Beslenme
Metabolizmaya Zarar Veren Besinler 05.04.2017

Yağ yakmak, iyi bir diyet değişikliği yapmak için bir egzersiz programına başlamaktan başka hiçbir şey değildir.  Ama yine de görmek istediğiniz sonuçları görmüyorsanız. Gerçekten sinir bozucu olabilir.

Bunun nedeni, "sağlıklı bir diyet" aldığınızı düşündüğünüz halde, diyetinizde kilo kaybı çabalarını mahvediyor olabilecek bazı gizli yiyecekler bulunması bunu engelleyecektir. Size bu kiloları vermenize engel olan gıdalar metabolizmanız için zararlı gıdalardır.

Vücudunuzun bu işlenmiş gıdaları toksinler olarak tanıması muhtemel ve  zayıf bağırsak sağlığı gibi, sık sık yemek yeme sonucu olarak bazı kötü etkiler geçirdiğiniz anlamına gelebilir. Dahası, bağışıklık sisteminizi, normal kan şekerinizi  veya iltihaba neden olan gıda intoleranslarından feragat eden gıdalarla değiştirebilirsiniz.

Aşağıda tanımlanan besin grupları, metabolizmayı kısmen, örneğin aşağıdakiler gibi sorunlara neden olarak olumsuz şekilde değiştirir:

- Kilo almak
- Tiroid işlev bozukluğu
- Yorgunluk veya kas güçsüzlüğü
- Hormon dengesizlikleri
- Sindirim sistemi rahatsızlığı ve mikrobiyal bağırsak değişiklikleri
- Kan şekeri dalgalanmaları
- İştah artışı, kalori tüketiminin artması ve şeker arzuları

Bu gıdalar hakkında en zararlı olan şey,  Genellikle "sağlıklı gıdalar" olarak etiketlenirler. Metabolizma ve yağ yakma potansiyelini bir üst düzeye çıkarabilmek için diyetlerinizde vereceğimiz gıdaları bulundurmamalısınız.

Metabolizmanınıza Zarar Veren Gıdalar

1. Meyve Suyu

Popüler inancın aksine, diyetinizdeki yağ muhtemelen belinizdeki kiloların alımına sebep olan birincil şey değildir. muhtemelen çok fazla gizli şeker tüketiyor olmalısınız,  Meyve suyu ve çok fazla şeker tüketmenin diğer yolları vücudunuzu tahrip eder ve metabolizmanızı, halsizliğe, istek ve iltihaplanma da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde harap edebilir. Ve en kötü yanı ise , çoğu ticari meyve suları ve işlenmiş şekerli gıdalar, yüksek kalorili olmalarına  rağmen, önemli miktarda vitamin veya mineral içermez.

Meyve suları ( elma, portakal ve üzüm suları da dahil olmak üzere) temelde kimyasal olarak yüklü şeker suyunu içmeye eşdeğerdir. Elma suyunun sağlıklı gibi gelmesi normaldir , fakat bir elmanın meyve suyuna dönüştürülmesi genelde aşağıdaki gibidir:

Birincisi, elmadaki doğal dolgu liflerinin tümünü çıkarırlar, daha sonra 280 derece pastörizasyonla ısıtırlar.

Daha sonra kurutulur ve daha düşük maliyetlerle daha yüksek çıktılar üretmek için kullanılan bir konsantre haline getirilir.

Son olarak, üreticiler genellikle yiyecek renklendirici ve tatlandırıcılarla birlikte daha da fazla şeker katarlar. Bitmiş ürün bakkaldan aldığınız elma suyudur.

Meyve suyunun şeker içeriği hakkında fark edemeyeceğiniz başka bir şey daha var: Bir soda sekiz gramlık bir şeker içeriyorsa sekiz onsluk bir meyve suyu 30 gram şeker içeriyordur.

Eklediğiniz şeker alımını düşük tutmak istiyorsanız kaçmanız gereken tek şey meyve suyu değildir. Alkollü içecekler veya karışımlar, şişelenmiş kafeinli veya kahve içecekleri, enerji içecekleri, tahıl, yoğurt veya aromalı süt ürünleri, ketçap veya soslar gibi çeşnileri azaltmak için gizli şeker diğer kaynaklarını da azaltmalısınız.  Şeker, mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, meyve suyu konsantresi, maltodekstrin, çiğ şeker ve kahverengi şeker gibi birçok isim altında gizlidir. Bu nedenle, içerik etiketlerini dikkatlice kontrol edin veya daha iyisi, ilk etapta bir etiket gerektiren yiyecek veya içecek satın almaktan kaçının.

