Bitkisel
Karanfil Yağı ve Faydaları 12.09.2016

Karanfil yağı sağlık yararları antibiyotik, antifungal, antiseptik, antiviral, afrodizyak ve uyarıcı özellikleri ile ilişkilendirilebilir. Karanfil Yağı ayrıca diş ağrısı, hazımsızlık, öksürük, astım, baş ağrısı, stres ve kandaki yabancı maddeler dahil olmak üzere sağlık bozukluklarının çeşitliliklerini tedavi etmek için kullanılır. Karanfil yağı en önemli ve yaygın kullanımı diş bakımıdır. Birçok diş macunları, ağız yıkama ve ağız bakımı ilaçları için önemli bir madde olarak karanfil yağı kullanılır.

Karanfil çok sayıda tıbbi özellikleri olan bir çiçek olan tomurcuk üreten , yaprak dökmeyen bir ağaçtan sağlanır. Genellikle karanfil tomurcuğu denir.  Latince adı clavus, tırnak anlamındadır. Karanfil yoğun bir şekilde eski Hint ve Çin uygarlıklarında kullanılmıştır ve dünyanın diğer bölgelerinde, başta Avrupa olmak üzere yayılmıştır, yedinci ve sekizinci yüzyıllarda, karanfil birkaç Hint ve Çin yemeklerinde kullanılmıştır.

Karanfil; kalsiyum, hidroklorik asit, demir, fosfor, sodyum, potasyum gibi mineraller açısından zengin ve vitamin A ve C vitamini içerir.

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Enfeksiyon

Antiseptik özellikleri nedeniyle, karanfil yağı; yara, yaralanma, kesik, uyuz, ayak mantarı, mantar enfeksiyonları, yanıklar, isilik, uyuz, ve diğer türleri için kullanışlıdır. Ayrıca böcek ısırıkları ve sokmalarını tedavi etmek için kullanılabilir. Doğada çok fazla bulunur ve her zaman sulandırılarak kullanılmalıdır ve ayrıca, alışılmadık derecede hassas bir cilde sahip olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Diş Sağlığı

Yukarıda belirtildiği gibi, karanfil yağı en önemli kullanımı diş bakımıdır. Yağın mikrop öldürücü özellikleri diş ağrısı, diş eti ağrısı, boğaz i ve ağız ülserini rahatlatmak için çok etkilidir. Diş hekimliğinde uzun yıllardır kullanılan bileşik eugenol ( Karanfil ve bazı baharatlarda bulunan yem, diş macunu ve bazı kozmetik ürünlere tatlandırıcı olarak katılan, antiseptik, anestetik ve antioksidan etkili bir bileşik.) içerir. Seyreltilmiş karanfil yağı ile gargara  yapılarak boğaz ağrısı ve tahriş hafifletilmesine yardımcı olur. Karanfil yağı karakteristik kokusu da kötü nefesi ortadan kaldırmak için yardımcı olur. Karanfil aynı zamanda çürüklere karşı etkili olduğu için  geleneksel olarak, Hindistan'da, karanfil yağı küçük bir pamuk yardımı ile  her gün , boşluğu bulunan diş sonuna koyarak . Boşluğu birkaç gün içinde yok etmeye yönelik tedaviler uygulanır.  Sonuç olarak, karanfil yağı çok sayıda diş ürünleri ve ilaçlar, diş macunu dahil olmak üzere içeriğine eklenir. Diş hekimleri de çinko oksit ile karanfil yağı bir karışım hazırlamak için, bir kanal tedavisi için geçici bir alternatif olarak dolgu malzemesi hazırlarlar. Ve  dikkatli olmanız gereken konu ise, karanfilin çok güçlü ve acı tarafı , ağız içinde bulunan yanıklara zarar verebilir.

Yapılan araştırmalar da , karanfil yağının gücünden dolayı bebeklerin diş ağrılarında yatıştırıcı bir merhem olarak kullanıldı ve yararlı olduğu görüldü. Yüksek derece seyreltilerek bir bebeğin diş etleri için uygulanabilir. Karanfil yağının antiseptik ve rahatlatıcı etkisi sebebiyle acıların hafiflemesini ve rahatlama sağlar.

