Güzellik
Kaz Ayaklarından Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları Nelerdir? 11.12.2017

Kaz Ayaklarından Kurtulmanın Yolları

Mimik çizgilerinin derinleşmesi ile oluşan kırışıklıklar göz çevresinde de görülür. Bu ince çizgiler giderek derinleşir ve göz çevresinde kaz ayağı denilen kırışıklara neden olur. Yaşla birlikte cildin kolajen ve elastin yapısı bozulur. Bu iki protein cildin esnekliğini koruyan maddelerdir. Esnekliğini kaybeden cilt çabuk kırışır ve sarkma, kahverengi lekeler de oluşabilir. Kaz ayaklarının erken yaşlarda görülmesinin ana nedenleri aşırı güneşe maruz kalma, sigara kullanımı, yüksek hava kirliliği, şaşılık, çatık kaşlar ve gülümserken gözleri kısmaktır. Kaz ayakları için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Kaz Ayaklarına Doğal Çözümler

1. Yumurta Akı

Yumurta akı, genel cilt sağlığı için yararlı olmasının yanı sıra kırışıklıkların görünümünü azaltmak için de harika bir çözümdür.
– Köpüklü bir tutarlılık elde edene kadar bir yumurta akı çırpılır. Yumurta beyazı dış göz çevresine ve elmacık kemiklerine uygulanır. Cilt üzerinde 10 dakika bekletilir ve sonra soğuk suyla ıslatılmış bir pamuk yardımı ile cilt temizlenir. Bu işlem haftada iki kez yapılabilir.
– Alternatif olarak, hafif bir sabun ile yüz yıkadıktan sonra bir yumurta akı cilde uygulanır. Tamamen kuruması beklenir ve daha sonra başka bir tabaka daha uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su ile yıkanır. Yüz yumuşak bir havlu ile kurulanır ve ardından hafif bir nemlendirici kullanılır. Bu işlem haftada bir ya da iki kez uygulanabilir.

2. Papaya

Papaya, serbest radikal ile cilt hasarlarının iyileştirilmesini sağlar. Aynı zamanda içerdiği C vitamini ile cildin kolajen üretimini uyarır. Ayrıca, papaya, ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağlar ve cilt sıkılaştırıcı papain denilen bir enzim içerir.
– Ham papaya dilimler halinde kesilir. Bir dilim alınarak cilt ovalanır. 1O dakika kadar cildin kuruması beklenir. Ardından cilt soğuk su ile durulanır. Bu işlem günde bir kez yapılabilir.
– Alternatif olarak, olgunlaşmış bir papaya püre haline getirilir ve biraz kuru yulaf ezmesi ile karıştırılır. Karışım cilde uygulanır ve hafifçe masaj yapılır. Soğuk su ile durulamadan önce 10 dakika ciltte bırakılır. Bu işlem haftada üç kez yapılabilir.
– Olgun bir papayanın yarısı püre haline getirilir ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Karışım cilde uygulandıktan sonra 10 dakika beklenir ve ardından soğuk su ile yıkanır. İşlem iki günde bir tekrarlanır.

3. Süt

Süt, gözlerin etrafındaki ufak kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılabilir. Süt ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesini sağlarken aynı zamanda ciltteki kolajen üretimini teşvik eden glikolik asit içerir.
– Düzenli olarak süt içilebilir.
– Temiz bir bez sütte ıslatılır ve sadece etkilenen cilt alanları üzerine uygulanır. Yaklaşık 10 dakika ciltte bekletildikten sonra cilt soğuk suyla durulanır. İşlem günde iki kez tekrarlanır.
– Birkaç damla badem yağı bir kase soğuk süte eklenir. İçerisine iki ekmek dilimi bandırılır. Bu ekmek dilimleri bir kumaş parçası koyularak gözlere uygulanır. 10 ila 20 dakika ciltte bekletilir. İşlem birkaç gün boyunca günde 1 kez yapılabilir.