Bunun yerine yapılması gerekenler: Meyve suyunu daha sağlıklı bir alternatif ile değiştirmek için, gerçek limon suyu, su ile tatlandırıcı karıştırarak ev yapımı limonata yapmanızı önerilir. Çiğ bal veya bazı  meyve dilimleriyle karıştırılmış bitkisel çayların yanı sıra sade bir su, bir şeye olan ihtiyacınızı karşılamak için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, Hindistan cevizi sularının içilmesi, pratik olarak doğanın spor içeceği, soda, şişelenmiş içecekler, alkol, şekerlendirilmiş kahve içecekleri veya yapay olarak şekerlendirilmiş içecekler gibi şeyleri arzulamanıza yardımcı olan başka tatmin edici bir seçenek oluşturur.

2. Rafine Tahıllar

Çok sayıda rafine edilmiş tahıl yemek  metabolizmayı ve kilo kaybı çabalarını etkileyebilir. "Bütün tahıl" olarak görünen  ve dolayısıyla sağlıklı olduğu düşünülen birçok ürün , besleyici faydası olmadan, çoğunlukla boş kalorilerin çoğunu diyetinize katkıda bulunabilir.

Araştırmalar tipik Batı diyetinde en büyük tahıl suçlularının bazılarını içerdiğini gösteriyor: ticari olarak satılan ekmekler, makarna, tahıllar, krakerler, kekler, tatlılar, unlar, cips ve granola çubukları. Obezite ile mücadeleye yardımcı olmak için,  rafine taneler, özellikle katı  yağlar, şeker ve sodyum içeren rafine edilmiş gıdalar içeren gıdaların tüketimini sınırlamayı  öneriyor.

Çalışmalar, daha rafine edilen tahıl alımlarının, iltihap protein konsantrasyonlarının yanı sıra kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğunu gösteriyor.  Ve  çoğu "tahıl" (pek çok buğday ekmeği, sarısı veya tahıl dahil olmak üzere) sözde "sağlıklı" gibi görünebilir, ancak bunların çoğu metabolizmaya  çok fazla yardımcı değildir. Çalışma sonuçları tamamen kesin değildir, ancak kişiye bağlı olarak, bazı kanıtlar bütün tahıl tüketimini  bağırsak sağlığı ve mikrobik metabolizma değişiklikleriyle ilişkilendirir.

Aşırı miktarda tüketildiğinde rafine edilmiş tahıllar, gluten, pek çok nişasta ve fitik asit gibi metabolizmaya zarar verebilecek belirli bileşiklerin yüksek seviyelerini sağlayabilir. Çoğu paketlenmiş tahıl ürünleri aynı zamanda çok fazla şeker, tuz, sentetik koruyucu içerir ve sentetik vitaminler ve mineralleri doğru bir şekilde metabolize etmek zordur.

Bazı insanlar için (hepsi olmasa da), gluten tüm hastalıkların kökeni olan iltihaba neden olabilir. İnsanlar, nişasta ve karbonhidrat gıdalarını farklı şekilde tüketebilirler , ancak çok aktif olmayan veya kilo alımına meyilli olanlar için, nişastalar bir kez tüketildikten sonra şekere dönüşebilir, aşırı yemek ister istemez buna neden olabilir ve nihayetinde  doğal vitamin veya mineral sağlamaz.

Araştırmalar, tahıllarda ve baklagillerdeki "anti-nutrient" fitik asitin minerallere bağlandığını gösteriyor; bu nedenle tahıllar, gerekli mineral ve vitaminler gibi şeylerin iyi bir kaynağı olduğuna inanıp fitik asit  emilimini engelleyebiliyor.

Bunun yerine yapılması gerekenler: Yağ kaybı için daha iyi bir seçenek olarak, rafine edilmiş tahılların günlük alımını meyve ve sebzelerle değiştirme ya da hafifletme yoluyla %100 (ideal olarak ıslanmış ve filizlenmiş) bütün tahılları tüketmektir. Bazı tahıllara "eski tahıllar" da denir ve yuvarlanmış yulaf, buğday, ve darı gibi şeyleri içerir.

Harvard Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılara göre, dengeli bir diyetin parçası olarak eski bütün tahılları tüketmek, çok miktarda lif sağlamak, açlığı azaltmak, yüksek kan basıncını düşürmek ve kolesterol seviyelerini iyileştirmek gibi faydalara sahip olabilir. Çünkü yalnızca işlenmemiş tam taneli çekirdeklerin  faydalı kısımları vardır. Kepek, endosperm ve germ  yani fitotürüdleri, vitaminleri ve antioksidanları yok ettikleri anlamına gelir.

Buğday unu yerine  hindistancevizi unu denemenizi öneriyoruz. Hindistan cevizi unu,diyetlerin  en iyi arkadaşıdır çünkü yüksek yağ kaybını destekleyen lif bakımından yüksektir ve vücudunuz açısından yakabileceği doldurma, sağlıklı yağlar içerir.

