Bitkisel
Portakal Esansiyel Yağının İnanılmaz Faydaları 02.03.2018


Portakal Esansiyel Yağının İnanılmaz Faydaları

Portakal esansiyel yağının  sağlığa olan faydaları, anti-inflamatuar, antidepresan, antispazmodik, antiseptik, afrodizyak, carminent, diüretik, tonik, sakinleştirici ve kologajik bir madde olarak özelliklerine atfedilebilir.

Portakal  Esansiyel Yağı Kullanımı

Portakal kendine özgü yağ, çok çeşitli evsel, endüstriyel ve tıbbi kullanımlara sahiptir. Yurtiçinde, içeceklere, tatlılara , portakal aroması eklemek için kullanılır. Endüstride sabun, vücut losyonları, kremler, yaşlanma karşıtı ve kırışık kaldırma uygulamaları ve yumuşak içecekler, oda spreyi, sprey, deodorant, bisküvi, çikolata, şekerleme ve fırıncılık maddeleri için bir konsantre olarak kullanılır.

Portakal Yağı Nedir?

Portakal yağı Citrus sinensis bilimsel adını taşıyan portakalın uçucu yağıdır. Bunlar son derece yaygın meyvelerdir ancak yağ kendisi kadar yaygın olarak bilinmemektedir. Portakal suyundan farklı olarak, portakal esans yağı, tahıl alkolü içeren bir işlem vasıtasıyla portakallardan soyulabilir. Elde edilen portakal yağı sivilceden kronik strese kadar birçok sağlık sorunu için kullanılabilir.

Portakal Yağı Nasıl Hazırlanır?

Bazılarının beklediğinden farklı olarak, Portakal esansiyel yağ yapmak aslında meyvenin kendisini değil, soyları kullanmanızı gerektirir. Portakalları soyun ve kurumalarını bekleyin. Kabukları ezin ve biraz tahıl alkolünü sobanın sıcak bir sıcaklığına getirin. Daha sonra, tahıl alkolünü zemin üzeri portakal kabuğu üzerine dökün. Karışımı sallayıp 2-3 gün bekletmeden önce sallayın. İşte bu kadar.  Portakal uçucu yağı hazır!

Portakal Esansiyel Yağı Nereden Satın Alınır?

Portakal esans yağı, diğer uçucu yağların bulunduğu doğal sağlık ve bütün gıda mağazalarının çoğundan satın alabilirsiniz. Portakal yağı ayrıca aromaterapi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle bitki sağlığı uzmanları ve aromaterapistler de bu yağı satın almak için iyi yerlerdir. 

Portakal Esansiyel Yağı Neye Yarar?

Portakal esans yağı genel sağlığınızı artırabilir, örneğin daha iyi uyku elde etmenize, kas spazmlarını azaltmanıza, cinsel gücünüzü arttırmanıza, bağışıklık sistemini korumaya, vücudunuzu detoksife  etmeye ve bilişsel bozuklukların başlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Yüksek antioksidan ve organik bileşikler bu yağı çok yönlü ve kullanışlı kılar.

Portakal Esans Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal esans yağı çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bazı insanlar çamaşırlarına biraz yağ ilave ederek elbiselerini tazelemek ister;. Sivilce veya egzamanız varsa cildinizin görünümünü iyileştirmek veya bir miktar kaynar suyun içine koymak ve buharı teneffüs etmek sizin için  tropikal olarak bir ek olacaktır.

Portakal Esansiyel Yağı Kompozisyon ve Ekstraksiyon İşlemi

Bu esansiyel yağ, portakal kabuğundan soğuk sıkıştırma ile elde edilir. Çoğunuz portakalların ortak bir adını bilse de, botanik ismini, Citrus sinensis'i bilmeyebilirsiniz. Portakal aromalı meşrubat konsantresinde paketlenen sıvı bazen bu yağdan oluşur. Bu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, sitronellol, geraniol, sabinen, mircene, limonene, linalool ve neral'dir.

Portakal Esansiyel Yağının Sağlık Açısından Faydaları

Hepimiz ticari ve endüstriyel kullanımlarını biliyoruz, şimdi portakal esans yağını düzenli tüketen insanlar için sağlığın bazı faydalarını keşfedelim.

Spazmları Tedavi Eder

Spazmlar sürekli öksürük, konvülsiyonlar, kas krampları ve diyare gibi birçok rahatsız edici veya ciddi problemlerle sonuçlanabilir. Bu etkilerden kaçınmak için spazmlara erken tedavi edilmesi veya tamamen önlenmesi gerekir. Bu, kas ve sinirsel spazmları rahatlatan Portakal esans yağı yardımıyla yapılabilir.

