Bitkisel
Kekik Çayının Faydaları – Kekik Çayı Nasıl Yapılır, Neye İyi Gelir? 26.04.2019

Kekik, ilave edildiği her yemeğe lezzet katan bir baharat olarak biliniyor. Kurutulmuş hâliyle mutfağımızın vazgeçilmezlerinden biri olmakla birlikte, çay biçiminde de tüketiliyor. Kekik çayı antioksidan içeriği ve mineral zenginliği sayesinde birçok hastalığa iyi geliyor ve vücudun sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Sağlıklı ve lezzetli bir çay olan kekik çayını doğru miktarlarda tüketerek, öksürükten uykusuzluğa kadar birçok sağlık problemini iyileştirmek mümkün.


Kekik Çayı Nasıl Yapılır ve Tüketilir?

kekik-cayi-5

Kekik çayının demlenmesi oldukça kolaydır. Demlemek için öncelikle iki bardak su kaynatmanız gerekir. Kaynayan suyu ocaktan aldıktan sonra, bir yemek kaşığı kurutulmuş kekik ekleyip on beş dakika kadar dinlendirmeniz yeterli olacaktır. Demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için küp şeker ya da bal kullanabilirsiniz.


Kekik Çayı Neden Faydalıdır?

Kekik, zengin bir mineral içeriğine sahiptir. Antioksidan ve antiseptik özelliği sayesinde, vücudun zararlı bakterilerden arınmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. Vücuttaki hücrelerin kendini yenilemesini sağlayan mineraller içerdiği için, cilt güzelliğine de faydalıdır. C ve B6 vitaminleri bakımından zengin olmakla birlikte, karbonhidrat ve yağ oranı düşüktür. İçerdiği mineraller sayesinde, kolesterol düşürücü özelliğe sahip olduğu da biliniyor.


Kekik Çayının Başlıca Faydaları Nelerdir?

kekik-cayi-3 • Uyku problemlerinin giderilmesini sağlar


 • Doğal ağrı kesici özelliğine sahiptir. Özellikle baş ağrılarına iyi gelir.


 • Kemikleri güçlendiren bir yapıya sahip olduğu için romatizma ve burkulma ağrılarını iyileştirir


 • Boğaz ağrılarını geçirmekle birlikte, balgam söktürücü özelliğe sahiptir.


 • Soğuk algınlığını büyük ölçüde giderir.


 • Ağız içindeki bakteri oluşumunu önleyerek, ağız kokusunu giderir ve aft oluşumunu engeller.


 • Ciltteki sivilce ve yara izlerinin hızlı bir biçimde giderilmesini sağlar.


 • Böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur.


 • Dopamin ve serotonin hormonlarının salınımını arttırır. Bu sayede, ruh sağlığına iyi gelir ve depresyon tedavisine ciddi anlamda yardımcı olur.


 • Sinir sisteminin rahatlamasını sağlar.


 • Cildin yenilenmesini sağlayarak yaşlanma sürecini yavaşlatır.


 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, başta soğuk algınlığı olmak üzere hastalıkları engeller.


 • Mide ağrılarının giderilmesini sağlar.


 • Tümörlere karşı savaştığı için kanser tedavisine katkı sağlar.


 • Sporcuların sıklıkla yaşadığı kas ağrıları ve krampları giderir.


Kekik Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

kekik-cayi-4

Belirtildiği gibi, kekik zengin bir mineral ve vitamin içeriğine sahip. Bu içerik, sağlığı genel olarak olumlu etkilese de bazı durumlarda yan etki yaratabiliyor. Dolayısıyla, kekik çayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda var. Zira kekik çayı, aşağıdaki durumlarda ciddi yan etkiler yaratabilir. • Hamilelik döneminde kekik çayı tüketmek oldukça risklidir. Hormonal salınımı düşüğe dahi sebep olabilir.


 • Kan akışını hızlandırdığı için adet kanaması döneminde kesinlikle tüketilmemelidir.


 • Mide ülseri ve mide kanaması riski olan kişilerde yan etki yapabilir.


 • Kalp rahatsızlığı olanların –yine kan akışını ve hormonal salınımı hızlandırdığı için- tüketmemeleri gerekir.


 • Aşırı tüketmek vücuda zarar verebilir.


 • Tiroid bezlerinin işlevini arttırdığı için guatr hastalarının uzak durması gerekir.


Kekik Çayı Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

kekik-cayi-2

Kekik çayı, metabolizmanın düzene girmesine yardımcı olur. Sindirim sürecini hızlandırdığı için, zayıflama sürecinde yardımcı olarak kullanılabilir. Ayrıca, içerdiği mineraller sayesinde toksin atıcı özelliğe sahiptir ve bu durumda vücuttaki ödemin atılmasını sağlar. Diyet sürecinde bazı besinlerin alınması kesildiği için vücutta dengesizlik görülebilir. Kekik çayı, bu dengesizliğin giderilmesine yardımcı olur. Tüm bunlarla birlikte, yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden, günde üç bardak kekik çayı tüketerek zayıflama sürecini sağlıklı bir biçimde hızlandırabilirsiniz.

Ancak kekik çayının zayıflamak için tek başına yeterli olmadığını belirtmek gerekiyor. Diyet ve egzersizden oluşan zayıflama sürecine yardımcı olmakla birlikte, bunlar olmadan bir etki beklemek mümkün değildir. Dolayısıyla, kullanmaya başlamadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışmanızda fayda var.


Kekik Çayı Tansiyona İyi Gelir Mi?

kekik-cayi-1

Bazı durumlarda, tansiyon hastalarının kekik çayı kullanması önerilmektedir. Geçici bir çözüm olmasına karşın, doğal olduğu için tercih edilir. Vücudun fonksiyonlarını düzenleyen bir özelliğe sahip olması bakımından yüksek tansiyon problemi yaşayan hastalara yardımcı olabilir. Ancak tansiyon ilacı kullanılıyorsa, doktora danışmadan kekik çayına başlamamak gerekir. Zira kekiğin içerdiği bazı maddeler, tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilmektedir. Sürecin zararlı olmaması için mutlaka doktora danışılmalıdır.


Adet Düzensizliğini Kekik Çayıyla Gidermek Mümkün Mü?

Belirtildiği gibi, kekik çayının adet dönemlerinde kanamayı arttırdığı için kullanılmaması gerekir. Ancak bir adet düzensizliği söz konusuysa, adet gecikiyorsa ve menstrüasyon döngüsü bozulduysa kekik çayı kullanılabilir. Adet döneminde görülen kramp ve ağrılara da iyi geldiği bilinmektedir. Adet düzensizliğini gidermek için günde iki bardak kadar kekik çayı tüketilebilir.


Kekik Çayı Kanseri Önler!

Kekik, antiseptik etkisiyle vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde, vücuttaki hücrelerin kendini yenilemesini ve hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar. 2012 yılında Portekiz’de yapılan bir araştırma, kekik çayının meme kanserini büyük ölçüde engellediğini gösteriyor. Ayrıca, vücuttaki hormonal salınımı düzenleyerek, kalınbağırsak kanserini de önlüyor. Günde iki bardak kekik çayı içerek kansere karşı tam anlamıyla koruma sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar