştir. Ülkemizde akciğer sorunları, astım hastalığı, damar tıkanıklığı, mikrobik hastalıklarda son derece başarılı bir şekilde kullanımı yaygındır.

Benzer Yazılar