Beslenme
Papatya Çayının Faydaları 05.09.2016

PAPATYA NEDİR?

Papatya ; papatya ailesinden çiçekli  bir bitkidir. Yüzyıllar boyunca, papatya taze ve kurutulmuş olarak  sağlık sorunları için doğal bir tedavi de çay oluşturmak için kullanılmıştır. Sağlık koşulları tedavisi için uygun hale getirilen papatya esansiyel yağı, anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikleri vardır; bu bisabolol, olarak bilinir.

PAPATYA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

- Uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları

- Anksiyete ve Panik Atak

- Kas seyirmesi

- Yaralar, yanıklar, ve sıyrıklar

- Sedef hastalığı, egzama, suçiçeği gibi cilt hastalıkları

- Pişik ,adet sancısı gibi mide sorunları, mide ve bağırsak iltihabı, ülser

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI;

MİDE KRAMPLARI

Papatyanın, oldukça kuvvetli antispazmodik ve anti-enflamatuar bileşenleri içerdiği belirlenmiştir. Bu nedenle, mide ve bağırsak krampları tedavisinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Sadece paket üzerindeki yönergeleri izleyerek bir bardak Papatya çayı hazırlayın ve belirtiler (sabah bir bardak , Akşam bir bardak şeklinde) mevcut iken günde iki defa tekrarlayın.

UYKUSUZLUK

Papatya , uykusuzluk gibi uyku bozuklukları için harika bir çözümdür. Sadece yatmadan 30 ila 45 dakika önce içerseniz , uykusuzluk tedavisi için harika bir çözüm olacaktır.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU (IBS)

Papatya bağırsaklarda kramp ve ağrıları azaltır. Ve aynı zamanda bağırsaklarda aşırı gaz ve şişkinliği rahatlatmak için yardımcı olur. Bu nedenle,irritabl bağırsak sendromu için basit bir çözüm olacaktır. Mide bulantısı ve mide iltihabına veya mide gribini rahatlatmak için papatya çayı günlük bir fincan içilir.

MİGREN BAŞ AĞRISI

Papatya migren için harika bir çaredir. Migren baş ağrısı belirtilerini fark etmeye başladığınızda bir fincan çay alın. Eğer baş ağrısı gerçekten ciddi bir durumda artmadan önce alırsan en iyi şekilde ağrının ortadan kalktığını göreceksiniz.

PREMENSTRÜEL SENDROM (PMS) VE ADET SANCILARI

Papatya çayı içmek PMS ve Adet Sancılarının tedavisinde faydalı olduğu tespit edilmiştir.

SEDEF HASTALIĞI

Papatya için sedef hastalığı için olan faydasına olan inancı kanıtlayan hiçbir klinik çalışmalar olmasa da sedef hastalığı için etkili bir ilaç olarak kabul edilmiştir. Papatya antibiyotik aktivitesi çiçek anti-enflamatuar etkisi sedef plakların gelişmesini engellediği düşünülmektedir. Deri patojenlerine karşı mücadelesine de inanılıyor.

Sedef hastalığı tedavisi için uygun bir çay yapmak için kaynar sudan bir bardak papatya çiçeği, üç çay kaşığı ekleyin ve çiçeklerin yaklaşık 15 dakika boyunca dik durmalarını sağlayın. Günde 3 kez bu çayı içebilirsiniz. Eğer yüz ya da boyunda sedef hastalığı varsa, aynı zamanda Demleme olsa da bu çayın dumanının yüzünüze temasına kesinlikle izin vermeyin.

Başka bir doğal çare ise papatya çayı ile bir banyo almaktır. Kaynar 4 bardak suyun içine  4 veya 5 papatya çay poşeti ekleyin ve 15 dakika için demlemeye bırakın. Sıcak su dolu bir küvetin içine bütün demlenmiş çayı dökün ve tüm küvet etrafına yayıldığına emin olun. 15 10 dakika boyunca kendinizi dinlenmeye bırakın ve daha sonra durulanabilirsiniz.

YANIKLAR VE SIYRIKLARI TEDAVİ ETMEK İÇİN PAPATYA

Papatya yağı ağır yanık tedavisinde çok yararlıdır. Yanmış alan üzerine bir miktar ekleyip hafifçe ovabilirsiniz. Sıyrıklar ve yanıklar için de kaynar bir bardak su için 3 çay poşeti ekleyerek güçlü bir karışım demleyebilirsiniz. Su soğuyunca, içine pamuk ile bir bez batırın ve yaralı bölgeye kompres olarak kullanabilirsiniz.

GÖZ ETRAFINDA Kİ KOYU HALKALARI AZALTIR

Papatya çayı göz yorgunluğu ve koyu halkaları hafifletmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Basit bir şekilde, sıcak suyun içine  2 papatya çayı torbası atarak. 5 dakika sonra, sudan çay poşetlerini çıkarın ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın. Geceleri hafif masajlarla gözünüze pamuk yardımı ile masaj yapın.

PAPATYANIN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi, olumsuz etkilerden kaçınmanın yolu bitkisel ürünlerdir. Papatyanın potansiyel yan etkileri, eğer kullanımda uyuşukluk hissediyorsanız, Doktorunuza danışın. Papatya yüksek dozlarda bazı kişilerde kusma ve/veya deri reaksiyonlarına neden olabilir. Eğer ragweed polen ya da saman nezlesi alerjiniz varsa, papatya kullanımı tavsiye edilmez . Gebelikte papatya kullanarak kürtaj durduran (madde) bir abortifacient olarak kabul edilir. Ve tavsiye edilmez.

PAPATYA NEREDE VE NASIL SATIN ALINABİLİR?

Papatya kurutulmuş çiçek başları (Tim) bir infüzyon, sıvı ekstre, uçucu yağ, (alkol konsantre) tentür ve krem ve merhem olarak satın alınabilir. Çay torbaları en yaygın şeklidir ve çok yaygındır. Marketler ve eczanelerde bulunabilir.

PAPATYA SUYU İLE SAÇ AÇMA İLE İLGİLİ YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Benzer Yazılar