Faydalı İçecekler
Patates Suyunun Faydaları Nelerdir? 23.03.2018

Patates Suyunun Faydaları

Patates hepimizin çok yakından tanıdığı, mutfaklarımızda bolca tükettiğimiz, yaz kış demeden bulabildiğimiz, pişirme ve tüketme bakımından çok kolay olan bir sebzedir. Sadece bizim için değil dünyanın hemen hemen her yerinde patates çokça kullanılan bir sebzedir. Hatta bazı Avrupa ülkelerinde patatesin sofradaki en önemli ana besin maddesi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bizim ülkemizde sofrada ekmeğin yeri ne kadar değerli ve yeri doldurulamaz, ekmeksiz bir akşam ya da öğlen yemeği düşünülemez ise bazı başka ülkelerde patatesin yeri de aynı şekilde yeri doldurulamaz ve önemlidir. Hatta daha yakından bakıldığında Almanya, İsviçre gibi ülkelerde akşam yemeklerinde ekmek yerine daha çok haşlanmış patates tüketildiği görülmektedir.

Patatesin Avrupa’ya ve daha sonrada bizim topraklarımıza ulaşma serüveni gerçekten çok uzun yıllar önceye dayanır. Aslen Güney Amerika kökenli olan Patates günümüzde dünya üzerinde hemen hemen her ülkede ve kıtada yetişebilen ve tüketilen bir sebze haline gelmiştir. Yetiştirme bakımından kolaylığı da patatesin bütün dünyada yayılmasında önemli rol oynamıştır.

Patatesin dünya genelinde bu kadar etkin bir şekilde tüketilmesinin nedenleri araştırıldığında, patatesin çok lezzetli ve kolay pişirilip tüketilen bir sebze olmasının yanı sıra içeriğindeki zengin besin değerleri ve tok tutma özelliği de dikkat çeker. Patatesin tedavi edici özelliği tip dünyasında da patatesin bir tedavi edici olarak önemli bir yer kazanmasını sağlamıştır.

Patatesin sadece pişirilip yenmesinin, ya da kızartmasının yapılmasının yanı sıra patatesin besin değerlerinden daha etkili şekilde yararlanabilmek için suyunun içilmesi de son yıllarda karşılaştığımız alternatiflerden bir tanesidir. Bir çok araştırmalar patatesin suyunun sıkılarak içilmesi sonucu yararlı etkilerinin daha fazla görüleceğini kanıtlamıştır. 

Patates suyu içerisinde bolca organik asit, mineral ve enzim ihtiva eder ve bu mineral, enzim ve organik asitler sindirim sistemimizin doğru çalışması ve onarılması adımlarında çok önemli etkiler gösterirler. Kabızlık, ishal, şişkinlik, mide yanması ve hazımsızlık gibi problemlere karşı etkilidir. Sabahları içilen patates suyunun reflü hastalarına tedavi edici özelliği ile iyi geldiği yönünde araştırmalar bulunmaktadır.

Patates suyu içeriği bakımından bağırsak kanserine karşı güçlü bir koruyucu ve bağırsak kanseri hastalarında destekleyici tedavi gücü olan bir sebzedir. Patates suyu içerik olarak demir ve folik asit bakımından zengin bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir ve bu besin öğeleri kırmızı kan hücrelerinin yapımında büyük rol oynar böylece de patates suyu kansızlık ya da anemi riskini azaltır. Patates suyunun içindeki asit, midemizin pH dengesini dengeleyen bir asit olduğundan midedeki asitlenmeyi azaltır ve bu nedenden dolayı da mide asiti nedeniyle mide sancısı problemi çekenlere düzenli olarak patates suyu tüketmeleri önerilir. Midedeki asitin azalması, midenin daha sağlıklı çalışmasını ve olası mide ülseri, gastrit, kolik vb. gibi mide rahatsızlıkları riskinin azaltılmasını sağlar. Bu durumda dikkat edilmesi gereken tek nokta suyu çıkarılacak patatesin ham patates, ya da siyah noktalı patates olmamasıdır. Siyah noktalı patatesler bu patateslerin içerisinde zararlı maddelerin bulunduğuna bir işarettir. Aynı zamanda patatesin, yeşillenmiş ya da filizlenmemiş ve yaralanmamış olmaması da önemlidir. Yeşillenmiş patatesler içeriğindeki Solanin maddesi ile sağlığa zararlı hale gelebilirler. Patates suyunun tadını beğenmeyenler için patates suyunu havuç suyu ile karıştırmaları da önerilebilir. Böylece midede oluşan yanmaların azaltılması için etkili bir doğal ev yapımı içecek elde edilmiş olur.

patates suyu çok iyi bir antiinflamatuvar olup ve içeriğindeki zengin bileşenler aynı zamanda romatizma ya da eklem problemi olanlar için birebirdir. Bel, sırt ağrılarında etkili sonuçlar gösteren patates suyu gut hastalığına karşı da etkilidir. Patates suyu vücudun her bölgesinde dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olur. Bu yüzden özellikle sabahları aç karnına içilmesi önerilir. Patates iyi bir potasyum kaynağı olduğu için yüksek tansiyona sahip kişilerde pozitif sonuçlara neden olur. Yeterli potasyum alımı aynı zamanda daha önce de bahsettiğimiz gibi kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında da önemli bir rol oynar.

