Beslenme
Tüketilmemesi Gereken 16 Gıda 02.04.2017

Etiketleme ve reklamcılığı çevreleyen karışıklıkların hepsiyle birlikte "şekersiz", "tamamen doğal" ve hatta "organik" gibi sözler gerçekten kafa karıştırıcı olabilir.

İşleri biraz daha kolay hale getirmek için, tüketmemeniz gereken gıdaların listesi. Bunların birçoğu gerçekten sağlıklı gıdalar değildir. Bunun yerine, çoğu, gizli şeker barındıran, vücudunuzu iltihaplandıran aşırı yıpratan gıdalar, hormonlarınızı sağlıksız bir duruma atabilen ya da ciddi brüt bileşiklerle kirletilmiş menü öğeleridir.

Asla Yememeniz Gereken Sağlıksız Gıdalar

1. Meyve Suyu

Meyve suyu soda kadar tehlikeli, ya da bol miktarda içtiğinizde neredeyse kötüdür. Örnek olarak : 8 gr 'lık bir bardak portakal suyu içmek için oturduğunuzda, dört orta boy portakal suyunu tam anlamıyla saniyeler içinde tüketiyorsunuz. En fazla birkaç dakika içinde diyebiliriz. Bunu, dört portakalın alınmasının ne kadar süreceği ile karşılaştırırsanız, meyveyi bütün şeklinde en iyi yeme şeklini görebilirsiniz.

Meyve suyunun tehlikeli olmasının sebebi içinde bulundurduğu früktoz şekeridir. Haziran 2014'te Journal of Nutrition'da yayınlanan bir araştırma, ortalama meyve suyunda fruktoz konsantrasyonunun litrede 45.5 gram olduğunu ortaya koydu. Glikoz vücudumuz için bir yakıt olarak hizmet ederken, fruktoz neredeyse sadece yağa dönüştürülür ve karaciğerde işlenir.

2. Soya Proteini

Doğru bilinenin aksine, soya ürünleri sizin için sağlıklı değildir; En azından, yani fermente edilmemiş soya. Fermente soya zararlı değildir ancak edilmemiş soya sütü ve soya proteini yemek son derece zararlıdır.

ABD'de yetiştirilen çoğu soya, yabani ot öldürücü Roundup'taki aktif bileşen olan glifosatın uygulamalarına dayanacak şekilde genetik olarak modifiye edilir. Yeni bir Norveç araştırması, ABD soyağındaki "aşırı" glifozat içerdiğini buldu; bu da, inorganik olmayan soya yediğimizde yabani ot çürüten olduğumuzu gösteriyor. Glifosatın insan hücre ölümünü de içeren birçok sağlık problemiyle bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, bu bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

Genel olarak soya proteini gibi soya diyet takviyelerinin uzun süreli kullanımı zararlıdır ve aşağıdaki sağlık sorunlarına neden olabilir. • Alerjik rinit (saman nezlesi)


 • Astım


 • Meme kanseri


 • Kistik fibroz


 • Endometriyal kanser


 • Hipotiroidizm (düşük aktif tiroid)


 • Böbrek hastalığı


 • Mesane kanseri

3. Şeker Alkolleri

Şeker alkolleri genelde şekersiz sakız ve şekersiz pişmiş ürünler ile şeker yerine kullanılır. Xylitol en popüler formlardan biridir. Diğerleri arasında eritritol, izomalt, laktitol, maltitol, manitol, sorbitol bulunur. Genellikle doğal olarak pazarlanmasına rağmen, bu tatlandırıcılar yoğun işleme tabi tutulur ve mısır gibi GDO maddelerinden üretilmektedir. Ayrıca bu ürünlerden bazıları alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, SIBO semptomları, kızarıklıklara neden olabilir.

Daha iyi seçenek olarak: Tatlandırmak için yeşil stevia, keşiş meyvesi veya çiğ balı deneyebilirsiniz (az miktarda).

4. Çiftlik Balıkları

Hiçbir zaman yenmemesi gereken bir başka sağlıksız besin: çiftlik balıkları. Çiftlik somonundan da kaçınmaya dikkat edin. Genellikle 'Atlantik' somon ya da sadece somon denir.

