Bitkisel
Kenevir Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir? 08.06.2018

Kenevir Tohumu

Kenevir tohumu oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Teknik olarak ‘kenevirin kalbi’ denilen tohumu sağlıklı protein ve mineraller açısından zengindir. Kenevir tohumunun sert dış kabukları çıkarıldıktan sonra yumuşak kremsi ‘kalbi’ tüketilir. Çok yönlü kullanım şekilleri olan kenevir tohumunu fırınlayacağınız yemeklere ya da salatalara ekleyebilirsiniz. İşte kenevir tohumunun sağlığa faydaları:

Kanseri Önler

Kenevir tohumu ve kenevir tohumu yağı içinde belli miktarda fenolik bileşik var ve serbest radikaller ortadan kaldırarak çeşitli kanser türlerini önleyebilen güçlü antioksidanlar gibi davranmaktadırlar. Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın toksik yan ürünlerini oluşturur ve DNA’larını kanserli hücrelere dönüştürerek sağlıklı hücrelere zarar verebilir. Kenevir tohumu gibi besinler tüketerek fenolik içeriğinizi artırarak birçok kanser türünün vücutta oluşmasını önleyebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Pek çok besin, vitamin ve mineral ile fenolik bileşikler, lif ve çeşitli yararlı yağlar bulunduğundan, tüm bağışıklık sisteminiz çeşitli sağlık koşullarına ve hastalıklara karşı vücudunuzu korumaya yarar  sağlayabilir.

Hormonal Dengesizliği Düzenler

Kenevir tohumunun gama-linoleik asit içeriği, tiroid ve pankreas için bir hormon düzenleyicisi olarak çalışır ve şiddetli menopoz semptomları, ruh halleri, depresyon ve anksiyete gibi hormonal bir dengesizlikten kaynaklanan semptomların çoğunu azaltabilir. Ayrıca, kilo alma ve açlığı etkileyen hormonları düzenlemeye yardımcı olabilir. Genel olarak, hormonlarınızı dengeleyerek vücudunuz optimal, ideal seviyede çalışır.

Besin Kaynağı

Nutrition & Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; kenevir tohumunun % 30’u sağlık açısından büyük önem taşıyan omega-3 bitki besin temelli linoleik asit ve alfa-linoleik asit içerir. Ayrıca kenevir tohumları, vücut hücrelerinin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, hücre yenilenmesi, sinir sistemi ve kaslar üzerinde etkili olan gama-linoleik asit içerir.

Kenevir tohumu % 25 oranında vücudun temel gereksinimleri olan protein, E vitamini, fosfor, potasyum, magnezyum, sülfür, kalsiyum, demir ve çinko içerir. Bu yönüyle kenevir tohumu mükemmel bir besin kaynağıdır.

Kalp Sağlığı

Kenevir tohumu arginin aminoasidi başta olmak üzere kalp sağlığına faydalı sayısız bileşik içerir. L-arginin vücudumuzdaki nitrik oksitin öncüsüdür. Kan akışını artırmasının yanı sıra optimal kan basıncını korumaya yardımcı olur. Nitrik oksitin görevi ise kas hücrelerinin oluşumunu desteklemek ve kan damarlarını rahatlatmaktır. Nitrik oksit eksikliği damar tıkanıklığına ve koroner kalp hastalıklarına neden olur.
Kenevir tohumunda bol miktarda bulunan gama-linoleik asitin bir başka etkisi ise antienflamatuar oluşudur. Yapılan çalışmalar kenevir tohumunun kan pıhtılaşmasını önleyerek, kalp krizi sonrası iyileşme sürecini hızlandırdığını ortaya koymuştur.

Cilt Sağlığı

Vücuttaki yağ asidi eksiklikleri birçok farklı cilt problemi olarak kendini gösterebilir. Egzama, nasır, topuk çatlaması yağ asidi eksikliklerinden kaynaklanan cilt problemlerinden birkaçıdır. Kenevir tohumu ise içerdiği bol miktarda omega-3 ve yeterli miktardaki omega-6 sayesinde cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, keten tohumu yağı tüketmenin atopik dermatit semptomlarını azalttığını ve potansiyel egzamaya karşı koruyucu etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur.

