Bitkisel
Kimyon Uçucu Yağının Faydaları Nelerdir? 18.09.2018

Kimyon 

Kimyon Esansiyel Yağı sağlık yararları bir galaktogog, anti-histaminik, antiseptik, kardiyak, anti-spazmodik, karminatif, sindirim, mide, dezenfektan, diüretik, emenagogue, balgam söktürücü, aperatif, büzücü, insektisit, uyarıcı olarak özelliklerine atfedilebilir , tonik ve vermifüj maddesidir aynı zamanda. 

Kimyon esansiyel yağı, kimyon bitkisinin tohumlarından elde edilir. Kimyon, bilimsel olarak Carum Carvi olarak bilinir. Bazen, aynı zamanda Apium Carvi bilimsel adıyla da etiketlenir. Kimyon tohumları, özellikle Avrupa'da ve Hint Yarımadası'nda bir baharat olarak çok popülerdir.

Birçok dini kitapta, kimyon tohumlarının tıbbi özellikleri açıklanmış ve takdir edilmiştir. Hemen hemen tüm hastalıkların tedavisi olduğu söyleniyor. Soru şu ki, kimyon tohumlarının bu tıbbi özellikleri nereden geliyor? Başka ne gibi faydaları mevcuttur?  Kimyon yağının yararlı, tıbbi özellikleri, Carvone, Furfurol, Acetaldehyde, Cumuninic Aldehyde ve Limonene gibi bileşenlerinden gelir. Aslında, Kimyon uçucu yağı pek çok tıbbi özellikleri ve sağlık yararları konusunda çok fazla araştırma yapıldı ve konuyla ilgili bir kitap yazılabilirdi. 

Bu mucizevi özellikleri biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Kimyon Uçucu Yağı Sağlık Faydaları

Süt Sağlar

Kimyon uçucu yağı, emziren anneler için süt üretimini arttırmak için bilinen bir çözümdür. Kimyon uçucu yağının balla tüketilmesi tavsiye edilir. Sütün hem miktarını hem de kalitesini arttırır. Bu sütü besleyen   esansiyel yağın özelliklerinden dolayı gazdan ve hazımsızlıktan da korunur.

Antihistaminik

Histamin, yıkıcı ve yorucu öksürüklerin ardındaki temel nedendir. Mevsimlik alerjiden muzdarip insanlar öksürmeye devam edebilirler.  Bazen, koşullar o kadar şiddetli hale gelir ki hasta nefes nefese kalkar ve bazı durumlarda hasta çökebilir. Piyasada bulunan birçok anti-histamin ilacı olmasına rağmen, bunların hepsinin kendi yan etkileri vardır ve kalıcı bir tedavi sağlamazlar. Ancak, Kimyon uçucu yağı histamin etkilerini nötralize ederek ve bu potansiyel olarak tehlikeli öksürükleri ve histamin ve alerjilerle ilişkili diğer rahatsızlıkları tedavi ederek mucizevi bir şekilde yardımcı olabilir.

Antiseptik ve Dezenfektan

Kimyon yağı çok iyi bir dezenfektan ve antiseptik bir maddedir. Sindirim, solunum, idrar ve boşaltım sistemlerinde olduğu kadar, kolonun enfeksiyonlarını ve ayrıca dış enfeksiyonları tedavi etmede etkili bir şekilde tedavi eder. Mikropların, bakterilerin ve mantarların büyümesini engeller ve yaraların ve ülserlerin enfeksiyonunu önler.   Ayrıca antiseptik ve tetanoz gelişmesine karşı yaraları korur.

Kardiyak Sağlık

Kimyon esansiyel yağı tüm kalp sağlığı için çok iyidir. Uygun kalp atış hızının korunmasına yardımcı olur, kalp kaslarını güçlendirir, damar ve damarların sertleşmesini önler, kan basıncını düşürür ve ayrıca kandaki kolesterol seviyesini düşürür, böylece kalbe tüm açılardan yardım eder. Kimyon esansiyel yağının düzenli kullanımı kalbi uzun süre koruyabilir ve kalp hastalıkları riskini azaltabilir.

Anti Spazmodik

Kimyon yağı her türlü spazmdan ve spazmlarla ilişkili rahatsızlıklardan derhal rahatlama sağlar. Kas spazmları durumunda, kasların kasılmasından sorumlu olan belirli enzimlerin ve vücutta üretilen bileşiklerin etkilerini önleyerek kramp ve kas çekmeleri için hemen rahatlama sağlar. Benzer şekilde, solunum sisteminin spazmlarını hafifletir ve hıçkırık, durmaksızın öksürük ve nefes darlığını tedavi edebilir. Ayrıca spazmodik kolerayı tedavi etmede de faydalıdır.

