Beslenme
Keçi Sütünün Faydaları 17.12.2016

KEÇİ SÜTÜNÜN FAYDALARI

Keçi sütünün sağlık yararlarından bazıları, iltihaplanmayı azaltmak, sindirimi optimize etmek, besinlerin biyo yararlanımını arttırmak, kemiklerin güçlendirilmesi, kalp sağlığını iyileştirmek, bağışıklığı artırmak, metabolizmayı artırmak, toksinlerin vücutta birikmesini önlemek, kilo kaybına karşı korumak, Ve genel çevreye fayda sağlar.

Keçi Sütü

Keçi sütü, çoğu ülkede sütten daha yaygın olan sütten çok, keçilerden alınan sütü kullanılır.  Keçi sütü, dünyanın bazı yerlerinde erişilebilirlik ve erişim açısından kazanılması daha zor olmasına rağmen, keçi sütünün etkileyici sağlık yararları ve insan vücudu üzerindeki olumlu etkileri üzerine yapılan son araştırmalar onu son zamanlarda çok popüler bir tercih haline getirmiştir .  Keçiler sadece küresel süt kaynaklarının yaklaşık % 2'sini üretse de, homojenizasyonu gerektirmediğinden (küçük yağ molekülleri ayrılmaz ) işlem açısından daha ucuzdur. Belli araştırmalar, keçi sütünün Çok küçük yaştaki çocuklara, gelişim evrelerindeki benzersiz beslenme ihtiyaçları nedeniyle verilir, ancak yaşlandıkça, keçi sütünün vücudumuz üzerindeki kimyasal bileşimi ve etkisi aslında inek sütünün etkileri için tercih edilir. Örneğin, laktoz intoleransı olan insanlar, yararlı yağ asitlerinin çok daha yüksek seviyeleri (inek sütünün iki katı) nedeniyle keçi sütünü inek sütüne göre çok daha iyi sindirebilirler. Keçi sütü çoğu zaman peynir, tereyağı, dondurma ve yoğurt olarak işlenir ve çoğu  içeriği yüksek ve zengin kıvamda olması nedeniyle pek çok lezzet açısından seçim nedeni olarak kabul edilir.

İnek sütünün yaygınlığı yakın gelecekte kaybolmayacak gibi görünmekle birlikte, genel sağlık düzeyini artırmak istiyorsanız başka seçeneklerin de bulunduğunu anlamak önemlidir. İnek sütünün sizin için "kötü" olduğunu söylemek anlamına gelmiyor; ancak keçi sütü bulmak için biraz çaba harcamanız gerekmektedir.  Deneyimlediğiniz faydalı etkilere şaşıracak olabilirsiniz. Şimdi, keçi sütünün bazı sağlık yararlarına daha yakından bir göz atalım.

Keçi Sütünün Sağlık Açısından Faydaları

Güçlü Kemikler :  her süt formunun en yaygın özelliklerinden biridir ve çocuklarımıza sütlerin bu kadar önemli olduğunu söylememizin başlıca nedenidir. Her çeşit süt, kalsiyum bakımından zengindir ve keçi sütü de bir istisna değildir. Buna ek olarak, keçi sütü, yan etkilerin çoğunu almayan inek sütü olarak karşılaştırılabilir miktarlarda kalsiyum içerir, böylece kalsiyum tortularımızda zengin ve dengeli kalır ve yaşlandıkça kemiklerde kemik mineral yoğunluğu kaybı yaşanmaz, böylece Osteoporozu önleyebilirsiniz.

Anti-İnflamatuar Özellikler: İnsanların keçi sütünü sevme nedenlerinden biri de, ortak inflamasyon ve karın ağrıları mide bulantısına faydalı olmasıdır.  Bunun nedeni, bağırsaktaki iltihabı yatıştıran keçi sütünün benzersiz enzimatik yapısından kaynaklanmaktadır. Bu anti-inflamatuar özelliklerin vücudun diğer alanlarına yayılıp büyümediğini görmek için araştırmalar devam ediyor, ancak mideniz için kesinlikle etki çözümdür.

Verimliliği: Keçi sütünün ana faydalarından biri, kimyasal kompozisyonun insan sütüne , inek sütünden çok daha yakın olmasıdır. Aslında insanlar,  keçiler ve inekler gibi emzirilmek üzere tasarlanmışlardır, ancak insan sütü keçi sütüne benzemektedir, bu nedenle vücut  sistemimiz boyunca hareket ederken sütten daha fazla besin alabilmektedir ve sindirim süreçlerimiz üzerinde daha az strese neden olmaktadır

Metabolizma Destekleyici: Keçi sütü, inek sütüne kıyasla çok daha fazla besleyici ve yoğun olduğundan, aynı (veya daha iyi) değerde besin alımı için fazla miktara ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Tek bir bardak için , günlük kalsiyum gereksinimlerimizin yaklaşık% 40'ını, vitamin B alımının% 20'sini ve önemli miktarlarda potasyum ve fosfor sağlar. Ayrıca, araştırmalar keçi sütünün, sindirim sistemimizdeki demir ve bakır alımını artırmasına yardımcı olduğunu göstermiştir; bu ise , anemi ve diğer besleyici eksikliklerle mücadele eden insanlar için çok önemlidir.

Kalp Sağlığı: İnek sütüne göre keçi sütünde neredeyse iki katı kadar faydalı yağ asidi vardır, bu da kolesterol dengesinin keçi sütü ile önemli ölçüde desteklenebileceği anlamına gelir. Vücudumuzda bulunan esansiyel yağ asitlerini dengeleyerek ateroskleroz, inme, kalp krizi ve diğer koroner komplikasyonları önleyebiliriz. Potasyum, kan damarlarını rahatlatan ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerilimi hafifleten bir vazodilatör olduğundan, keçi sütünün yüksek potasyum seviyeleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Bağışıklık Arttırıcı: İnek sütünde az miktarda selenyum bulunur, ancak keçi sütünün önemli miktarda bulunur. Bu nadir bulunan mineral, bağışıklık sistemi işlevselliğinde kilit bir bileşen olup, kendimizi hastalıktan korumak ve enfeksiyonları savuşturmak konusunda daha iyi sonuçlar verir.

Büyüme ve Gelişme: Keçi sütü, proteinlerin hücreler, doku, kas ve kemik yapı taşları olduğu için büyümenin ve gelişimin önemli bir parçası olan çok zengin bir protein kaynağıdır. Sürekli bir protein akışı sağlayarak, metabolik süreçlerimizi korur ve büyümeyi ve genel olarak sağlıklı yaşamı teşvik ederiz.

Kilo Kaybı Çabaları: Keçi sütünün içeriğinde inek sütüne kıyasla daha fazla yağ asidi olmasına rağmen aslında daha az "kötü" yağ içeriyor, bu da onların beslenme ihtiyaçlarından ödün vermeden kilo vermek isteyenlere yardımcı olabileceği anlamına geliyor.

Çevresel Koruma: İneklerin sindirim süreçleri nedeniyle aşırı metakülasyondan muzdarip olma eğilimi gösterirler, bunlar metan formunda ortaya çıkar. Bu gaz, atmosfere ve ozon tabakasına oldukça aşındırıcıdır; Çevre bilginleri aslında sığır eti ve süt için yetiştirilen milyonlarca inek ozonun bozulması ve küresel ısınmada önemli bir oyuncu olduğunu önermektedir. Keçi sütünün üretimini destekleyerek, gelecek nesilleri ve kendimizi iklim değişikliğinin tehlikeli etkilerinden koruyabiliriz.

Benzer Yazılar