Faydalı İçecekler
Okaliptus Çayının Faydaları Nelerdir? 18.09.2018

 

Okaliptüs, mersingiller (Myrtaceae) familyasından birçok türü bulunan geniş bir ağaç (nadiren çalı) cinsidir.
Türleri Avustralya'nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya'ya özgü olan, 700'den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya'da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avustralya'daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir. Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir.

Okaliptusların yapraklarından (Folia eucalypti)csubuharı distilasyonu yoluyla okaliptus yağı elde edilir. Bu yağ Cineol bakımından zengindir. Cineolun bir diğer adı Eucalyptol'dur.

Okaliptüs Çayının Sağlık Açısından Faydaları

Stresi Azaltmaktadır: doğal sakinleştirici ve yatıştırıcı olan okaliptüs bu faydaları nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Özellikle okaliptüs çayı kronik stresten muzdarip olanlar için tavsiye edilmektedir. Okaliptüs çayı vücuttaki stresi tetikleyen stres hormonlarını azaltmaktadır. Güzel demlenmiş bir fincan okaliptüs çayı sağlıksal açıdan hasara yola açabilen zihinsel gerginliği hafifletmektedir. 

Üst Solunum Yolları Hastalıklarını Tedavi Eder: Okaliptüsün barındığı tanen içeriğinin büzücü özelliği nedeniyle üst solunum yollarının mukoza iltihabını azaltarak tedaviye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, okaliptüs içindeki mevcut ökaliptol, mukusu serbest bırakır ve balgamı gevşetmeye yönelik çalışarak balgam söktürücü bir görev görür. Bu nedenle, bu bitkinin çayını içmek öksürük, soğuk algınlığı, bronşit, ya da solunum yollarında meydana gelen diğer enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olabilmektedir. Okaliptüs çayının buharını teneffüs etmek bronşit, göğüs ya da sinüs tıkanıklığının, yanı sıra burun tıkanıklığını da hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Kan şekerini Düşürür: yapılan bireysel çalışmalar ve araştırmalar okaliptüs çayını içmenin insülin üretiminde kolaylaştırıcı bir yol oynadığı böylece kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Eğer diyabet ilaçları kullanıyorsanız ve okaliptüs çayını tüketmek istiyorsanız öncelikle doktorunuzun tavsiyesini almada fayda vardır. 

Enfeksiyon Gidericidir: okaliptüs çayının başka mükemmel avantajlarından biri inflamasyon özelliğidir ve bu ağrı üzerinde oldukça etkilidir. Bir yaranın ağrı ve iltihabını tedavi etmek için, sadece bir pamuğu çaya batırın ve etkilenen alan üzerine uygulayın. Bu basit ev yapımı tedavi yaralar ve bunun ardından gelen ağrı ve enflamasyonu engellemektedir. Hatta yarayı tedavi etmenin yanı sıra, benzer bir şekilde okaliptüs çayı ile cilt döküntüleri, böcek ısırıkları, küçük kesikler, çürükler ve sıyrıklar tedavi edilebilmektedir.

Güçlü Bir Antioksidandır: antioksidanlar üzerine yapılan çalışmalar, antioksidanların serbest kök molekülleri ile mücadele ettiğini bu nedenle yaşlanma ve benzeri sorunları engelleyebildiğini ortaya koymuştur. Okaliptüs çayının barındırdığı çeşitli antioksidanlar rutin, imonene, alfa-pinen, hyperin, kuersetin, eucalyptrin ve alfa-termineol içermektedir. Ayrıca okaliptüs çayındaki mevcut tanenler de bazı antioksidanları içermektedir. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Okaliptüs çayının sahip olduğu anti-mikrobiyal özelliği vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça etkilidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi destekçi olan okaliptüs çayı bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla savaşmada doğal bir yeteneğe sahiptir. Okaliptüs çayı yaprakları uçucu yağ bileşenlerine sahiptir ve bu özellik bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olmaktadır.