4. Aloe Vera Tedavisi

Aloe vera kırışıklıklardan kurtulmak için en etkili ve en basit çözümlerden biridir. Antioksidan özellikleri ile serbest radikallerin atılmasını sağlar. Ayrıca, içerisindeki vitamin ve mineraller ile cildi nemlendirir. Cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olur.
– Aloe vera suyu günde iki kez antioksidan özellikleri nedeniyle içilebilir.
– Alternatif olarak, bir taze aloe vera yaprağının jeli alınır. Göz çevresine yatmadan önce uygulanır. Sabah yüz soğuk suyla yıkanır. Bu işlem her gün birkaç hafta boyunca tekrarlanabilir. Cilt bu yöntem ile aynı zamanda sıkılaşır ve yumuşak bir görünüm kazanır.

5. E Vitamini

E vitamini, güçlü bir antioksidandır. Cildi nemli tutmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yeni cilt hücrelerinin oluşmasını sağlar. Ayrıca, göz çevresindeki kırışıklıkların yanı sıra derin çizgilerin görünümünü azaltmak için de kullanılabilir.
– İki E vitamini kapsülü kırılır ve bir kaseye konur.
– Gözlerin etrafındaki kırışıklıklar üzerine sıvı şekilde uygulanır.
– Uygulama sırasında birkaç dakika hafifçe masaj yapılır.
– İşlem her gece yatmadan önce yapılabilir.

6. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, doğal bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağı içindeki yüksek miktardaki E vitamini deri hücrelerini ve dokuları besler. Ayrıca, kırık cilt dokularını yeniden bağlar ve kırışıklıklar, ince çizgiler ve yaşlanmayla oluşan sarkmalar için kullanılabilir. İçerisinde cilt sarkmalarının oluşumunu geciktiren linoleik asit vardır.
– Birkaç damla saf sızma Hindistan cevizi yağı yatmadan önce her gece gözlerin çevresine uygulanır.

7. Avakado Maskesi

Avokado; kuru ve mat ciltler için canlandırıcı etki yaratır. İçerisindeki mükemmel tekli doymamış yağ asitlerinin yanı sıra aynı zamanda güçlü anti bakteriyel ve anti oksidan özellikleri vardır. Ayrıca, yüksek miktarda vitamin D ve E içerir. Kırışıkların görünümünü azaltır, kolajen üretimini artırır.
– Bir adet olgunlaşmış avokado ezmesi kırışıklıklara uygulanır. 20 dakika ciltte bekletilir ve ardında ılık su ile yıkanır. Bu uygulama günde bir kez, cildi nemlendirmek ve kırışıkları gidermek için kullanılabilir.
– Olgunlaşmış avokado hamur haline getirilir ve üç çay kaşığı tatlı badem yağı ile karıştırılır. Gözlerin etrafını iyice sürülür. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Bu işlem günde bir kez olumlu sonuçlar görene dek uygulanır.

8. Hint Yağı

Hint yağı cildin yumuşamasını sağlarken aynı zamanda kırışıklıklar ve kaz ayakları için de kullanılabilir.
– Yatmadan önce Hint yağı, kırışıklıklara üzerine birkaç damla uygulanır ve yavaşça cilde masaj yapılır. Bir gece ciltte bırakılır ve ertesi sabah ılık su ile yıkanır. Bu uygulama her gün düzenli olarak yapılır.
– Ayrıca, bir çorba kaşığı Hint yağı ve bir çorba kaşığı susam yağı karıştırılarak gece yatmadan önce kaz ayaklarına uygulanabilir. Bu uygulama da her gün yapılmalıdır.

9. Doğal Çözüm Salatalık Dilimleri

Salatalıkta bulunan tiamin, riboflavin, niasin, vitamin B5 ve B6 cildi besler. Ayrıca rahatlatıcı etkisi ile göz çevresindeki kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
– Bir salatalık rendelenir suyu sıkılarak gözlerin etrafına uygulanır. Cilt üzerinde 10 dakika bekletilir ve sonra soğuk su ile durulanır. İşlem günde üç kere birkaç hafta boyunca yapılabilir.
– Alternatif olarak, bir salatalık kalın dilimler halinde kesilir ve günde birkaç dakikalığına gözlere uygulanır.

10. Limon

Limon suyu sitrik ile kırışıklıklardan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca, mükemmel sıkıştırıcı özellikleri sayesinde cildi pürüzsüz hale getirir.
– Taze sıkılmış limon suyu ile kırışıklıklar ovulur. Bu işleme 15 ya da 10 dakika devam edildikten sonra cilt soğuk su durulanır. İşlem günde iki ya da üç kere tekrar edilebilir.


 

Benzer Yazılar