Beslenme
Pancarın Faydaları 03.12.2016

PANCARIN FAYDALARI

Pancarların sağlık faydaları, anemi, hazımsızlık, kabızlık, böbrek bozuklukları, kepek, safra kesesi hastalıkları, kanser ve kalp rahatsızlığının tedavisini içerir. Ayrıca, makula dejenerasyonunu önlemeye, kan dolaşımını artırmaya, cilt bakımına yardımcı, kataraktları önlemeye ve solunum problemlerine aracılık etmeye yardımcı olur. Pancar köklerinin bu sağlık faydaları, besin, vitamin ve mineral zenginliğinden kaynaklanabilir.

Pancar genellikle adı verildiği gibi Chenopodiaceous ailesine aittir. Onların tarihi eski zamanlara kadar uzanır ve yetiştiriciliklerinin en erken belirtileri yaklaşık 4000 yıl önce Akdeniz bölgesine dayanır.  MS 9. yüzyılda Çin kültürüne ve mutfağına yönelmişlerdir. Uzun süredir cinsellik ile ilişkilendirildi ve binlerce yıldır afrodizyak olarak kullanılmaktadırlar.

Pancar genellikle salata, çorba ve turşuya bir katkı maddesi olarak ilave edilir ve aynı zamanda doğal bir renklendirme maddesi olarak kullanılır. Pancar yıl boyunca kullanılabilir olmasına rağmen, yine de mevsimlik sebze olarak kabul edilir. Pancar, gerçek bir gıda maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra, sukroz kaynağı olarak değerlidir ve bu da tropik şeker kamışı için uygun bir yenilenme olmasını sağlar. Hâlâ rafine şeker yapmak için sıklıkla kullanılırlar.

Pancarların Besin Değeri

Pancarların vitaminler, mineraller ve karotenoidler, lutein / zeaxanthin, glisin, betain, diyet lifi, vitamin C, magnezyum, demir, bakır ve fosfor gibi organik bileşikler de dahil olmak üzere beslenme içeriği nedeniyle çok geniş bir sağlık yararı yelpazesine sahiptirler. Antosiyaninler denilen yararlı flavonoidlerin kaynağıdır. Ve  Kalori olarak çok düşüktür, kolestrol içermezler, ancak bütün sebzelerde en yüksek şeker içeriğine sahiptirler.

PANCARIN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Pancar kökleri ve yaprakları aşağıdakileri içeren birçok tıbbi kullanıma sahiptir:

Kalp Sağlığına Uygun: Pancar lifi, HDL kolesterol seviyesini arttırarak ( "iyi" kolestrol) kolesterolü ve trigliseridleri azaltmaya yardımcı olur. Yüksek düzeyde trigliserit bulundurmak kalp ile ilgili problemler için riski artırır, bu nedenle artan HDL buna karşı iyi bir savunma hattıdır. Besin betaininin varlığı aynı zamanda kan damarlarına zararlı olabilen vücuttaki homosistein seviyelerini düşürür. Böylece, pancar tüketimi kardiyovasküler hastalıkları birden fazla şekilde önlemeye yardımcı olur; bu nedenle ahteroskleroz, kalp krizi ve felç gibi durumların gelişme olasılığı daha düşüktür.

Doğum Sancılarını Azaltır: Pancar; gebe kadınlar için iyidir çünkü bebeğin omurilik kolonunun gelişimine yardımcı olan bir B vitamini folati kaynağıdır. Folat eksikliği nevral tüp kusurları diye adlandırılan çeşitli koşullara neden olabilir.

Kanseri Önleme: Araştırmalar, pancarların cilt, akciğer ve kolon kanserini önlemede iyi olduğunu ortaya koydu; çünkü kanserli hücre büyümesine ters düşen pigment betacyanini içermektedir. Etlerde koruyucular olarak kullanılan nitratlar vücuttaki nitrosamin bileşiklerini üretebilir ve bu da kansere neden olabilir. Araştırmalar, pancar suyunun bu bileşiklerin neden olduğu hücre mutasyonlarını inhibe ettiğini gösterdi. Macaristan'daki araştırmacılar, pancar suyunun ve toz haline getirilmiş formunun tümör gelişimini yavaşlattığını keşfetti. Diyetinize pancarların sağlıklı bir şekilde bir  hafta boyunca eklenmesi, vücudunuzu kanserden çok uzun süre korunmasını sağlayabilir.