Patatesin suyunun temizleyici özelliği de unutulmamalıdır. Bu özelliği ile karaciğer ve safrasında sorunu olanlar için birebir bir doğal destektir. Bu durumda sabahları 150 gram kadar patates suyu içmeniz önerilir. Bu şekilde patates suyu tüketenlerin sahip oldukları idrar yolu taşlarında da etkili çözümler elde ettikleri görülmüştür. Oluşan taşların atılmasına yardımcı olduğu gibi patates suyu taş oluşma riskini de azaltmaktadır.
Patatesin cilt üzerindeki etkilerini zaten hepimiz duymuşuzdur, gözaltı morluklarına, ciltteki yaralara ve şişliklere karşı hep patates bir çözüm olarak karşımıza çıkmıştır. Yine aynı şekilde egzama, cilt lekeleri, kuru ve kaşıntılı cilt gibi cilt problemleri olanlara patates suyunun mucizevi etkisi yine aynı şekilde önerilmektedir. Patates suyu cildinizi olduğu gibi saç köklerinizi de beşler, daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza katkı sağlar. Bunun için patates suyunu, yumurta akı ve bal ile karıştırıp saçlarınıza uygulamanız ye yarım saat sonra saçlarınızı şampuan ile durulamanız önerilir. Tek seferlik uygulamada dahi sonucu farkedersiniz.

Patates suyunun tadından hoşlanmayanlar için patates suyunun faydalarını azaltmadan tadını değiştirerek kullanabileceğiniz bir çok farklı metod vardır. Bunlardan bir kaç tanesi örnek olarak verilmek gerekirse, patates suyunu taze limon suyu ve bal ile karıştırılarak içilmesi ya da sadece tatlı isteyenler için sadece bal ile karıştırılarak içilmesi önerilmektedir. Ayrıca patates suyunu bal ile karıştırarak elde ettiğimiz bu karışım, vücuttaki ürik asit fazlasını dışarı atmada faydalıdır ve bu özelliği ile gıda zehirlenmelerine karşı etkili olarak kullanılmaktadır.

Kullanım Önerileri

   • Patates suyunun faydalarından etkin bir biçimde faydalanabilmeniz için önerilen kullanım miktarı ve şekli şu şekildedir; 


  • iki hafta arası, sabahları ve akşamları aç karna yemeklerden yarım saat kadar önce yaklaşık 150 gram patates suyu içmeniz. Bu iki haftanın sonunda yine iki hafta ara verilerek, daha sonraki iki hafta aynı şekilde patates suyunu içmeniz önerilir.


  • Bağırsak kanserine karşı bir koruma olarak patatesin haşladığınız suyunu da tüketmeniz mümkündür. Bu durumda yapmanız gereken patatesin kapağı kapalı bir tencerede çatlayıncaya kadar kaynatmak ve öğlen yemeklerinden önce bir bardak üç gün süre ile içmenizdir. Bu durumda patatesin kendini tüketmeniz değil sadece haşladığınız suyunu içmeniz önerilir.


  • Son olarak patateslerimizi evlerde buzdolabında saklamamaya özen göstermeliyiz. Patatesler üreme ve saklama bakımından oda sıcaklığını seven ve buna ihtiyaç duyan sebzelerdir. Soğuğa ya da buzdolabına koyulan patateslerde şeker oluşur ve bu şeker patatesin faydalarını azalttığı gibi aynı zamanda kanserojen bir maddedir. Aynı zamanda patateslerinizi yıkarken sıcak suda değil soğuk suda yıkamaya özen gösteriniz. Patateslerin kabuklarının da bağırsak kanserine karşı çok etkili olduğunu unutmayınız ve tüketirken kabuğu ile birlikte tüketmeye özen gösteriniz. Marketten patates satın alırken kesinlikle yaralanmış, kararmış, filizlenmiş patatesleri almayınız, farketmeden aldığınız bu tür patatesleri de asla tüketmeyiniz.

 

Benzer Yazılar