Cilt Sağlığı

Karanfil yağı genellikle cilt bakımı için önerilen, özellikle akne hastaları için kullanılan bir yardımcıdır. Etkileri en iyi şekilde yağı sıvı formda kullanmak ve temiz, kuru bir bez üzerine yayılması ile elde edilir. Birçok üründe yaşlanma etkilerini azaltan, kırışıklık, sağlıksız bir cilt için kan akışını artırmak ve daha genç görünmesi sağlamaya yardımcıdır. Gençleştirici ve canlandırıcı özellikleri sayesinde ,  gözler için cilt ve yüz gençleşmesine birebirdir.

Bağışıklık Sistemi

Karanfil ve karanfil yağının her ikiside bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yararlı seçimlerdir. Kalp hastalığı ve bazı kanser türleri gibi hastalıkların tehlikeli nedenleri, serbest radikallerdir. Karanfil uçucu yağları ile antioksidanlar vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Kan arındırmak için, antiviral özellikleri ve yeteneği vardır.

Stres

Karanfil yağı doğada afrodizyak ve mükemmel bir stres giderici olarak hizmet vermektedir. Zihin üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır ve zihinsel bitkinlik ve yorgunluğu giderir. Uygun miktarlarda yutulduğu zaman, zihni tazeler ve beyin fonksiyonlarını uyarır. Ayrıca uykuya sebep olur ve uykusuzluk ile muzdarip olan hastalar için yararlıdır. Ayrıca Hafıza kaybı, depresyon ve anksiyete gibi sinirsel bozuklukları tedavi etmek için yararlıdır.

Baş Ağrısı

Tuz ile karıştırılıp ve alna uygulandığında karanfil yağı, soğutma etkisi sağlar ve baş ağrısı  almaya yardımcı olur. Karanfil yağı anti-enflamatuar ajanlar içerisinde birçok flavonoid içerir. Tropikal olarak boyuna uygulandığında, anti-enflamatuar kalitesi  sık baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. İltihabı ve gerginliği hafifletmeye yardımcı olacaktır. Aynı nedenle, karanfil yağı vücudun diğer kısımlarında bir ağrı kesici olarak kullanılıp, eklem ve kaslar gibi çok çalışan vücut parçalarında oluşan iltihap ve şişliklerde rahatlama sağlayacaktır.

Solunum Problemleri

Karanfil yağı soğutma ve anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir, ve sık sık burun deliklerini temizlemek için kullanılır.  Balgam söktürücü öksürük, soğuk algınlığı, bronşit, astım, sinüzit ve Verem gibi çeşitli solunum bozuklukları için yararlı bir tedavidir. Karanfil tomurcuğunu çiğneme geleneksel olarak boğaz ağrısını yatıştırmak için tavsiye edilir.

Kulak Ağrısı

Sıcak karanfil yağı ve susam yağı karışımı kulak için iyi bir çözümdür. Karanfil çiçeği uçucu yağ olarak  yararlı katkı kaynağıdır.

Hazımsızlık

Karanfil yağı geleneksel olarak mide, hazımsızlık, sindirim hastalığı ile ilgili sorunları ve şişkinlik tedavisi için etkili olmuştur. Bu nedenle, karanfil birçok hint yemeklerine eklenerek en önemli baharatlardan biri olmuştur.

Mide Bulantısı

Karanfil yağı mide bulantısı ve kusma azaltmaya yardımcı olur ve genellikle gebeliğe bağlı sabah bulantıları ve rahatsızlık için kullanılır. Karanfil yağını geceleri yatmadan önce yastığınıza biraz sürerek solunuma yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kan Dolaşımı

Karanfil yağı kan dolaşımını arttırarak ve vücut sıcaklığını düşürerek vücudun metabolizmasını artırır. Kan dolaşımının kan damarlarında artışı genellikle , gerilim baş ağrısı ile ilgili sorun ve gerginlik durumlarında azalma anlamına geliyor. Ayrıca, artan dolaşım, metabolizma hızınıda artırır ve organ verimliliği artar. Kan ve organ sistemlerinde oksijen artar. Son olarak, diyabet açısından artmış kan akışı büyük komplikasyonlar, amputasyon ve hatta ölüme yol açabilir. Bu korkunç hastalığın en tehlikeli bazı yan etkilerini önlemeye yardımcı olabilir.