‘’PLoS One’’ tarafından yayınlanan 2011 tarihli bir çalışmada, çiftlik hayvanları yiyen somon fıstıklarında kilo artışı, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet belirtileri riskinde artış olduğu gösterildi. Risk, çiftlik somonunda yüksek olma eğiliminde olan kalıcı organik kirleticilerden veya KOK'lardan kaynaklanmaktadır.

Gıda ve Su İzleme Kurumu su ürünleri yetiştiriciliği raporunda bazı istatistikler vurgulamıştır. Bu balıkların, en sert kimyasalların bile öldürmediği "süper bit"  taşıdıklarını vurguladı. Bazıları yakınlardaki yabani balık popülasyonlarını zayıflatabilecek diğer hastalıkları bile taşır.

5. Mikrodalga Patlamış Mısır

Asla almaman gereken en iyi "sağlıklı" gıdalardan bir tanesi mikrodalgada patlatılmış mısırdır. Şüpheli maddelerle doludur, kolaylığa değmez. Mikrodalgalar ; perflorooktan sülfonat (PFOS) ve perfluorooctanoik asit (PFOA) gibi yapışkan olmayan perflorokimyasallarla, kansere benzeyen kimyasalla kaplanır.  

Bir diğeri de diasetil. Bu sahte tereyağ aroma bileşiği, büyük miktarlarda inhale edildiğinde ciddi akciğer hastalığına neden olur.  

Kendi mısırınızı kendiniz patlatmaya özen gösterin. Doğal gıdalar sade, organik  mısır çekirdekleri satın alın. Hindistan cevizi yağı veya organik tereyağını kullanın ve 3 yemek kaşığı ağır, paslanmaz çelik bir tepsiye dökün.

Tencereye biraz yaz ekleyin , sonra tencereye 1/3 fincan patlamış mısır dökün ve  üstünü örtün. Patladığında, buharın kaçmasına izin vermek için tencereyi salladığınızdan ve patlamış mısırın yanmasını önlediğinizden emin olun. Patlamanın durduğu tepsiden çıkarın. Bazı büyük tost malzemeleri besin mayası, sarımsak tozu ve toz biber içerir.

6. Fabrika Çiftliği Eti

2012’ de yapılan bir araştırmaya göre, yasaklanmış antibiyotikleri, alerji ilaçlarını, ağrı kesiciler ve hatta Prozac gibi depresyon ilaçlarını tavuklarda test ettiler;

Kanatlı hayvan arseniklerinin beslenmesi, insanlarda yüksek toksik arsenik düzeylerine neden olmuştur.

Yaklaşık 30 milyon kilo antibiyotik, çiftlik hayvanlarında her yıl kullanım için satılmaktadır.

Mantıklı olan,  eti her zaman güvenilir bir yerel kaynaktan satın almanızdır. Yemek yetiştiricilerinizi ve çiftliklerinizi tanımalısınız . Yemeğinizin nasıl hazırlandığı ve hazırlandığına aşina olmak gerekir.

7. Margarin

"Margarin efsanesi" nin yıllar önce ortaya çıkan şu an kullanılmadığı sanılan  ancak birçok kişinin halen tükettiği zararlı bir gıdadır. İlk neden, margarinin tereyağdan daha az doymuş yağda olmasıdır. Bu nedenle kalp sağlığına zararlıdır.

Maalesef, trans yağlar margarinlerde kullanılan orijinal yağlardır. Çünkü trans yağların yılda yaklaşık 50.000 ölümcül kalp krizinden sorumlu olduğunu biliyoruz.  

Tip II diyabet ve birkaç başka ciddi sağlık sorunu geliştiriyor.  Trans yağların çoğu margarinlerden çıkarıldığı halde, çoğunun doğada asla bulunamayacak derecede endüstriyel, yüksek işlenmiş yağlar içerdiğini belirtmek önemlidir. Daha iyi seçenek olarak : Çim ile beslenen inek tereyağı tüketmeniz daha sağlıklıdır. Ya da Hindistan cevizi yağı deneyin.

8. Karides

Karidesde ki renk değişikliğini önlemek için kullanılan bir gıda katkı maddesi olan 4-heksilresorsinol içerir. Bu katkı maddesinin östrojen benzeri etkileri erkeklerde sperm sayısını azaltabilir ve kadınlarda meme kanseri riskini artırabilir.  Karides çiftliği havuz suları genellikle DEHB belirtileri, hafıza kaybı ve titreme ile bağlantılı nörotoksik organofosfat böcek ilacı ile tedavi edilmektedir. Potansiyel bir kanserojen olan malakit yemi, karides yumurtalarında mantar öldürmek için sıklıkla kullanılır.

9. Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağlar, asla yememeniz gereken "sağlıklı" gıdalar arasında sayılabilir. Margarin, kanola yağı gibi bitkisel yağlar elle tutulur örneklerdendir , çok iltihaplıdır ve hayal ettiğinizden daha fazla  sağlıksızdır.  Genellikle genetik olarak modifiye edilmiş, kısmen hidrojene edilmiştir. Ve bazı hastalıklara yol açabilir. Bunlar ; Kemik ve tendon sorunları , Diyabet  bozuklukları ,Kalp sağlığı sorunlarıi  sistem bozukluğu , Yüksek  kolestrol , Öğrenme güçlükleri , Düşük doğum sorunları ,  Obezite , Cinsel işlev bozukluğu , Cilt reaksiyonları vs gibi hastalık sorunlarına yol açar. Hindistancevizi yağını ek olarak  kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını , satın aldığınızda ürünün hindistan cevizi gibi koktuğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, pastörize edildiği ve sizin için sağlıklı olmadığı bir gerçektir.

10. Masa Tuzu

Hemen hemen herkes, beyaz masa tuzunun hipertansiyona neden olduğunu bilir. Ancak ulusların restoranlarının yüzde 95'inden fazlasını her masaya ve yiyecek içerisine koymaktan geri kalmaz. Başlangıçta tuzdan üretilen rafine edilmiş sofra tuzu teknik olarak "gerçek" bir gıdadır. Üreticiler, doğal olarak bulunan minerallerin hepsini ayıran hasat yöntemlerini kullanırlar ve daha sonra kurutmak için birkaç katkı maddesi kullanırlar ve yaklaşık 1200 derecelik sıcaklıklara kadar ısıtırlar. Yok edildiği için, doğal olarak ortaya çıkan iyot, daha sonra potasyum iyodür ile değiştirilir. Potansiyel olarak zehirli miktarlar oluşur. Tuz sonra dekstroz ile dengelenir ve mor renge dönüşür. Sonunda beyazlatılır.

11. Suni Tatlandırıcılar

"Yapay" olduğu için, sahte tatlandırıcıların dikkatli bir şekilde insanlar tarafından kullanılacağını düşünürsünüz. Ne yazık ki, birçok doktor bunları tavsiye ediyor çünkü glisemik indeksi düşük olduğu için şeker hastaları için güvende oldukları söyleniyor.

İronik olarak, yeni araştırmalar yapay tatlandırıcıların bağırsak florasında bozulmaya neden olduğunu ve aslında diyabete neden olduğunu gösterdi.

Tatlandırıcıların yol açabileceği hastalıklar ; • Alerjiler


 • Mesane kanseri


 • Beyin tümörleri


 • Meme kanseri


 • Baş ağrısı


 • Yüksek tansiyon


 • Lenfomalar / lösemi


 • Fenilketonüri


 • Nöbetler


 • Kilo alma / obezite

12. Yağsız ve Düşük Yağlı Süt

Tam yağlı sütten korkmayın.  The American Journal of Nutrition'da yayınlanan 2016 çalışması, düşük yağlı süt ürünleri yerine tüketilmesi için araştımalar yapmaktadır. Araştırmacılar 18.000'in üzerinde kadını inceledi ve daha dolu yağ tüketenlerin düşük yağlı süt grubuna kıyasla yüzde 8 oranında daha fazla kilolu veya obez olabileceğini keşfetti.

Bir teori, tam yağlı süt tüketmenin insanlara dolgunluk hissi vermesine yardımcı olmasıdır. Bunun yanı sıra az yağlı ve yağ içermeyen süt ürünleri tip 2 şeker hastalığı, kalp hastalığı ve hatta kanser için güçlü bir risk faktörü olan şeker yüklüdür.