Karaciğer Sağlığı: Pancar suyunda bulunan Betaines karaciğerin işlevlerini uyarır

Solunum Problemlerini Önler: Pancar, astım semptomlarını önlemeye yardımcı olan bir C vitamini kaynağıdır. Pancardaki doğal beta karoten, akciğer kanserini önlemeye de yardımcı olur. C vitamini, bağışıklık sistemini çeşitli şekillerde güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Antioksidanın kendisi olarak hareket etmesi ve serbest radikallerin vücuttaki etkilerine karşı savunmasının yanı sıra, C vitamini vücudun yabancı cisimlere karşı esas savunma hattı olduğu kadar viral, bakteriyel, fungal, Ve birçok enfeksiyon ve hastalığa neden olabilecek protozoon toksinler. C vitamini serisi, kokuşmalara karşı savaşmaktan kanser riskini azaltmaya kadar uzanır ve pancarlarda bol miktarda C vitamini bulunur!

Kataraktları Önler: A vitamininin bir türü olan beta-karotenin varlığı yaşla ilişkili körlüğe karşı kataraktların yanı sıra , yaşlandığında yaygın olarak ortaya çıkan makula dejenerasyonda bir azalmayı önlemeye yardımcı olur. Vitamin A, vücudun birçok önemli faaliyetinde bulunan güçlü bir antioksidan madde olarak düşünülür.

Kılcal Kırılganlık: Pancardaki flavonoidler ve vitamin C, kılcal damarların yapısını desteklemeye yardımcı olur.

Afrodizyak: Pancar binlerce yıldır afrodizyak veya cinsel güçlendirici olarak görülüyor. Bunun bir kısmı, pancarların, cinsel hormonların üretimini artırdığı gösterilen önemli seviyelerde mineral bor içerdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu, cinsel dürtünüzün artmasına, doğurganlığınızın artmasına, sperm hareketliliğinizin iyileştirilmesine ve yatak odasında sükûnetliliğin azalmasına yol açabilir. Cinsel yaşamınız, siz ve eşinizin diyetine pancar ekleyerek, doğru yönde meşru ve zamanla test edilmiş bir ilerlemeye sahip olabilir.

Enerji Seviyelerini Artırır: Pancar, enerji ve uzun süreli spor faaliyetleri için enerji sağlayan önemli miktarda karbonhidrat içerir. Bunlar enerji metabolizmasının doğal yapı taşlarıdır ve pancar, diğer pek çok karbonhidratlı gıdalardan olumsuz yan etkileri olmadan sağlar. Vücutta yeterli miktarda karbonhidrat bulunduğunda, organ sistemlerinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan önemli metabolik reaksiyonlar da dahil olmak üzere tüm gerekli vücut işlevlerini yerine getirebilir.

Araştırmacılar, ilgili niteliğe göre yüksek nitrat içeriğinden dolayı pancar suyunu içen insanlar tarafından oksijen alımının büyük ölçüde arttığını fark ettiler. Sonuçlar, oksijen alımının% 16'ya varan oranda arttığını gösteriyor  Uzun süre  bir eğitim alsanız bile normal bir kişinin geliştirebileceğinden daha fazladır. Spor yapmak ve egzersiz yapmak için dayanıklılık kazandırır ve pancar suyu insanların hiç düşünmeyecekleri ilginç bir spor içeceği haline gelir.

Makula Dejenerasyonu: Pancarda bulunan beta-karoten, gözlerdeki makuler dejenerasyonu azaltmada veya yavaşlatmada yardımcı olur. Makula dejenerasyonu genellikle birçok insanın erken yaşlanma sürecini büyük ölçüde etkileyen serbest radikal artışı ile ilişkilidir. Beta-karoten, antioksidan özelliklere sahip güçlü bir vitamin A formudur ve bu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı gözleri savunur.

İnme:  Vücuttaki potasyum eksikliği inme riskini arttırır. Bu nedenle, potasyum açısından zengin pancar, bu nedenle de kalp sağlığını iyileştirmek için önerilir. Potasyum, vazodilatör olarak adlandırılır; bu, kan damarlarını rahatlatır ve vücudun her yerinde kan basıncını düşürür. Kan basıncı azaltılır Damarlar ve arterler artık daralmazlarsa, kan pıhtılarının oluşma ihtimali çok düşüktür veya sıkışır. Pıhtılar nihayetinde kalp krizi ve felce neden olur, bu nedenle pancar ve potasyum içeriği oldukça sağlık güçlendiricisidir.

UYARI !!!

Birkaç Uyarı İfadesi olark ; Pancar, fazla tüketildiğinde vücut sıvılarının kristalleşmesine neden olabilen oksalatlar içerir. Böbrek veya safra kesesi sorunları olan insanlar pancar köklerinden kaçınmalıdır, çünkü böbrek ve mesane taşlarını daha da kötüleştirebilirler.

Benzer Yazılar