Gaz Giderici 

Aşırı gaz yüzünden sorun mu yaşıyorsunuz? Sıcak suyla az miktarda Kimyon  yağı tüketmeli ve sonuçları izlemeli (veya duymalısınız). Bu çare sadece zaman zaman gaz problemleri için değil, aynı zamanda kronik gaz problemleri için de iyidir.

Sindirim ve Stomachic

Sıcak su ve bir tutam normal veya siyah tuz ile alınan bir kaşık kimyon yağı, her türlü hazımsızlığı iyileştirir ve mide suları, asitleri ve safranın mide içine salgılanmasını uyararak sindirimi hızlandırır.  Kimyon yağı da,  mideyi enfeksiyondan koruyarak, ülserleri iyileştirerek ve sindirimi kolaylaştırarak sağlıklı tutar.

Diüretik

Kimyon esansiyel yağı ideal bir idrar söktürücüdür! Tıkalı idrara çıkma, böbrek taşı, yüksek tansiyon veya kilo vermek isteyenler için tam anlamıyla bir nimettir. İdrarın sıklığı ve miktarındaki bir artış, yukarıdaki durumların hepsinde size yardımcı olabilir. Kimyon yağı idrarı uyarır, böylece kan basıncını düşürür, yağları azaltır, ürik asitleri çıkarır ve böbreklerden kalıntıları temizler. Bir çok idrar, ayrıca idrar yolunu enfeksiyonlardan da kurtarır.

Adet Gecikmesine Çözüm

Kimyon Yağı  gecikmiş veya tıkanmış menstürasyondan muzdarip kadınlar için çok iyi bir tedavidir. Menstruasyon açar ve rahatlama sağlar. Ayrıca Post Menopoz Sendromu yaşayan kadın için rahatlama sağlar.

Balgam söktürücü

Bu olağanüstü bir balgam söktürücüdür. Bu güçlü yağı koklamak bile öksürük ve soğuk algınlığı sonucu oluşan tıkanıklıktan kurtulmayı sağlar. Bal veya ılık su ile alındığında, solunum sisteminde biriken mukusu gevşetir. Soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara bağlı olarak nazal trakt, iltihap, farinks, bronşlar ve boğaz iltihabında anında ve uzun süreli rahatlama sağlar.

Aperatif

Kimyon yağı da hafif aperitif özelliklere sahiptir, bu nedenle iştahı artırabilir ve sindirim suyunun sekresyonunu uyararak sindirimi geliştirebilir. Ayrıca, bağırsakları temizlemeye ve kabızlığı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Uyarıcı Etki 

Kimyon yağı  uyarıcıdır . Depresyon ve yorgunluğu tedavi etmede özellikle yararlıdır. Dolaşım, sindirim, endokrin, sinir ve boşaltım sistemleri dahil olmak üzere vücutta çalışan tüm sistemleri ve döngüleri uyarır. Ayrıca beyni harekete geçirir ve uyanık kalmanıza ve uyanmanıza yardımcı olur.

Tonik

Kalbi, karaciğeri, organik sistemleri, cildi ve kasları canlandırır, kırışıklıkları azaltır, güç ve enerjiyi artırır ve genç hissetmenizi sağlar.

İnsektisit ve Vermifuge

Vücudun  içinde bulunan böcekleri öldürür. Bitler ve bağırsak solucanlarının problemini çok güvenli bir şekilde sonlandırabilir. Bağırsak solucanlarını öldürmek için kullanılan ilaçların çoğu, tamamen güvenli olan Kimyon  yağından farklı olarak çocuklar üzerinde çok olumsuz etkilere sahip olabilir.

Diğer Faydalar ve Kullanımlar

Bu iddiaların bazıları için şu an için  az araştırma olmasına rağmen, kimyon yağı için birçok başka uygulama vardır. Dış uygulaması, öksürük ve soğuk vakalarında tıkanıklığı temizleyebilir, cildi parlak ve adil kılar, iç uylukların iltihaplanmalarını ve cinsel organların etrafındaki bölgeleri iyileştirebilir, ayrıca vitiligo, lepra, kızarıklık, akne, siğiller, romatizma, artrit , gut, görme kaybı, baş ağrısı, sırt ağrısı, diş ağrısı ve saç dökülmesine faydalıdır. İç uygulama öksürük ve soğuk algınlığı, sinirlilik ve gerginlik, yorgunluk, menenjit, hafıza kaybı, diyabet, böbrek taşı, bulantı, kusma, kalp hastalıkları, asitlik, iktidarsızlık, hipertansiyon, ishal, ateş, uykusuzluk ve ilgili sorunları tedavi yeteneğine sahiptir endokrin bezlerinden salgılar. Düzenli olarak alınan kimyon  yağının, tüm hastalıklardan  koruduğu, insanı sağlıklı tuttuğu ve uzun süre genç görünmesine yardımcı olduğu söylenir. Sabun ve parfümlerin hazırlanmasında da koku maddesi olarak kullanılır.

Benzer Yazılar