Bitkisel
L-Arjinin Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? 14.03.2018

L-Arjinin Nedir? 

Arginin (Arg, R) bir α-aminoasittir. L-arginin, doğada bulunan proteinlerin yapısını oluşturan 20 aminoasitten biridir. Memeli hayvanlarda, arjinin temel aminoasitlerden biri olarak kabul edilmektedir. Organizmanın gelişim safhasına ve sağlık durumuna göre dışarıdan beslenme yoluyla temin edilmesi kaçınılmaz olabilmektedir. İnsanlarda büyüme çağına kadar üretilebilen, yetişkinlik döneminde üretilemeyen bir amino asittir.

Diğer birçok amino asitte olduğu gibi bu amino asidinde hem L- hem de D- isomeri vardır. Aber aktiv olan diğer bir deyişle doğada var olan isomeri L- Arjinin’dir. Bu yazıda ya da bilimsel makalelerde Arjinin L- ya da D olarak hiçbir ön ek almayarak sadece Arjinin diye bahsedilmişse, burada bahsi geçen L-Arjinin’dir.

Arginin bazik özellik taşıyan aminoasitlerden biridir. Uzun yan zinciri hidrofobik özellik taşımasına rağmen bu yan zincirin ucunda bir guanidyum grubu bulunmaktadır. pKadeğeri 12.48 olan bauabaminm grubu bazik, nötr ve hatta hafif asidik ortamlarda dahi pozitif yük taşımaktadır. Çift bağ elektronları ve nitrojenlerdeki yalnız elektron çiftleri arasındaki konjugasyon nedeniyle pozitif yük delokalize olabilmektedir. Guanidyum grubu ayrıca birden fazla hidrojen bağı da yapabilir.
Arjinin, vücudun doğal yollarla üretemediği bir amino asittir. Vücuttaki bu açığı kapatabilmek için arjinin bakımından zengin besinleri diyetlerinize eklemenizde fayda vardır. Bu madde çok sayıda fizyolojik fonksiyon yerine getiren bir proteinin yapı taşı olarak da adlandırılır. Yoğun anlamda fıstık, fındık ve badem gibi kuruyemişlerde bulunur. Ayrıca arjinin kuru üzüm ve çikolatada da vardır. İnsan vücudunda lif tüketimi önemlidir. Sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan arjinin, bu anlamda vücut lifleri üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Çünkü lifler aynı zamanda vücuttaki farklı besinlerin kullanım yeteneklerini artırmaktadır.  

Arjininin Görevi Nedir?

Vücuttaki birçok fizyolojik sürecin yerine getirilmesi için arjinin gereklidir. Fizyolojik süreçler içinde bulunan, büyüme hormonundaki artış , vücuttan zehirli olan artıkların atılması ve hormon salgılaması gibi durumlar söz konusudur. Arjinin ayrıca damar genişlemesinden sorumlu olan nitrik oksit üretimine de yardımcı olmaktadır. Bunlarla birlikte bir takım hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu hastalıklar; kadın ve erkek kısırlığı, yüksek tansiyon, göğüs krampı, cinsel fonksiyon bozukluğu olarak sıralanabilir. Bunun yanında arjinin vücuttaki tuz seviyesini düzenlemeye de yardımcı olmaktadır.
 
Arjinin Kullanımı

Spor yapan veya yapmayan tüm kişilerin arjinin maddesine ihtiyacı vardır. Özellikle de büyüme çağındaki çocukların yanında sporcular, fazla kilolular, yaşlılar ve sporcular da arjinin kullanımına özen göstermelidir. Özellikle yetişkinlerde bu madde, esansiyel olmayan amino asit olarak düşünülmektedir. Çocuklarda ise bağışıklık sisteminin uygun bir şekilde oluşturulması ve bu sistemin savunulması için kullanılmalıdır. Vücutta ise yaralanma ve onarım zamanlarında arjinin ihtiyacı artmaktadır.

Günümüzde yoğun bir şekilde çalışan sporcular tarafından da kullanılmalıdır. Vücuda arjinin desteği sağlamak; bağışıklık sistemini güçlendirir ve sporcuların daha verimli çalışmasını sağlar. Bunun yanında zararlı olmayan hastalıkların etkilerinden de koruma sağlar. Yüksek tansiyona neden olan steroidler için de arjinin kullanmak son derece faydalıdır. Büyüme hormonu seviyelerini artırma gibi bir özelliği de bulunan bu madde, tansiyonu düşürür ve damar tıkanıklığını da azaltır.

