Şifalı Bitkiler
Kekik Nedir? Kekiğin Faydaları Nelerdir? 14.03.2018


Kekik Nedir?

Kekik, ballıbabagiller(Lamiaceae) familyasındanThymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Satureja, cinslerinin genel adı olan, kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, tarla, orman kıyılarında ve çayırlarda görülen bitki türlerinin ortak adıdır.

Kekik bitkisinden yaprak çiçek durumlarının su buharı distilasyonu yöntemi ile %2-%8 oranında yakıcı lezzetli aromatik kokulu uçucu yağ elde edilir. Bu uçucucu yağdan monoterpen fenollerden karvakrol ve timol bulunmaktadır.
Kekikin yapraklarında uçucu yağ bulunmasından dolayı, bitkiden kaynatılarak çay yapılması durumunda etkinliğini kaybeder.
Her ne kadar Thymus cinsi ile anılan kekikten ticari olarak uçucu yağ üretiminde kullanılsa da daha yüksek verim alındığı için Origanum türlerinden Origanum majorana (Alanya Kekiği) tercih edilmektedir.

Güneşi ve sıcağı istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. Yemeklere konan bir baharat olan kekik kokusuyla meşhurdur. Ayrıca kekik çayı ve kekik yağı gibi kekikten yapılmış ürünler de vardır.


Çay Olarak Tüketimi: 2 tatlı kaşığı kekik bitkisini, 1 su bardağı kaynamış suyun içine ilave edin. 10 dakika boyunca demleyin ve çayı gün içinde 3 kez için. Özellikle iltihabı hastalıkların iyileşmesinde faydalıdır.

Kekik Suyu Olarak Tüketimi: 3 tatlı kaşığı kekik bitkisi, su içinde kaynatılarak elde edilir. Elde edilen çay, yaralara ve sivilcelere faydalıdır. Bu lekelerin üzerine dışarıdan sürülerek uygulanabilir. Fazla hazırlarsanız banyo esnasında kullanabilirsiniz. Böylece kendinizi daha zinde hissedebilir, halsizlikten kurtulabilirsiniz. Özellikle akciğer iltihaplarının yaşandığı durumlarda, 15 dakika süren bir kekik banyosu iyi gelecektir.

Kekiğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kekik; akne tedavilerinde, saç dökülmelerini durdurmada etkilidir. Aynı zamanda, tansiyon düzenlemede, kemik sağlığını desteklemede, sindirime yardımcı olarak ve soğuk algınlığında kekik etkili bir bitkidir.
Kekik, öksürük kesici özelliktedir. Ayrıca, bağışıklık sistemini destekleyicidir ve dezenfektan olarak oldukça etkilidir. Kekik; eklem iltihaplarında, karın ağrılarında, gastrit tedavisinde, bronşit, ishal, çocuklarda geceleri yatak ıslatma durumlarında etkili olurken aynı zamanda, bağırsak parazitlerinden kurtulmak için, gaz sıkıntıları için, cilt, ağız ve diş temizliği için de ideal bir besin kaynağıdır.

Bronşit ve Öksürük

Kekik, özellikle kekik yağı, öksürüğü hafifletir ve durdurmaya yardımcı olur. Kekik yağı ya da taze kekik, akut bronşit semptomlarını hafifletir. Kekik çayı ise, boğaz ağrısını ve öksürüğü iyileştirici etki yapmaktadır.

Akne

Kekik, anti bakteriyel özelliği ve içerdiği benzoil peroksit içeriği sayesinde, akne temizliğine yardımcıdır. Kekik özlü kremler ya da yüze uygulanan kekik suyu, ciltteki akne oluşumunu engeller ve dezenfekte eder.

Saç Dökülmesi

Kekik suyu ya da yağı, saç köklerini besler ve güçlendirir. Kekik, saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur ve dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.

Tansiyon

Kekik, tansiyonu dengeler. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Üstelik, kolestrolü de düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca, kekik suyu da, hipertansiyonu düşürücü etki göstermektedir.

Kemik Sağlığı

Vitamin K, demir, kalsiyum ve manganez bakımından zengin olan kekik, kemik sağlığını destekler. Ayrıca, kemik ve iskelet hastalıkları riskini azaltır.

Sindirim

Uzmanlar, sağlıklı bir sindirim sistemi için kekik tüketmenizi tavsiye etmektedir. Ayrıca kekik, hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

Soğuk Algınlığı

Özellikle kekik çayı, grip, nezle ya da soğuk algınlığını hafifletmektedir. Kekik çayı, boğaz ağrısını da hafifletici etkiye sahiptir.

Bağışıklık Sistemi

Vücudumuz vitaminleri kendisi üretememek durumundadır ve her gün tüm vitaminleri dışarıdan alması gerekmektedir. Kekik ise, vitamin A ve vitamin C bakımından zengindir. Bunların dışında, bakır, lif, demir ve manganez gibi bileşenler bakımından da zengindir. Tüm bu vitamin ve mineraller ise, bağışıklık sistemini destekleyici özelliktedir. Bu bakımdan kekik, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.

Cilt Temizliği

Özellikle kırmızı kekik yağı, cilt temizliği ve sağlığı için önemlidir. Kırmızı kekik yağı, parfüm, sabun, kozmetik ve diş macunu içeriğinde de bulunduğu için, güzel bir cilt elde etmenize de yardımcı olacaktır.

Ağız ve Diş Temizliği

Kekik suyu ile ağız içi ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Antioksidan özelliği sayesinden kekik, ağız içini dezenfekte eder ve ağız içinde hoş bir koku bırakır.

Bağırsak Sağlığı

İçermiş olduğu çeşitli maddeler yardımı ile bağırsak sağlığını destekler ve antioksidan etkisi sayesinde bağırsakları temizlemeye yardımcı olur.

Gastrit

Kekik genel olarak sindirim sistemini koruyucu etki gösterdiğinden dolayı, mide ile ilgili sıkıntılarda da korucu ve önleyici etki göstermektedir. Kekik, gastrit rahatsızlığını da önleyici etki göstermektedir.

Meme Kanseri

Kekik içermiş olduğu birtakım bileşenler yardımı ile, kanser hücrelerini imha etmektedir. Türkiye’deki Celal Bayar Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yabani kekik otunun, meme kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Üstelik, kekik, DNA üretimi sırasında kanserli hücrelerin çoğalmasının da önüne geçmektedir.

Anti Kanserojen

Kekik, kanserli hücre çoğalmasını engelleyici ve durdurucu etki gösterdiğinden, kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

İdrar Söktürücü

Kekik suyu ya da kekik çayı, idrar yollarını rahatlattığı için, idrar söktürücü olarak da yardımcıdır.

Mantar Enfeksiyonu

Kekik, ayak ve tırnak mantarını iyileştirme özelliğine sahiptir. Antioksidan etkisi sayesinde kekik, mantar enfeksiyonunu önler.
 

Benzer Yazılar