Bitki Besin Temelli Protein Deposu

Hayvansal gıda ağırlıklı beslenemiyorsanız ya da vegansanız kenevir tohumu sizler için harika bir bitki besin temelli protein kaynağıdır. Biftekten alacağınız proteinleri benzer ölçüde kenevir tohumundan karşılayabilirsiniz.
2-3 yemek kaşığı kenevir tohumu toplamda 11 gram lisin, metionin ve sistein aminoasidi içerir. Kenevir tohumundaki iki ana protein olan albümin ve edestin, soya ve yumurta akı ile karşılaştırılabilecek kadar güçlüdür. Kenevirde diğer tüm bitkilerden daha fazla elastin bulunur. Elastin ise genç bir cilt için en gerekli bileşenlerdendir.

Regl Öncesi Sendrom (PMS) ve Menopoz

Kenevir tohumunda bulunan gama-linolenik asit, regl öncesi ağrılara ve duygusal yoğunluğuna sebep olan prolaktin hormonunu baskılayan prostaglandin E1 üretir. Bununla birlikte sıkıntılı menopoz semptomlarını da azaltan kenevir tohumu kadınlar için oldukça faydalıdır.

Sindirim Sistemi

Kenevir tohumu hem çözünebilir hem de çözünemez lifler içerir. Bunun anlamı kenevir tohumunun sizi uzun süre tok tutmasının yanı sıra sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olmasıdır.

Uykusuzluğu Dindirir

Kenevir tohumunun en önemli özelliklerinden biri magnezyum da dahil olmak üzere yüksek mineral içeriğidir, bu da vücuda çok rahatlatıcı  bir his oluşturur. Magnezyum, enzimlerde ve uykuyu uyandıran hormonlarda çeşitli uyarıcı niteliklere sahiptir. Serotonin, magnezyum uygulandığında salınır ve melatonine dönüştürüldüğü beyne gider. Melatonin güçlü bir uyku yardımcısıdır ve uykusuzluk hastaları sıklıkla magnezyum takviyesinin neden olduğunu iddia etmiştir. Tek bir porsiyon kenevir tohumu günlük önerilen magnezyum dozunun yaklaşık % 50’sini içerir.
 
Osteoporozu Önler

Kenevir tohumu, kemiklerin oluşması ve güçlendirilmesi için gerekli bir element olan kük bir içeriğe sahiptir ve ayrıca hasar görmüş kemik maddesinin onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca, kenevir tohumu ve yağından elde ettiğiniz kalsiyumun olumlu bir şekilde yükselmesi, osteoporoz gibi gelişen koşulların şansınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Anemi Tedavisi

Kenevir tohumunda bulunabilen diğer minerallerden biri demir, insan vücudundaki kırmızı kan hücresi yapısının ayrılmaz bir parçasıdır. Demir eksikliği anemiye neden olabilir, bu nedenle kenevir tohumu gibi gıdalardan uygun bir miktarda demir alınması, yorgunluk, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü ve geniş bir yelpazedeki diğer semptomlar gibi belirtilerde kendisini gösteren anemiyi önlemeye yardımcı olabilir.

Kilo Kaybı

Kenevir tohumu sodyum ve kalorilerde çok düşük olduğu için komple bir proteindir, fazla miktarda kilo alma korkusu olmadan büyük miktarlarda yenilebilir. Komple proteinler vücudu tamamen hissettirir, çünkü gerekli amino asitlerin hepsi gıdanın içine alınır, bu da ghrelin salınmasını engeller ve açlık ağrılarını azaltır. Bu, aşırı yeme ve sonraki kilo verme şansını azaltır. Ayrıca, lif vücudun dolgun hissetmesini sağlar ve bağırsakların iyi sindirimini ve hızlı geçişini teşvik eder; bu da kilo verebilir ve besin maddelerinin verimli emilimini artırabilir.

