Beslenme
Muşmulanın Faydaları 03.01.2017

MUŞMULANIN FAYDALARI

Muşmulanın( yenidünya ) faydaları arasında şeker hastalığını önleme, kolesterol düzeylerini düşürme, kanser riskini azaltma, kemik mineral yoğunluğunu korumak, gastrointestinal sağlığı iyileştirmek, görme yardımını sağlamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, solunum yollarını yatıştırmak, dolaşımı artırmak ve kan dolaşımını artırmak gibi dolaysız sağlık yararları vardır.

Şimdiye kadar Orta-Güney Çin' taraflarında parlak turuncu meyveleri olan, küçük, yaprak döken bir çalı veya ağaçla karşınıza çıkabilir.  Bilimsel olarak Eriobotrya japonica olarak bilinen muşmula , narin lezzetinden, tatlı olması ve lezzetli meyve sularından dolayı meyveler arasında bilenen faydalı bir meyvedir.  Armut şeklinde ve erikten biraz daha büyük oluşu ile bilinir.  Bu belirli meyve türü Çin'e özgü olabilir, ancak Japonya'da  bin yıldan daha uzun süre önce doğallaştırılmış ve Asya, Orta Doğu, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Akdeniz bölgesi boyunca onlarca başka ülkeye yayılmıştır.

MUŞMULANIN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Kan Basıncı Kontrolü: İçinde bulunan birçok besleyici maddeden biri vücudun kardiyovasküler sistemi için bir vazodilatatör görevi gören potasyumdur. Kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği ve basıncı azaltarak, potasyum kan basıncını düşürebilir ve kalp sağlığını koruyabilir. Potasyum, beyin kılcal damarlarına artan kan akışı sebebiyle, çoğunlukla bir beyin güçlendiricisi olarak düşünülür ve bu da kogniteyi artırabilir.

Şeker Hastalığının Önlenmesi: Muşmula çayı diyabetin önlenmesi  tedavisinde genellikle kan şekeri,  düzenli olarak tüketenlerde önemli ölçüde azaldığı gösterildiğinden,  önerilir. Çayda bulunan benzersiz organik bileşikler, vücudun diyabetten korunmasına yardımcı olan insülin ve glikoz seviyelerini düzenler. Ayrıca, şeker hastalığına yakalananlar için, muşmula çayının tüketilmesi ,  kan şekerini önlemek için çok önemlidir.

Düşük Kanser Riski: Diyette insan sağlığına faydalı antioksidanlar vardır. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın doğal bir yan ürünü olarak üretilen vücuttaki serbest kökleri nötralize edebilirler. Eşlenmemiş elektronları olan bu moleküller, sağlıklı hücrelerin mutasyon geçirmesine ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalığa neden olabilir.

Solunum Sisteminin Yatıştırılması: Ekspektoran maddeler soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önemlidir. Muşmula çayı balgam söktürücü olarak kullanılır, öyle ki öksürük ve mukus ve balgam söktürmesine yardımcı olabilir. Bakterilerin yaşayabileceği ve büyüyebileceği, diğer belirtileri de şiddetlendirirken solunum yollarından uzaklaştırmak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemi Sağlığı: Muşmula , herkesin bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni olan harika bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, vücudun patojenlere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur ve aynı zamanda kronik hastalığı önlemek için bir antioksidan olarak da çalışır. Ayrıca, C vitamini, bir hastalık veya yaralanma sonrasında vücudun dokularının büyümesine ve onarımına yardımcı olan kollajenin üretimi için gereklidir.

Sindirim: Pektin, işlenmemiş meyvelerde bulunan belirli bir diyet lifi türüdür ve genellikle sindirime yardımı olarak övülür. Diyet lifi, dışkıyı tutabilir ve bağırsak hareketlerinin düzenliliğine yardımcı olan peristaltik hareketi uyarabilir. Kabızlık, ishal, kramp tıkanıklığı veya diğer mide rahatsızlıklarından muzdaripseniz , diyet lifi bu iltihaplanmayı hafifletebilir ve bağırsağınızın sağlığını iyileştirebilir.

Kolesterol Düzeyleri: Hassas mekanizma tam olarak anlaşılmasa da, araştırma düzenli olarak meyve ve çay tüketen kişilerde muşmulayı daha düşük kolesterol düzeyleriyle ilişkilendirmiştir. bu açıdan sağlık faydası çok heyecan vericidir. Ve büyük çapta kanıtlanmamıştır. Ancak  daha fazla bilgi edinmek için çalışmalar devam etmektedir.

Kemikleri Güçlendirmek: Kemik mineral yoğunluğunu kaybetmek, özellikle menopoz sonrası kadınlar için, yaşlandıkça birçok insan için büyük bir sorundur. Neyse ki, Muşmula, zengin vitaminler, besin maddeleri ve hormon taklit eden kimyasal bileşenler nedeniyle vücudun çeşitli yerlerinde kemik yoğunluğu kaybını önlediği gösterilmiştir.

Dolaşım Sistemi: Bir kişinin diyetindeki yüksek demir seviyeleri, anemi ve acımasız belirtilerinden kaçınmak istiyorsa önemlidir. Kırmızı kan hücreleriniz için faydalı olan demir, muşmula  içerisinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Demir, vücuda oksijenlenmiş kırmızı kan hücreleri gönderen hemoglobin'in gerekli bir parçasıdır, böylece dolaşımı arttırır. Bu ise iyileşmeyi hızlandırabilir, enerjiyi artırabilir ve tüm organ sistemlerinizin tam kapasitede çalıştığından emin olabilirsiniz.

UYARI !!!

Yüksek miktarda tüketirseniz, herhangi bir hastalığınız varsa bundan dolayı toksik oluşabilir. Eğer bir yan etki ile karşılaşırsanız. Doktorunuza Danışın.

Benzer Yazılar