Sedatif Etki

Ofiste zor bir günün ardından soğumaya ihtiyaç duyduğunuzda veya iltihap çekiyorsanız, rahatlamanıza yardımcı olan doğal bir sakinleştiriciye ihtiyacınız olacak. Piyasada bulunan suni yatıştırıcılar veya uyuşturucular çoğunlukla narkotik veya diğer sentetik formlara dayalı sakinleştiricilerdir. Bunlar, uzun vadede kalbe ve çeşitli iç organlara çok  zarar verir. Portakal esans yağı gibi doğal bir sakinleştirici kullanmak çok daha iyi bir seçimdir. Endişe, öfke, depresyon ve bazı bedensel enflamasyonları hafifletir.

Afrodizyak Özellikleri

Portakal esans yağı hafif afrodizyak özelliklere sahiptir. Sistematik ve düzenli kullanım, sarkıklık, sertleşme sorunları, iktidarsızlık, cinsiyete olan ilgi kaybı ve libido azalması gibi sorunları tedavi edebilir.

Enflamasyonu Azaltır

Portakal esans yağı, ister iç ister dış etken olsun, enflamasyondan hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar. Nedenine bakılmaksızın, aşırı miktarda ateş, enfeksiyonlar, antibiyotiklerin bir yan etkisi, gaz ve toksik madde veya uyuşturucu madde alımını içeren Portakal esansiyel yağ, tahrişi ve acıyı azaltabilir.

Bir Safra Söktürücü Olarak Hareket Eder

Ekzokrin ve endokrin de dahil olmak üzere tüm uygun bezlerden salgılar sağlar. Bu nedenle, menstruasyon ve laktasyon ile sindirim suları, safra, hormonlar ve enzimlerin salgılanmasını düzenlemek için sıklıkla kullanılır.

Enfeksiyonları Önler

Bir kesik veya aşınma olduğu yerde, bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle yaranın septik hale gelme ihtimali her zaman vardır. Yaranın bir demir nesnesinden oluştuğu zaman bu muhtemelen daha olasıdır, çünkü tetanoz mikropları tarafından enfekte olma şansı kalır. Turuncu esansiyel yağı, hem mikrobik büyümeyi engelleyen hem de yaraları dezenfekte eden septik mantar enfeksiyonları ve tetanozlardan kaçınmalarına yardımcı olabilir.

Depresyonu Giderir

Portakal esans yağı yoğun kokusu mutlu anları hatırlatır ve hoş düşünceleri akla getirir. Bu nedenle aromaterapide bu yağ sıklıkla kullanılır. Mutlu, rahat bir his yaratır ve depresyondan veya kronik endişeden muzdarip insanlar için mükemmel bir ruh hali kaldırıcı olarak çalışır. Araştırmalar, portakalın doğal esansiyel yağı birinin endişe halindeyken salgılanan nabız oranını ve tükrük kortizolü düşürmeye yardımcı olduğunu öne sürüyor.

İdrarı Uyarır

Portakal esans yağı, vücudunuzun aşırı gaz ve toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. İdrar içinde ürik asit, safra, aşırı tuzlar, kirleticiler ve aşırı su gibi toksinleri ortadan kaldıran idrara çıkışı destekler. Ürinerasyon, iştahı arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Yağları kaybetmeye katkıda bulunur, bu da kalbi sağlıklı  hale getirir.

Tonik Gibi Davranır 

Bir tonik ile vücut arasındaki ilişki, bir aracın bakımı ve onarımı ile oldukça benzerdir. Vücut boyunca işlev gören her sistemin tonik tonları, metabolik sistemi uygun bir biçimde tutar ve bağışıklığı artırır.

Aynı zamanda kan basıncında artışa, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve akut mide ağrısına neden olabilir. Turuncu esansiyel yağı, karın ve anal kasları rahatlattığından bu gazların kaçmasına izin vererek bu problemlerin çoğuyla başa çıkabilir. Dahası, ilave gaz formuna izin vermez.

Alzheimer Hastalığını Tedavi Eder

Bir çalışma, portakal esans yağı kullanılarak yapılan aromaterapinin, bilhassa Alzheimer hastalığındaki hastalarda bilişsel işlevin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini önermektedir.

Böcek Öldürücü Özellikler

Araştırmalar, Portakal esansiyel yağın, bir kara sineği larvalarına ve pupalarına karşı etkili olduğunu ve kurbağaların yok edilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Diğer Faydalar

Bir detoksifikatör olarak kullanılır, bağışıklığı artırır, kabızlık ve dispepsiyi tedavi eder ve sağlıklı, pürüzsüz ve cazibeli cildi korumak için çok uygundur. Aynı zamanda akne ve dermatit tedavisinde yardımcı olur.

Dikkat Edilecek Hususlar: Portakal esans yağı fotoğraf toksisitesini gösterir. Acımasızdır ve büyük miktarlarda yutulursa, kusma, mide bulantısı ve iştah kaybına neden olabilir.

Harman: Turunçgil yağı olmakla birlikte, diğer narenciye esans yağlarıyla iyi harmanlanır. Portakal esans yağı, tarçın, karanfil, trenk üzümü, zencefil, karabiber, sandal ağacı ve vetiverin uçucu yağlarıyla iyi harmanlar.

Benzer Yazılar