Kan Arıtma

Karanfil yağı aynı zamanda kan arındırıcı olarak da bilinir. Çalışmalar aroma özlerinin kan zehirlenmesini azalttığı ve vücutta antioksidan aktivitesine teşvik ettiği gözlenmiştir. böylece trombosit arındırıcı olmasının ,yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.

Erken Boşalma

Araştırmalar karanfilin erken boşalma tedavisi için yararlı olabileceğini belirtti. Ancak, daha fazla araştırma bu sonuçları doğrulamak için yapılması gerekiyor.

Kolera

Karanfilin ve karanfil yağının kolera hastalığı için iyi geldiğine inanılmaktadır. Çalışmalarla desteklenmemiştir.

Diyabet

Kan arıtma ile birlikte, karanfil yağı, kan şekeri kontrolü ile şeker hastalığı olan hastalar için çok yararlıdır.  Çalışmalar, karanfil yağının, vücudun sistemleri üzerinde etkili olduğunda tokluk insülin ve glikoz tepki mekanizmalarını daha düzenli olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi ise baharat bitkileri açısından en yüksek olan karanfil yağında bulunan  fenol konsantrasyonu içeriğidir.

Böcek İlaçlama

Karanfil yağı yaygın bir bileşen olarak böcek kovucu ve böcek buharı ile böceklerin koku alma duyuları çok güçlü olduğu için  kovucu olarak  kullanılır. Geleneksel olarak, karanfil yağı birkaç damla yatak örtüsüne damlatılarak ,geceleri rahat uyku uyumanızı sağlar.

Kozmetik

Karanfil yağı genellikle kozmetik kremler ve losyonlara eklenir ve genellikle ağrı ve stres rahatlama sağlayan iyi bir masaj yağı olarak bilinir.

Lezzet

Karanfil, zengin aroması nedeniyle gıda maddelerine eklenir. Hint yemekleri, turşu, soslar, baharat, kek, ve diğer birçok kültürel gıdalara eklenir.

Sabun

Karanfil , güçlü aroması nedeniyle, etkisi ve antiseptik yatıştırıcılığı, karanfil yağını sabun yapma ve genellikle aktif bir madde olarak kullanılmasına neden olur.

Parfüm

Karanfil yağı aynı zamanda parfüm yapımında, güçlü ve eşsiz aroması için kullanılır.

Karanfil yağının , Kanseri önlediğine karşı bir inanç vardır. Karanfil yağının iyileştirici özellikleri üzerinde hiçbir bilimsel kanıt yoktur ancak, Amerikan Kanser Derneği açıkça bahseder ki; Karanfil yağı viral hepatit tedavisinde faydalıdır. Ancak yine de, daha fazla araştırma yapılmalıdır

Aroma Terapi

Fesleğen esansiyel yağı da dahil olmak üzere, birçok temel yağlar ile karanfil yağı karışımları, uçucu yağ, biberiye yağı, hindistan cevizi yağı, esansiyel yağı, ıtır esansiyel yağı, portakal esansiyel yağı, lavanta esansiyel yağı, nane limonu yağı, Tarçın esansiyel yağı ve greyfurt esansiyel yağı ,  Bu aromaterapi ve diğer bitkisel kombinasyonlarda karanfil yağını popüler bir seçim yapar.

UYARI!!!

Küçük miktarlarda bile çok güçlü etkisi olan karanfil yağı ve uygulamadan önce sulandırılmış olmalı ve karanfil yağı kullanırken dikkatli olunmalıdır. Karanfil uçucu yağı bir kerede çok fazla kullanılmamalıdır. Bazı insanlarda şiddetli alerji görülmüştür. Eğer daha önce herhangi bir uçucu yağ kullanmadıysanız, küçük miktarlarda kullanın.

Benzer Yazılar