Psikolojik problemleri ve kalp rahatsızlıkları olan kişiler arjinin kullanmak için ilk olarak uzman bir doktora danışmalıdır. Ürün amino asit içerdiği için doz aşımı durumu tavsiye edilebilir. Fakat aşırı dozda alınması bazen halsizlik, ishal ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Kullanılması gereken doz miktarı tespit edilmediği için vücudunuza göre arjinin kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Tavsiye edilen kullanım şekli; İlk hafta az miktarda kullanmak ve faydalarını gördükten sonra bu dozu artırarak kullanmaya devam etmektir. Her şeyden önce bu doz miktarını mutlaka doktorunuza danışarak  ayarlamanızda fayda vardır.

Arginine’in Faydaları Nelerdir?

Öncelikle dışarıdan besinler yoluyla alınabildiği için arjinin tüketimlerinde kişiler eğer arjinin bakımından zengin içeriğe sahip olan bir beslenme programına sahiplerse bu durumda ek gıda takviyeleri almalarına gerek kalmamaktadır. Vücudun arjinini üretebilecek güce sahip olması buradaki en büyük avantaj oluyor. Fakat kimi zaman vücudun L-arginine üretimlerinde yetersiz kalması ya da beslenme programının arjinin içeriği bakımından zengin olmaması sebebiyle ek gıda takviyelerine ihtiyaç duyması söz konusu olabiliyor. Bu noktada kişiler arjinin açıklarını kapatmak üzere gıda takviyesi şeklinde sunulmakta olan arjinin ürünlerini kullanabiliyorlar.

Arjinin öncelikle daha önce de değindiğimiz gibi kas gelişimleri için en ideal özelliklere sahip aminoasitleri içinde barındırmasından dolayı kas kütlelerini artırmak isteyen kişiler tarafından tüketilebilmektedir. Fakat bunun yanında L-arginine gıda takviyelerinin farklı olumlu etkilerinden de söz etmek mümkün oluyor. Bu konuda ilk sırada kardiyovasküler sisteme yaptığı etkiler gelmektedir. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde oldukça önemli bir yeri olan bu gıda takviyesi aynı zamanda tansiyon gibi kardiyovasküler sisteme bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkları önlemede de etkili olmaktadır.

Arjinin pek çok kişi tarafından dolaylı etkilerinden dolayı tercih edilmiyor olsa da hangi etkilere sahip olduğunun bilinmesi ayrıca önemlidir. Bu noktada L-arginine için öncelikle bu gıda takviyelerinin cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık problemine karşı etkili bir savunma besini olduğunu söylemek gerekir. Ancak bu özelliğinden dolayı ürünü kullanmak isteyen kişilerin kalp hastalıklarına da sahip olmaları halinde doktor tavsiyesi ile bu ürünlerin kullanımına başlaması gerekmektedir. Bir diğer dolaylı etki de yine kardiyovasküler sisteme bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Damar tıkanıklığı ile birlikte gelen bacak ağrıları ve kramplarının önlenmesi arjinin tüketimleri ile mümkün olmaktadır. Son olarak arjininin olumlu etki ettiği sorunlardan biri de migren ve şiddetli baş ağrılarıdır. Yine de tüm bu etkilere sahip olmasına rağmen arjinin gıda takviyeleri kesinlikle bu tür problemlerin çözümü için kullanılmamalı, kas kütlelerinin artmasına sağladığı olumlu etkilerden dolayı tüketilmelidir.
    
Arjinin Ne İşe Yarar ?

Infertilite

Arginin sperm sayısını arttırır. Çalışmalar, yüksek doz argininin,  sperm sayısı düşük erkekler üzerinde son derece  yararlı olabildiğini göstermiştir. Arginin aynı zamanda,  ereksiyon sorunları için doğal bir tedavi olarak da öneriliyor. Bu durum, argininin, vücutta nitrik oksiti uyararak, genital bölgedeki kan akışını arttırmaya yardımcı olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Ereksiyon Bozukluğu

