Faydalı İçecekler
Yağsız Süt ile Beslenme Faydaları Nelerdir? 24.10.2017

Yağsız Süt ile Beslenme Faydaları

Yağsız süt, piyasadaki en popüler süt çeşitlerinden biridir, ancak birçok kişi, bu popüler içecekteki diğer formlara kıyasla yağsız sütün yararlarını bilmiyor.

 

Yağsız Süt Nedir?

Yağsız süt, geleneksel tam yağlı sütten daha düşük kalorili ve az yağlı bir sürümüdür. Bununla birlikte, pek çok insanın inandıklarından farklı olarak, normal sütün besinlerinin çoğunu içerir ve "sulanamaz" değildir. Bütün sütün lezzetinden yoksun olsa da, obezite ile mücadele eden insanlar için önemli bir alternatif olabilir. Az yağlı sütlerin büyük bir çoğunluğu, A vitamini ve D vitamini ile güçlendirilmiştir, çünkü bu yağda çözünür vitaminler, yağ tam sütten ekstrakte edildiğinde kaybolurlar.

Yüksek yağlı kremanın tepeye çıkmasına ve üstten "yağsız hale getirilmesine" izin verilir ve kaldırılır. Günümüzde, yağsız sütün tipik olarak, yağ moleküllerinin çoğunun veya tamamının sütün geri kalanından ayrıldığı bir santrifüjlü ayırma işlemi vasıtasıyla yapılır. Süt sonra homojen hale getirilir ve moleküller arasında ek bir ayrılmayı önler, çünkü hepsi aynı ebattadır.

 

Yağsız Süt ile Besleme

Düşük yağlı sütte önemli miktarda protein, kalsiyum ve potasyumun yanı sıra A vitamini, D vitamini, B2 vitamini ve B12 vitamini de dahil olmak üzere birçok kritik besin maddesi vardır. Bir bardak sütte yaklaşık 150 kalorun aksine çok düşük bir kolesterol ve yağ seviyesi yanı sıra 8 onsluk bir camda yalnızca 80 kalori vardır.

 

Yağsız Sütün Faydaları

Yağsız sütten elde edilen en etkileyici sağlık faydaları, iyileşmiş kalp ve kemik sağlığı, kilo kaybı ve kan basıncı kontrolü içerir. Aynı zamanda, büyüme ve gelişme konusunda yardımcı olma, kemik mineral yoğunluğunu güçlendirme, belli kalp hastalıklarını önleme ve kas fonksiyonunu iyileştirme becerisine de sahiptir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Yağsız süt, kolestrol düzeyinin eksikliği ile ateroskleroz riskini düşürebilir ve böylece kalp krizi ve inme gibi diğer kardiyovasküler problemlere karşı koruma sağlayabilir.
 
Kemik Mineral Yoğunluğu

Minerallerin zengin yoğunluğu, genç yaşta osteoporoz gelişme riskinizi azaltarak kemik kuvvetinizi artırmak için idealdir; yaşlandıkça kendinizi güçlü hissetmenize yardımcı olur.

Kilo Kaybı

Yağsız süt, genel kaloriyi almaya çalışanlar için, kilo kaybı çabalarına yardımcı olabilir.

Kan Basıncını Kontrol Eder

Yağsız sütte, kan damarlarındaki ve arterlerdeki gerginliği  azaltarak kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilecek miktarda potasyum vardır.

Kas Fonksiyonunu Geliştirir

Yağsız sütte yüksek oranda bulunan kalsiyum, kasın ve tüm sinir sistemi fonksiyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kritik elektrolit seviyesi normal aktivite için muhafaza edilmelidir.

Büyümeyi Teşvik Eder

Az yağlı süt, kemiklerin, kasların, hücrelerin ve dokuların doğru büyümesinde ve gelişiminde yardımcı olan iyi miktarda protein içerir.
 

Yağsız Süt ve Yağlı Sütün Farkı 

Az yağlı süt ve yağlı süt karşılaştırıldığında, fark çok açıktır. Çoğu yağsız süt, % 0-0.5 yağ içerirken, yağlı süt yaklaşık % 3.25 yağ içerir ( 8 gram / bardak) ve pastörize edilmeden ve homojen hale getirilmeden önce hiçbir yağ alınmaz. Kolesterol açısından, süt başına yaklaşık 24 mg kolesterol, sütten ise yaklaşık 5 mg kolesterol bulunur. Bu, kalp sağlığını korumak için mücadele eden insanlar için önemlidir. Az yağlı sütteki A vitamini ve D vitamini, yağdan arındırma işlemi bu vitamin miktarını da düşüreceğinden, doğaldan ziyade sentetik olma eğiliminde olsa da, bu süt çeşitlerinde bulunan diğer besin maddeleri temelde aynı kalır.
 

Yağsız Sütün Dezavantajları

Yağ, kalori ve kolestroldeki belirgin düşüşe rağmen yağsız sütü içmek için bazı dezavantajlar vardır; besin maddelerinin emilimini düşürmek, şeker hastalığı sorunları ve aşırı doygunluğa neden olan doymamışlık eksikliği gibi.

Besin Emilimi  

Düşük yağlı süt genellikle A vitamini ve D vitamini ile güçlendirilmiş olsa da, sentetik vitaminler vücudumuz tarafından her zaman kolaylıkla emilir; bu da, yağsız sütten daha fazla yağ almayı seçtiğinizde, bu vitaminlerden tam anlamıyla faydalanamayacağınız anlamına gelir. 

Şeker hastalığı  

Yağsız yağın glisemik indeksi yağlı sütten daha yüksektir. Çünkü doymuş yağ kan şekeri üzerinde stabilize edici bir etkiye sahip olabilir ve içinde bulunan karbonhidratların tamamı şekerden (laktoz) oluşur. Şekerli kişiler için, kan şekeri düzeyleriniz üzerinde daha az kontrol sahibi olmanıza neden olabilir.

Yiyecek Alımı 

Süt konusunda en iyi şeylerden biri, sahip olduğu yağ içeriği sayesinde açlığınızı doyurma kabiliyetidir. O olmadan, az yağlı süt, açlık sıkışmalarınızı bastıramaz; bu da sizi daha az sağlıklı atıştırmalıklara veya yemek yemenize neden olabilir.

Benzer Yazılar