 
Kas Kütlesini Artırır

Kenevir tohumunda insan vücudu tarafından üretilemeyen 8 temel amino asite ait olduğu için komple bir protein olarak bilinir ve bunlar vücuttaki yeni dokuların oluşturulması ve kas kütlesi ve yoğunluğunun güçlendirilmesi için gereklidir. Kenevir tohumu uygun miktarda yemek kas tonu artırmak için iyi bir yoldur.
Omega 6 Ve Omega 3 Bakımından Zengin Bir Yağdır 

Sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye destek olabilecek bir besin kaynağı olarak değerlendiriliyor. İçeriğindeki esansiyel yağ asitleriyle güçlü antioksidan etkiye sahip olan kenevir yağı, günde bir tatlı kaşığı olmak üzere ağız yoluyla alınıyor. Harici olarak da cilt problemlerine karşı kullanılabiliyor.

Linoleik Asit İçerir

Linoleik Asit  metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına destek olur. Hormon bozukluğuna iyi gelir, hormonları dengeler. Ayrıca  linoleik asit kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur .Saçları, tırnakları  ve cilt sağlığını destekler. Kenevir tohumu iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Anti-Aging Özelliği Vardır

Yenileyici,canlandırıcı, cilt dokusunu onarıcı etkilere sahiptir. Cildin su kaybını azaltır ve cildi nemlendirir.Ciltte yağlılık etkisi bırakmadan hızla emilir. cildi Sıkılaştırır.

Saça Parlaklık Verir Ve Saçı Onarır

Saçı yumuşatır ve kolay taranmasını sağlar. kırık ve yıpranmış saçı besler.
Kenevir bitkisi kötü amaçla kullanıldığında tehlikeli bir bitkidir . fakat tedavi amaçlı kullanıldığında oldukça faydalıdır. yani aslında kenevir bitkisi kötü bir bitki değildir. kenevir bitkisini kötü amaçlı üretenler kenevir bitkisinin bu denli kötü bir imaja sahip olmasına sebep olmuştur.

Kenevir Neden Yasaklandı?

Kenevir 1930’larda ilk başta Amerika’da yasaklandı. Bunun sebebi ise, dönemin büyük şirketlerin kazancının önüne geçmesiydi. Hikâyenin arka bölümündeki kahramanlar ise kâğıt üretimini yapan, altın madenleri sahibi, medya patronu W.R. Hearst, bio yakıt ile başı dertte olan petrol zengini Rockefeller, plastik madde üretimi için patenti olan ve kenevir nedeni ile kazancının neredeyse % 80’ini kaybeden Andrew Mellon’dur.

Dönemin bu büyük şirketleri bir araya gelip kazançlarını daha çok arttırmanın önündeki en büyük engel olan keneviri ortadan kaldırmaya karar verdiler. Tam da o esnada hazine bakanı olan Andrew Mellon ABD başkanı Hoover’ın en yakınlarından birisiydi. Bundan dolayı eli güçlenen Mellon kendi yeğenini federal narkotik biriminin yetkilisi olarak atamıştır. Çünkü aklında kenevirin ortadan kalkmasına yardımcı olacak bir plan vardı. Bu yoldaki en büyük destekçileri ile toplantılar düzenleyip keneviri karalama kampanyasını başlattılar.
Kenevirin tehlikeli olduğunun söylenmesi ve ‘Marihuana’ ismiyle en zararlı uyuşturucu olarak yaftalanması Hearst’ün medya şirketleri aracılığı ile kolayca gerçekleştirildi. Marihuananın oy birliğiyle yasaklanması, kenevirin üretiminin yasaklanması anlamına geliyordu.
1937 senesinde çıkarılan ‘Marihuana Vergi Yasası’ ile kenevir ticareti yapanlardan ayrıca kazanç sağlanmıştı. Yanında kenevir bulunduran göçmenler sınır dışı edilmeye başlandıktan sonra bütün ABD’de kenevir tamamen yasaklanmış oldu.


 

Benzer Yazılar