Beslenme
Kelle Paça Çorbası'nın İnanılmaz Faydaları 25.11.2016

Kelle paça çorbası özellikle kuzu, koyun, keçi ve koç gibi hayvanların kelle ve ayaklarının temizlenip bir araya getirilerek elde edildiği bir çorbadır. İçerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle kalorisi oldukça yüksektir. Kolesterol açısından oldukça zengindir. Bu çorbayı özellikle gelişim dönemindeki çocukların gelişim sürecini olumlu etkileyeceğinden dolayı tüketmesinde fayda vardır.

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

Kelle paça yüksek besin değeri açısından özellikle çocuklar tarafından tüketilmelidir. İçerdiği yüksek oranda yağ ve kolesterol bakımından çocukların gelişiminde önemli bir role sahiptir. Ancak yetişkin insanların çok fazla bu çorbayı tüketmeleri sağlık açısından bazı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bu çorbayı dozunda tüketmekte fayda vardır.

Vücutta Oluşan Kırık ve Çıkıkları Tedavi Eder

Halk arasından yayılan bir inanışa göre kelle paça çorbasının vücutta oluşan kırık ve çıkıkları onardığı söylenmektedir. Ayrıca kas yırtılmalarına karşı da faydalı olduğu bilinmektedir.

Kemiğin içinde bulunan kalsiyum ve magnezyum çorba kaynatıldığı zaman ortaya çıkmış olur. Burdan da vücudumuza atılarak bize protein olarak geri döner. Bu durum da eklem ağrılarından kurtulmamızı sağlar.

Kansere Karşı Savaşır

Kelle paça çorbasının içinde bulunan kollajen maddesi kanser hastaları için oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan bu kollajen maddesi kansere karşı adeta savaş açmaktadır. Bu nedenle kanser hastalarının bu çorbayı tüketmeleri bu hastalıktan daha kısa sürede kurtulmalarını ve iyileşme süreçlerinin hızlanmasını sağlamaktadır.

Kilo Almayı Sağlar

Halkımız arasında kilo veremeyenler kadar kilo alamayan insanlar da bulunmaktadır. Bu insanlar ne kadar yemek yerlerse yesinler kilo alamazlar. Kelle paça çorbası içerdiği yüksek kalori sayesinden kilo alamayan insanların daha kısa sürede kilo almasını sağlamaktadır. Kilo alamama sorunu olan insanlar günde 2 kase kelle paça çorbası içerek istediği kilolarına rahatça kavuşabilirler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kemik suyundan yapılan kelle paça çorbası soğuk havalarda içildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur vücudun dirençli olmasını sağlar. Ayrıca iç organları temizler. Bu özelliği kemiğin iliğinin içinde bulundurduğu lökositten gelmektedir. Vücudumuz için gerekli olan trombosit ve eritrosit hücrelerini üretmeye yardımcı olduğu için bağışık sistemimize yön vermiş olur.

Kelle paça çorbası vücuda direnç verip korumasının yanı sıra gribal enfeksiyonlardan ve eklem ağrılarından kurtulmamızı da sağlar. Yemeklerden önce çorba içme kültürü bulunan ülkemizde kış aylarında evlere paça çorbası mutlaka girmelidir. Anne babalar çocuklarını küçük yaşlardan itibaren bu tarz yemeklere alıştırmalıdırlar.

Kelle Paçanın Diğer Faydaları

Kelle paça çorbası tüketerek vücuduza direnç kazandırıp soğuk algınlığını ve gribal enfeksiyonları kısa sürede atlatabilirsiniz.

Kemoterapi gören hastalara fayda sağlamaktadır.

Ceviz ve fındıkta bulunan omega – 3 yağ asitleri bu çorbada bulunmaktadır.

Kelle Paçanın Zararları

Kelle paça çorbası kilo almaya müsait insanlar için fazla abartılmaması gereken bir besindir. İçindeki yağ oranı yüksek olduğu için fazla içildiği takdirde kilo alımını hızlandırmaktadır.

Kelle paça içerdiği yüksek oranda kolesterol nedeniyle kolesterol hastaları tarafından kullanılmamalıdır.

Kelle paça çorbası aşırı tüketilirse kalpte yağlanma yapar ve bunun sonucunda sol kolumuzun uyuşmasına neden olur.

Kelle Paça Çorbası Tarifi 

Kelle Paça Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

•    1 adet kelle ( koyun veya kuzu )
•    4 adet ayak
•    1 işkembe (paça ) terbiyesi için
•    1 adet limon suyu
•    1 tatlı kaşığı sirke
•    2 yemek kaşığı sıvı yağ 
•    1 diş sarımsak

Kelle Paça Çorbası Yapılışı

İlk olarak kelle paçamızın temizliğinden başlayalım;
Ayaklar, kelle paça ve işkembeyi güzelce yıkıyoruz. İşkembeyi küçük küçük doğruyoruz ayak ve kelleyi iyice temizliyoruz. Ayak kısmındaki kılları bir bıçak yardımı ile kazıyoruz. Ayrıca hazır aldığınız kelle paçayı temizlenmemiş alırsanız daha lezzetli olacaktır. Derin bir tencere içerisine kelle, işkembe ve ayakları koyuyoruz. Tencerenin tamamına su doldurup haşlamaya bırakıyoruz yaklaşık bir saat kadar haşlıyoruz. Etlerimiz iyice haşlandıktan sonra süzgeç yardımı ile etlerimizi  başka bir kabın içerisine alıp soğumaya bırakıyoruz. Bu arada haşladığımız suyu bir süzgeç yardımı ile başka bir tencereye aktarıyoruz. Soğumaya bıraktığımız kelleyi bir kaşık yardımı ile içindeki etleri çıkarın ve kuşbaşı şeklinde doğrayın aynı şekilde dillinde derisini yüzüp doğrayın. Etlerimizi süzgeçten geçirdiğimiz suyun içine bırakalım ve  tekrar bir kere daha kaynatalım. Kelle paçamız pişerken bu arada sosunu hazırlamaya geçebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı sirke, 1 adet limonun suyu, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve tuzumuzu ilave edip hepsini karıştırıp yemeğimizin içerisine azar azar döküyoruz. Kelle paça çorbasını servis ederken üzerine sarımsak eklemeyi unutmayın. Afiyet olsun.

Benzer Yazılar