Journal BJU International’da 1999 yılında yayınlanan bir çalışmada ereksiyon sorunu yaşayan 50 erkek her gün 5 gr. L-arginin ya da plasebo aldılar. 6 haftanın sonucunda, L-arginin alan grub plasebo grubuna göre daha fazla gelişme göstermiştir. 2003 yılında Bulgaristan’daki Seminological Laboratory’daki bilim adamlarınca yapılan ve Journal of  Sex and Marital Therapy’nin Haziran sayısında yayınlanan bir çalışma, arginin ve pycnogenol’un (çam kabuğu ekstresi) oral alımının ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerde, cinsel fonksiyonu önemli ölçüde geliştirdiğini göstermiştir. Araştırmacılar, nitrik oksitin, ereksiyon için gerekli kas gevşemesini tetiklediğini ve tedavinin 3. ayından itibaren, erkeklerin %90’ından çoğunun normal ereksiyon deneyimlediğini rapor etmişlerdir. Çalışmalarda organik ereksiyon bozukluğu için günlük 5 gr’lık L-argin dozu kullanılmıştır.  3 aylık çalışma süresi boyunca katılımcılar 1.7 g L-arjinine eşdeğer dipeptid arginyl aspartat  içilebilir ampullerden günde 3 kez kullandı. Ikinci ay, katılımcılar buna ek olarak günde iki kez 40 mg Pycnogenol takviyesi aldı. Üçüncü ay ise, günde 3 defa 40 mg olmak üzere Pycnogenol dozu 120 mg’a çıkarıldı. 1. ayın sonunda sadece 2 kişi (% 5) istatistiksel olarak anlamlı olmayan normal bir ereksiyon yaşadı. 2. ayın sonunda L-arginin ve Pycnogenol kombinasyonu erkeklerin % 80’inde, üçüncü ayın sonunda ise % 92.5’lik bölümünde başarılı ereksiyon sağlamıştır.

Bağışıklık Sistemi

L-Argininin en önemli etkilerinden biri, timus bezi aktivitelerini çoğaltmaktır. L-arginin, timus bezinin aktivite düzeyini yükselterek, bağışıklık sistemini canlandırmaktadır.  Bu durum, tümör büyümesini yavaşlatan ve bağışıklık sistemine yarar sağlayan T- hücrelerinin sayısını çoğaltır. Timus bezi T-hücrelerini üretmekten sorumludur.  Ve vücuda ne kadar yüksek oranda T-hücresi varsa, bağışıklık sistemi o denli güçlü demektir. L-Arginin, yeni T-hücreleri üretimine yardımcı olur ve karşılığında kanser, tümör büyümelerinin yavaşlamasında; AIDS gibi vücudun bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarla mücadele etmesinde rol oynar.
Clinical Nutrition adlı derginin Şubat 2005 sayısında yayınlanmış bir çalışma, gastrik kanseri tedavisinde, ameliyat sonrası arginin ve omega-3 yağ asitlerinin zenginleştirilmiş formülü ile beslenmenin, yaraların iyileşmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Tayvan’daki Kaohsiung Medical University’deki bilim adamlarınca yürütülen ve Journal of Nutrition Biochemistry dergisinde Mart 2011 tarihinde yayınlanan çalışmalar, arginin ve C vitamini kombinasyonunun insan kanser hücrelerinin ölümüne sebep olduğunu bulmuştur. Sonuçlar, arginin ve C vitamini kombinasyonunun, kanser ve tümör hücrelerinin hayatta kalmasına sebep olan belirli kimyasal reaksiyonlara engel olduğunu göstermiştir.

Arginin-Nitrik Oksit İlişkisi

L-Argininin bir başka yararı, nitrik oksit sentezidir. Nitrik oksit kan damarlarını genişletir ve gevşetir, kalp ve beyne doğru olan kan akışını arttırır. Bu nedenle L- Arginine takviyesi, kalp ve damar sorunu yaşayan herkes için faydalı olabilir.

Zayıflama ve Vücut Geliştirme

L- Arginine takviyesi, vücut geliştirme ve zayıflama ile ilgilenenler arasında oldukça popülerdir. Arginin proteini metabolize ederek bedendeki yağ miktarını düşürür. Bu, vücuttaki nitrojen dengesi geliştirerek yapılır ve vücut bu nedenle proteini daha kolay bir şekilde kas kütlesi haline dönüştürebilir. Arginin’in ürettiği nitrik asit, kas genişletici olarak çalışarak, kan damarlarının çapını genişletir ve vücutta daha fazla kanın deveran etmesine neden olur. Yükselmiş nitrik asit, iskelet kasına doğru kan akışını çoğaltarak, kas lifinin mineral ve besin emilimini yükseltir ve böylelikle kas büyümesine yardımcı olur. Amino Acid dergisinin Temmuz 2010 sayısına göre, yükselmiş L-arginin alımı kas kütlesini çoğaltarak vücut yağlarını eritir.

Benzer Yazılar