Faydalı İçecekler
Kenevir Sütünün Beslenmeye ve Faydaları Nelerdir? 03.11.2017

 

Kenevir Sütü: Beslenme ve Faydaları

İnek sütüne sağlıklı bir alternatif arayan insanlar için kenevir sütü mükemmel bir seçenektir, zira bol miktarda besin maddesi sağlar ve dünyanın birçok yerinde kolaylıkla bulunur.
 

Kenevir Sütü Nedir?

Badem sütü ya da soya sütü kadar popüler olmasa da, kenevir sütü inek ya da keçi sütüne karşı bir vegan alternatifidir ve suda kenevir tohumlarının ezilmesi ve ıslatılmasından elde edilir. Kenevir tohumları çoğunlukla esrar ile yanlış ilişkilidir, bu nedenle kenevir sütü içme fikri bazı insanlar için mantıksız ve hoş görülmeyen bir durumdur. Bununla birlikte, kenevir tohumlarında THC yoktur ve bu içecek kesinlikle bir uyuşturucu veya yasadışı bir ürün olarak düşünülmemelidir.

Bu süt her yerde bulunmaz, ancak daha fazla insane sağladığı  sağlık yararlarını keşfedince popülerlik kazanmaya devam ediyor.  Veganlar ve laktoz intoleransı olanlar tarafından övülüyor, çünkü tamamen doğal bir içecek ve sindirimi geleneksel sütünüzden daha kolay olduğu biliniyor.
 

Kenevir Sütü Besin Değerleri

Birçok kişi, kenevir sütünün, günde yaklaşık 1/2 kalsiyum ihtiyacınızı tek bir kapta toplamak gibi pek çok etkileyici gıdaya sahip olduğunu bilmiyor. Bu, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, B vitaminleri, A vitamini, E vitamini ve protein gibi pek çok "iyi" yağın yanı sıra, potasyum, demir, magnezyum ve çinko da barındırır. Ayrıca hiçbir kolesterol içermez ve bir su bardağı  başına yalnızca 140 kalori içerir. Yağsız sütten biraz daha yüksektir , ancak yağlı  süt kadar yüksek değildir.

Kenevir Sütü Faydaları

Kenevir sütünün en önemli sağlık yararları arasında bilinci arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, cildi korurken ve kardiyovasküler sağlığa yardımcı olmak da vardır.
 
Cilt bakımı

Diyetiniz için harikalar yaratan iki antioksidan bileşimi olan E vitamini ve A vitamini önemli oranda bu sütün, kırışıklıklara, enflamasyona ve diğer belirtilere neden olabilecek oksidatif stres miktarını azaltarak cildin sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir.

Bilişimi Geliştirir

Bu süt ürünlerinde omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yüksek seviyeleri önemlidir çünkü bu bileşimlerin her ikisi de bilişsel performans, konsantrasyon ve hafıza artışlarıyla ilişkilidir ve bu durum yüksek riskli yaşlı insanlar için popüler bir içecektir nörodejeneratif hastalıklar için de ayrıca faydalıdır. 

Kalp Sağlığını İyileştirir

Kenevir sütünde kolestrol yoktur, ancak iyi miktarda potasyum vardır. Bu, potasyumun vazodilatasyon yetenekleri sayesinde kan basıncını düşürürken ateroskleroz ve arterlerde plak oluşumu riskinin daha düşük olacağı anlamına gelir.

Bağışıklığı Arttırıyor

Çalışmalar, düzenli olarak bu sütü içen insanların, muhtemelen antioksidan yardım ve kritik minerallerin zenginliği nedeniyle daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını bulmuşlardır.

Kemik Yoğunluğunu İyileştirir

Bu sütte, yüksek magnezyum, çinko, potasyum ve demir seviyelerine ilaveten, kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmek ve osteoporoz riskini düşürmek için gerekli olan yüksek düzeyde kalsiyum dahil olmak üzere birçok farklı mineral bulunur.

Kenevir Sütü Yan Etkileri

Bu tip sütün tüketimi ile ilgili çok az yan etki vardır , ancak aromalı çeşitleri ile eklenen şeker miktarını dikkatlice okumalısınız. Şeker arttıkça daha fazla kalori, hem de kan şekeri düzeyleriniz daha fazla etkilenir. Bu sütü içenler , obezite ve şeker hastalığını önlemek için aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
 

Kenevir Sütü Nasıl Yapılır?

Evde kendi kenevir sütünü çok kolayca yapabilirsiniz; tek ihtiyacınız su, kenevir tohumları ve blender dır. 

Adım 1 - 1/2 fincan kenevir tohumları ve 4 bardak su blender içinde karıştırılır.

Adım 2 - 1-2 dakika boyunca iyice karıştırın.

3. Adım - Karışımı tülbent veya ince süzgeçle cam kavanoz veya kaba koyun.

4. Adım - Kenevir sütünü buzdolabında saklayın; En iyi sonuçlar için 2-3 gün içinde tüketin.

Benzer Yazılar