Bitkisel
Ökse Otu 10.01.2017

ÖKSE OTU

Ökseotu inanılmaz miktarda kansere kanser tedavisine, şeker hastalığını önleme, solunum sıkıntısını yatıştırma, sinir sistemini yatıştırma, kan basıncını düşürme, iyi uykuyu teşvik etme, iltihabı ortadan kaldırma, bağışıklık sistemi aktivitesini artırma gibi özellikleri vardır , Horlamayı azaltmak ve menstrüel ağrıyı azaltmak da bunlara dahildir.

Batı dünyasında birçok insanın ökse otu ile bazı kültürel gelenekleri veya süslemeleri birleştirmesine karşın, birden fazla kıtada çok çeşitli şekillerde kullanılır ve aslında belirli bir taksonomik düzen olan Santalales'de birçok yarı yapısal bitki örtüsünü kapsayan geniş bir terimdir. Hemiparasitik bir bitkidir, ve bir ağacın ağacına veya çalılığa bağlanır, dallara nüfuz eder ve hayatta kalabilmek için besin maddelerini ve suyu emerek. Bu parazit davranışı ile birçok  ökse otu türünün en birleştirici özelliğidir.  73 farklı cinsi ve 900'den fazla tür var, bu nedenle biraz çeşitlilik vardır. Bazı türler ve çeşitler toksiktir, özellikle Amerika'da bulunan Doğu ökseotları Amerika'daki ökseotunun popülerliğini arttırmıştır. ökse otunun tehlikeli olduğu fikri ise tamamen yanlış bir bilgidir.

Ökse otu özü, Avrupa'da, Antik Yunan'a uzanan binlerce yıldır uygulanabilir ve değerli bir sağlık toniği olarak biliniyor. Ökse otu özündeki organik bileşikler ve kimyasallar, epilepsiden kanser tedavisine (daha yakın yıllarda) kadar her şey için kullanılmış ve pratikte popülerlik kazanmaya devam etmektedir. Pek çok bitkisel özden farklı olarak, enjeksiyon şeklinde yaygın olarak verilir, ancak tentür veya çay şeklinde de kullanılabilir. Hala bazı riskler söz konusudur, özellikle de işlenmemiş veya yanlış haşlanmış ökseotu kullanıldığında ; Bununla birlikte, güvenilir  bir bitki sağlığı uzmanı veya doğal pratisyen desteği alıyorsanız, o zaman bu alışgelmiş  bitki tarafından sağlanan geniş yararların tadını çıkarabilirsiniz.

ÖKSE OTUNUN FAYDALARI

Düşük Kan Basıncı: Ökse otunun, ekstraktının dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen hipertansiyon üzerinde ölçülebilir bir etkisi vardır. Ökse otu özütü, kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği ve stresini azaltabilir ve ayrıca aterosklerozun etkisini azaltabilir. Ökse otu ekstraktının hipertansiyon azalması, inmeler, kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, nabzın yavaşlatılmasına yardımcı olur ve bu da kalbin harabiyetini azaltmaya yardımcı olur. Bu faydalar özellikle Avrupa ve Japon ökse otu türlerinde görülür.

Uykuya Yardımcı: Ökse otu çok etkili bir nevin olarak bilinir ve yüzlerce yıldır geleneksel ortamda kullanılmaktadır. Uykusuzluk ya da uykudan muzdarip insanlarda uyurken, Ökse otunun çayını demlemek ve bu şekilde kullanmanız sizin uykunuza yardımcı olacaktır.  Ökse otunun kimyasal bileşenleri, sizi sakinleştiren, sinir sistemini yatıştıran ve sağlıklı, dinlendirici bir uykuya izin veren nörotransmitterlerin salınmasını etkiler. Sinir sistemi, Circadian ritimlerimize güçlü bir şekilde bağlıdır, bu yüzden sinirlerimizin yatıştırılması uyku döngüsünü düzene sokabilir.

Kanser Tedavisi: Ökse otunun sağlık yararlarının tartışmasız en önemli ve yaygın olarak incelenen yönü, kanser tedavisinde ki rolüdür. Ökse otunun kanser üzerindeki etkileri çok yönlüdür. Bazı çalışmalar, östradio'nun kemoterapi sonrasında belirtilerin azaltılması üzerine yoğunlaşmıştır ve bu da yorucu ve ağrılı olabilir. Diğer araştırma ise, ökse otu ekstraktı ile doğrudan anti-kanser aktivitesi ilişkilendirmiştir ve Avrupa'da, kanser hastalarının % 50'den fazlasının artık bazı öğelerini kendi tedavi rejimine entegre etmiştir.

