Faydalı İçecekler
Limonlu Zencefil Çayının  İnanılmaz Faydaları Nelerdir? 18.09.2018

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, ateşi azaltmak, bilişi iyileştirmek, kan şekerini düzenlemek, sindirime yardımcı olmak, ağrıyı yatıştırmak ve saç ve cilt bakımında yardımcı olmak nedeniyle birçok insan sağlığını geliştirmek için limonlu zencefil çayı bir sağlık deposu haline gelir. 

Limonlu Zencefil Çayının Faydaları

Hem limon hem de zencefil, metabolizmayı uyarırken aynı zamanda antioksidan ve bağışıklık güçlendirici etkilerin yanı sıra enerji artırıcı özelliklere de sahiptir. Bir çay denilmesine rağmen, limon zencefil çayı aslında limon suyu ve zencefil kökü bir infüzyonudur ve teknik olarak herhangi bir çay yaprakları kullanmaz. Ancak, bu sizin sağlığınız için daha az güçlü yapmaz. Binlerce yıldır, limon ve zencefil geleneksel tıbbın önemli bileşenleri olmuştur ve ayrı ayrı kullanıldığında, vücut üzerinde etkileyici etkileri olabilir. Bununla birlikte, iki bileşen bir içecek içinde birleştirildiğinde, bunlar sağlık için daha da önemlidir.  

Limonlu Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

15-20 dakika boyunca bir tencerede suya dilimlenmiş zencefil kökü pişirerek limon suyunu zencefil çayı haline getirebilir, önce suyun kaynatılmasını sağlayın ve ardından bir kaynamaya dönüştürün. Bu noktada, suyu bir limonun yarısından ekleyebilir ve karışımın 15-20 dakika kısık ateşte karışmasını sağlayabilirsiniz. Ardından, isterseniz bal ekleyebilirsiniz, ancak zencefil ve limon karışımı da lezzetli  bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Limonlu Zencefil Çayı Faydaları

Bu sıra dışı infüzyonun en önemli sağlık yararlarına daha yakından bakalım!

Bulantı ve Hazımsızlık Tedavisi

Zencefil, genellikle mideye saldıran ve sindirim işlevini tehlikeye atan bakteriyel patojenleri ortadan kaldıran zingiber adlı çok güçlü bir aktif maddeye sahiptir.   Zencefilin, daha etkili sindirim ve besin emilimini teşvik ederken bulantıları yatıştırdığı ve kusmayı önlediği de bilinmektedir. Diğer taraftan limon, hazımsızlık ve mide ekşimesinin azaltılmasıyla yakından bağlantılıdır!

Bilişsel Fonksiyonu Geliştirir

Limon ve zencefil konsantrasyon ve biliş geliştirmeye yardımcı olur. Neyse ki, bu bileşenlerin her ikisi de yatıştırıcı sinirlerde ve ruh halini iyileştirmede mükemmeldir, bu da net düşünme anlamına gelir; antioksidan etkiler ise daha az oksidatif stres ve Alzheimer hastalığı ve demans için daha düşük bir risk  anlamına gelir.   

Cilt Bakımı

Limon ve zencefilin yüksek vitamin içeriği, sayısız antioksidanları ile birleştiğinde, bu infüzyonu cilt sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir. Bu çayı içebilir veya hatta cildi tahriş olmuş cilt lekelerine topikal olarak uygulayabilirsiniz. Antioksidanlar, derideki oksidatif stresi azaltmaya ve yeni hücrelerin büyümesini desteklemeye yardımcı olurken, bu içeceğin antibakteriyel ve antiviral yapısı, cildi enfeksiyonlardan korur.   

Kilo Kaybı

Zencefilin metabolizmayı uyardığı bilinmektedir ve aynı zamanda açlık hislerini doyurmaya da yardımcı olabilir. Bu nedenle, sabahları bir bardak limon zencefil çayı, güne ekstra kalori yakmak ve öğünler arasında atıştırma isteğini bastırmak suretiyle kilo vermeye çalışanlara yardımcı olabilir.

Saç Bakımı

Limon ve zencefil, yüzyıllardır saç sağlığı için bağımsız olarak kullanılmıştır, ancak bu çay, her ikisi de saç büyümesini iyileştirmek ve kuru cilt ve kepek azaltmak için bağlı olan, A ve C vitaminince yüksektir. Bu saçlarınızı güçlendirebilir ve tatlı bir görünüm verebilir.

Bağışıklığı Artırır

Hem limon hem de zencefil, bağışıklık sistemi yardımcıları olarak dünya çapında bilinir, bu nedenle limon zencefil çayı sizi patojen ve hastalıktan kapsamlı bir şekilde koruyabilir.   Soğuk algınlığı veya gripten muzdarip olduğunuzda, her gün bu çayın 1-2 fincanını içip, semptomlarınızda bir iyileşme ve solunum sisteminizin tahrişinde bir azalma olduğunu hemen görün.

Diyabeti  Kontrol Eder

Kan şekeri regülasyonu söz konusu olduğunda, birkaç şey zencefil kadar etkilidir. Vücudunuzdaki insülin ve kan şekerinin salınımını optimize ederek, kan şekerindeki şeker hastalığına yol açabilecek tehlikeli şeker ve damlaların önüne geçebilir veya bu durumla teşhis edilmiş birini etkileyebilir. 

Ağrıyı Hafifletir

Zencefilin doğal antienflamatuvar yapısı, vücuttaki tahriş, şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaz, aynı zamanda analjezik olarak da işlev görebilir.   Bu çay, vücut ağrısından, adet kramplarından, hastalığından ve ameliyatlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Modunuzu Yükseltir

Bu infüzyonun konsantrasyon ve bilişsel işlev üzerindeki etkisinin yanı sıra, limon ve zencefil de duygudurum arttırıcılar olarak bilinir. Limonun aromaterapi yaklaşımlarında bu kadar yaygın kullanılmasının iyi bir nedeni vardır; zencefilin vücudunuzdaki gerginliği ve stres hormonu düzeylerini azalttığı bilinir, bu da duygularınızı daha iyi ve daha fazla hissetmenizi sağlar.

Limon Zencefilli Çayının Yan Etkileri

Bazı insanlar, bu içeceği tükettikleri zaman mide ekşimesi veya mide rahatsızlığından muzdariptirler; bu, hassas bir mide ile zencefilin güçlü aktif bileşenlerine veya hatta zencefil alerjisine yanıt olabilir. Diyet veya sağlık programınızda önemli değişiklikler yapmadan önce doktorunuza veya alerjene başvurun.

Benzer Yazılar