3. Kanola Yağı ve Diğer İşlenmiş Bitkisel Yağlar

Sıklıkla bitkisel yağların süt ürünlerinden, hindistancevizi yağı veya koyu renkli etten doymuş yağlar gibi daha sağlıklı bir alternatif olduğunu duysak da, bazı araştırmalar bunun doğru olmadığını düşündürmektedir. Kanola yağı, ayçiçeği yağı gibi bitkisel yağlar, diyetinizdeki doymuş yağın yerine geçtiğinde, sonuçta bazı faydaları kaçırabilirsiniz.

Genel olarak, diyetinize sağlıklı yağlar bulundurmaya  gelince, yanlış tipleri ve miktarı tüketmek, iştah regülasyonunu, ruh halinizi, hormon üretimini ve sindirim sistemini etkileyerek kilo kaybetmenizi önleyebilir. Ya da aradığınız sonuçları göremeyebilirsiniz.

Diyetinizde  bazı organik kanola yağları dahil etmenin olumsuz etkilere neden olacağını gösteren çok sayıda kanıt bulunmamaktadır; Bazı çalışmalarda ALA yüksek diyetler kanola yağı bulunanların kardiyovasküler sağlık yararlarına sahip olabileceğini önermektedir. Bu arada, çiğ, tam yağlı süt ürünleri ve tereyağı dahil olmak üzere sağlıklı yağların diğer kaynaklarından yararlanmalısınız ; bu çalışmalar, iştahınızı bastırmanıza, yağ kütlesi azaltmanıza ve metabolizmanızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Tereyağını kalbiniz için  sağlıksız gibi düşünebilirsiniz, ama her zaman, tereyağı kalbinizin en yakın arkadaşıdır. Doğal tereyağı , konjuge linoleik asit (CLA) olarak adlandırılan yağ asidi türünün yüksek olması nedeniyle metabolizmanızı destekler ve termojenezi güçlendiren orta zincirli yağ asitleri (veya MCFA'lar) yüksek olduğu için hindistancevizi yağları yağ kaybı veya ağırlık yönetimini destekler.

Ticari olarak satılan pek çok bitkisel yağın, üretim sürecinde genellikle hekzan gibi çözücülerle sık sık bir araya getirildiğini unutmayın ve bu çözücülerin tüketilmesiyle ilgili uzun vadeli sağlık riskleri olup olmadığı net değildir. İşlenmiş gıdalarda kullanıldığında - genelde olduğu gibi - bu yağlar da oksidize olur (veya kokulu), bu da tüm vücudun iltihaplanmasına katkıda bulunarak hormonlarınızı ve metabolizmanızı kesintiye uğratabilir.

Kanola yağı, özellikle kalp sağlığı  konusunda bir üne sahiptir. Brassicaceae (lahana) familyasında, yağda doğal olarak çok yüksek olmayan, kolza tohumlarından türetilmiştir. Çoğunlukla tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar, özellikle ALA içerir.

4. Suni Tatlandırıcılar

Tatlandırıcıların içeriğinde bulunan  aspartam ve sükraloz içeren yapay tatlandırıcılar muhtemelen en aldatıcı olanlarıdır. Yapay tatlandırıcılar yorgunluk , fazla kilo , diş çürümeleri gibi sorunlara yol açan önemli etkenlerdendir.  Bununla birlikte, aspartam aslında beyin antioksidan statüsünde değişiklikler, beyindeki apoptotik değişiklikler ve serbest radikal hasarına bağlı hızlanan yaşlanmayı içeren düzinelerce olumsuz sağlık etkileri ile bağlantılıdır.

Aspartam ve sukraloz (Splenda), iştahınızı arttırır ve karbonhidratlar için isteklilik artırabilir. Aspartam ile tatlandırılmış gıdaları tüketen kaloriden , iştah artışı ve dolayısıyla kalori tüketiminden dolayı hiçbir şeyden tasarruf sağlamamanız demektir.

MESA çalışması diyet soda tüketiminin obezite, metabolik sendrom ve diyabet oranları üzerine 6.000 katılımcının üzerindeki etkisini değerlendirdi. Günde sadece bir diyet soda tüketiminin, artmış bel çevresi ve kilo alma riski önemli ölçüde arttığı bulundu.

Bunun yerine yapılması gerekenler:  stevia bitkisinden türetilen, tamamen doğal, kalorisiz bir tatlandırıcı olan stevia için yapay tatlandırıcıları hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Organik stevia özü , ideal olarak organik olarak üretilmiş, saf ve diğer şeker altlıklarıyla karıştırılmaması önerilir. Başka bir seçenek, gerçek, çiğ bal ve kullanma. Her ikisi de doğal olarak tariflere tatlılık katarlar.

Benzer Yazılar