Bu hızlı popülarite artışı ve ökse otu talebi de daha fazla araştırma ilgisini doğurmuştur  bu da kesinlikle daha iyi sonuçlar alınmasına sebep olmuştur. Bazı kanser tiplerinde ökse otu kanser hücrelerinde apoptoza (programlı hücre ölümü) neden olabileceği bulunmuştur. Daha sonraki araştırmalar, ökse otu özünü, hastalar da, tümör küçültme ve daha sağlıklı kan sayımları için daha yüksek yaşam kalitesine bağlamıştır.

Solunum Sıkıntılarını Hafifletir: Ökse otunun sinir-yatıştırıcı yönü, sıkıntı veya tahriş durumunda solunum sisteminin yatıştırılması için idealdir. Boğaz ağrısı, öksürük ve bronş inflamasyonundan ötürü ökse otu tahrişini gidermek ve göğüsteki rahatsızlığı ve gerginliği azaltma kabiliyetini göstermiştir. Öksürme veya hırıltı eylemi arasında, astım atağı sırasında ortaya çıkabilecek psikolojik bir bağlantı ve geribildirim döngüsüne neden olan panik ve zihinsel sıkıntı vardır. Bu sinir bağlantısını kesebilir ve zihni ve bedeni aynı anda sakinleştirebilir

Şeker Hastalığını Önleme: Bu bitkinin anti-diyabetik potansiyeli nispeten yeni bir araştırma alanıdır, ancak nesiller boyu geleneksel olarak uygulanmaktadır. Araştırmalar, laboratuvar testlerinde kan glikoz seviyelerini düşürme kabiliyetine sahip olduğunu ve diğer bulguları, özün pankreas hücrelerinde insülin üretimini uyararak vücuttaki seviyeleri düzenlemeye ve bozukluğun şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Genellikle şeker hastalığına yakalananlar için doğal bir çare olarak önerilir.

Bağışıklık Sistemini Geliştirir: Ökse otunun en önemli sağlık yararlarından biri, bağışıklık sistemi üzerindeki etkisidir. Bu nedenle, bu bitki kanser tedavisi için çok değerlidir; çünkü aynı zamanda, ödün verilmiş bağışıklık sistemini artırır ve onu dış hastalıklara karşı korur. Bu bitkinin antibakteriyel, antioksidan ve antiviral kapasitesi, bağışıklık sisteminin durumundan bağımsız olarak vücuda mükemmel bir savunma hattı olmasını sağlar.

Sinir Sistemi: Ökse otu fiziksel tikler, huzursuz uyku, titreme veya diğer fiziksel , zihinsel belirtilerle kendini gösteren endişeleriniz varsa vücudunuz için tam bir nevin toniği olarak etki gösterebilir, stres hormonu seviyelerini düşürür ve sinirlerinizi yönetilebilir

Menstrüel Sıkıntıları Kolaylaştırır: Aşırı kramp ve menstrüel ağrı çekiyorsanız, sizin için bu bitkiyi kullanmak harika bir seçenektir. Kas spazmlarını ve iltihapları yatıştıran, gerginliği ve krampları atmaya yardımcı olan güçlü bir çay hazırlayabilirsiniz. Diyetinize ökse otu gibi kuvvetli bir nevin toniği eklemeden önce, özellikle hamiliyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Enflamasyonu Ortadan Kaldırır: Yüzlerce yıldır ökse otu tentürleri, vücudun iltihaplanması için hem içinde hem de dışında kullanılmak üzere reçete edilmiştir. Artritik ağrı muhtemelen çoğu insan için en sık görülen iltihap şeklidir ve bu bitkinin bir tentürü yaşlanma sürecinde o acıyı hafifletmek ve hareketi artırmak için harikalar yaratabilir. Bu anti-inflamatuar kapasite, sindirim ve gastrointestinal konular için de iyi olabilir.

Horlamayı Azaltır: Bu ciddi bir sorun gibi gözükmese de, kesinlikle bir horlayan insanın yanında uyuyorsanız kesinlikle rahatsız edici olacaktır. Uykusuzluk başlamadan önce bu bitki çayından bir bardak içmeniz sinirleri yatıştırıp dinlendirici bir uyku geliştirecektir.  aynı zamanda solunum sıkıntısı yatıştırıcıdır.

Benzer Yazılar