Cilt ve Saç Sağlığına İyi Gelir: düzenli okaliptüs çay içmek, güzel cilde ve saçlara sahip olmak isteyen insanlar için oldukça iyi bir seçenektir. Okaliptüs çayının yağı anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca cilde topikal olarakta uygulanarak kullanılabilmektedir. Soğuk okaliptüs çayıyla yüzü yıkamak cilt üzerindeki akneleri tedavi etmekte aynı zamanda mantar enfeksiyonlarının kontrolünü sağlamaktadır. Okaliptüs çayı aynı zamanda saç derisindeki enfeksiyonlarından kurtulmayı sağlamakta ve doğal, parlak saçlara sahip olmak için yardımcı olmaktadır. 

Okaliptüs Çayı Nasıl Demlenir ?

Kurutulmuş Okaliptüs Çayı Tarifi • 1 su bardağı sıcak su


 • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprakları


 • Tatlandırmak için bal


 • Okaliptüs çayı yapmak için kurutulmuş okaliptüs yapraklarının üzerine kaynar suyu dökün. Kapağı kapatın ve 10 dakika boyunca demleyin; tatlandırmak için bal ekleyin. Gün içinde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Taze Okaliptüs Çayı Tarifi

Taze okaliptüs yapraklarını parçalayarak bir fincanın içine koyup üstüne sıcak suyu ekleyin. 4-6 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin. Daha sonra bal ve ya şeker ekleyebilirsiniz.

Öneriler: Yaprak bitlerine karşı yapraklar iyice temizlenmelidir. Aromatik yağ bakımından oldukça kuvvetli olduğu için dikkatli içilmelidir. Çay sıcakken küçük yudumlarla sakince içmeye özen gösterilmelidir.  Tıbbi faydalarından yararlanmak ya da keyif için içiliyorsa 1 ya da 2 fincan içilmelidir. Eğer öksürük için tüketiliyorsa günde 4-5 bardak içilebilir.

Astım ve Bronşit’e  Okaliptüs Çayı Tarifi • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağı


 • 1 çay kaşığı kurutulmuş öksürükotu yaprağı


 • 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı


 • Karıştığınız bu karışımdan her fincan için 1 çay kaşığı kullanın. Fincana aldığınız karışımın üzerine sıcak suyu koyun. Bu çay karışımı solunum yolları ve sıkışık akciğerleri açmaya yardımcı olur. Okaliptüs çayı antispazmodik ve dezenfektan özellikleri ile tanınmaktadır.

Akne İçin Okaliptüs Çayı Tarifi • 1 çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağı


 • 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökleri


 • 3/4 çay kaşığı kurutulmuş meyan kökü


 • 3/4 çay kaşığı rezene tohumu


 • Bu karışımdan fincan başına 1 yemek kaşığı kullanın. Yukarıda da belirtildiği gibi bu bitkisel çayı içebilir ya da bir yüzü yıkayarak kullanabilirsiniz. Her iki şekilde de akne gibi cilt hastalıkları için iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Soğuk Algınlığına Okaliptüs Çay Tarifi  • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağı


 • 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprakları


 • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçekleri


 • Bu karışımdan fincan başına 1 yemek kaşığı kullanın. Bal ya da tatlandırıcı ile tatlandırabilirsiniz.  Bu otlar dekonjestan ve balgam söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca okaliptüs antiseptiktir ve soğuk algınlığa, sinüs tıkanıklığına ve gribe iyi gelmektedir. 

Okaliptüs Bitkisinin Kullanım Alanları • Okaliptüs yaprakları çay yapımı için kurutulmuş ya da taze olarak kullanılmaktadır.


 • Okaliptüs yağının merhem olmak üzere birçok farklı ürünü mevcuttur.


 • Okaliptüs pastil, şurup, buharlaştırma sıvıları, kremler, diş macunları, ağız gargaralarının yapımında kullanılmaktadır.


 • Okaliptüs yağı bazı ilaçlarda kullanılmaktadır. Bazı göğüs kremleri ve vicks bunlardan bazılarıdır.

Benzer Yazılar