Ayrıca, daima organik süt seçtiğinizden emin olun. Araştırmalar, organik sütün çok daha sağlıklı bir yağ profiline sahip olduğunu gösteriyor. 2013'te Washington Eyalet Üniversitesi'ndeki ve 400 örneği inceleyen çalışmada konvansiyonel sütün ortalama omega-6'dan omega-3'e yağ asit oranı 5.8, organik süt oranının 2.3'ünün iki katından fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, organik sütteki yağ asitlerinin çok daha sağlıklı bir oranının, organik süt çiftliklerinden gelen sütlerden geldiğini söylüyor. Ayrıca çiğ süt seçmeniz önerilir. Çünkü çiğ süt pastörize edildiğinde besin içeriğini de kaybeder. Isıtma işleminde laktaz enzimi yok edildiğinden, insanlar süt şekerini, laktozu düzgün biçimde sindiremezler.

Çiğ süt daha sağlıklıdır ve yerel sağlık gıda mağazalarında peynir veya yoğurt biçiminde bulunur. Mümkün olduğunca keçi veya koyundan tam yağlı çiğ sütü seçmelisiniz.

13. Kahve

Kahve içmenin yararları gerçektir. Aslında, araştırmacılar karaciğer sirozuna karşı koruma ve karaciğer naklinden sonra insanların daha uzun yaşama imkânı bulduğunu belirtiyor.  Fakat bu inanılmaz fayda, karışıma başka kahve malzemeleri eklediğinizde yok olur. Popüler latte'de bulunan aşırı şekerde buna bir örnektir.

Tipik bir 16 gramlık , baharatlı kokteylin 50 gram şeker içerdiğini biliyor muydunuz ?

Bütün bu şeker, özellikle yüksek früktozlu mısır şurubu, karaciğere zarar veriyor ve hatta alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına katkıda bulunuyor. kahve içeceği genellikle krem ​​şanti içinde bağırsaklara zarar veren karrajin içerir.

Daha iyi seçenek olarak: Filtre kahvelere. Veya bu anti-inflamatuar kabak baharatlı latte değiştirmeleri deneyin.

14. Agave Nektarı

Agave nektarı, Amerika'daki neredeyse tüm sağlık içeren gıda raflarında bulunur. Ancak sağlıklı bir şey değildir.  Agave, piyasadaki herhangi bir ticari tatlandırıcının en yüksek fruktoz içeriğine sahiptir. Unutmayın, fruktoz karaciğeri zordur ve vücudumuzu yağ depolama moduna geçirir.

Daha iyi seçenek olarak: Tatlı ihtiyacınız olduğunda çiğ bal veya yeşil steviyi az miktarda kullanın.

15. Çok Pişmiş Et

Bütün etlerde kreatin ve şekerler de dahil olmak üzere amino asitler bulunur. Onları çok yüksek ısılarda pişirmek heterosiklik aminler (HCAs) adı verilen molekülleri üretir. Bunlar, sigara dumanında da bulunan kanserojen, toksik bileşiklerdir. Et orta nadir etten 3.5 kat fazla HCA içerir.

Şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu veya bal gibi tatlandırıcılar içeren daha kalın, saklanmış satın alınmış turşular, muhtemelen karserojenlere maruz kalmayı arttırır.

Daha iyi seçenek olarak : ızgarada bulunan kanserojenleri azaltmak için, şekersiz, ince, sirke bazlı turpgiller kullanın. Ayrıca fesleğen, nane, biberiye, adaçayı, kekik ve kekik gibi anti-kanser otlarını etli turpulların içine ekleyebilirsiniz. Bu bitkilerin çoğunda, karnozik asit, karnozol ve rosmarinik asit olmak üzere üç bileşik bakımından zengindir; bunların hepsi güçlü antioksidanlardır.

16. Organik Olmayan Çilekler

Çilek söz konusu olduğunda daima organik seçin. Environmental Working Group'a göre, organik olmayan çilekler kirli düzinelerce zararlı içeriğe sahiptir.

2009 ve 2014 yıllarında ABD Tarım Bakanlığı'ndaki bilim adamları tarafından test edilen çilek, örnek başına ortalama 5.75 farklı pestisit içeriyordu. (Yıkandıktan sonra bile bu içeriğe sahiptir.) Ayrıca organik olmayan çilek tarlaları genellikle başlangıçta kimyasal savaş için geliştirilmiş toksik gazlar ile fumigasyona uğramıştır. Bence bu kimyasalların gıda sisteminde neden kendimize sormamız gerekiyor.

Daha iyi seçenek olarak : Organik seçimler yapmalısınız.  Mevsimlik bir çiftçiden doğrudan toplu halde satın almak ve korumak genellikle daha ucuzdur.

Benzer Yazılar