Faydalı İçecekler
Portakal Suyunun 7 İnanılmaz Faydası 02.03.2018

 

Portakal Suyu

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi portakal suyu, popüler ve lezzetli narenciye portakalından sıkılan meyve sularıdır. Bağışıklığı artırma, yaşlanmanın belirtilerini azaltma, kanseri önleme, hücresel onarım ve metabolizmayı arttırma, vücudu toksin etme, dolaşımı ve kan basıncını iyileştirme, kan dolaşımını artırma ve kan basıncını iyileştirme yeteneğini içeren geniş sağlık yelpazesi özellikleri nedeniyle en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir. iltihaplanmayı azaltabilir ve kolesterol seviyelerini düşürür.

Portakal binlerce yıldır sağlıklı beslenmenin temel unsurlarından biridir ve bu meyveler Güneydoğu Asya'da bir yere aittir. Portakalların tarihi kayıtları 4,500 yıl öncesine kadar Çine kadar uzanır. Citrus sinensis bilimsel adı ile en popüler narenciye meyvelerinden biridir. Turuncu çeşitler var, ancak bu tatlı portakal, en popüler ve en çok tüketilen çeşididir. Kan leğeni, mandalina portakalı veya acı portakaldan suyu tercih eden bazı insanlar olmasına rağmen en lezzetli portakal suyu çeşitlerini sunar.

Portakal suyu % 100 doğal  ve koruyucu, katkı maddeleri ve şekerle doldurulmadığı sürece, meyveyi tamamıyla yemek faydalı olacaktır. Portakal  yemeye en yakın şey, bir bardak pastörize edilmemiş, taze sıkılmış portakal suyu içmek olacaktır. Ceviz ve portakalın pulpası önemli miktarda sağlık yararına sahiptir, ancak portakal suyundan besleyici maddelerin ve faydalı bileşenlerin çoğunu da alabilirsiniz.

Dondurulmuş portakal suyu, konserve portakal suyu veya konsantre portakal suyundan kaçının; çünkü işlemin tamamı ile önemli miktarda doğallık kaybedersiniz ve üreticiler genellikle kayıp besin değerlerini yenilemek için meyve suyuna kimyasal maddeler ilave eder. Doğal gidin ve bu mucizevi ve lezzetli meyve suyunun tüm avantajlarından yararlanmaya çalışın. 

Portakal Suyu Beslenme Gerçekleri

Portakal suyunun tüm etkileyici sağlık yararları besleyici içeriğin yanı sıra vitaminler ve C vitamini, vitamin A, tiamin, folat, potasyum, lif, proteinler, bakır, magnezyum, flavonoidler, hesperidin ve çeşitli mineraller de atfedilebilir. mevcut en değerli ve besleyici dolu meyvelerden biri haline getiren diğer iz vitaminleri ve mineralleri. Kalori açısından, portakal suyu;  bir porsiyonda  100 ml'lik portakal suyunda  47 kaloriye sahiptir.

Portakal Suyu'nun Sağlık açısından Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Portakallar ve portakal suyu uzun zamandır iyileştirici özelliklere sahip bir güç merkezi ve diyetinize ekleyebileceğiniz en zengin C vitamini kaynaklarından biridir. Tek bir porsiyon portakal suyu vücudun C vitamini gereksiniminin % 200'ünden fazlasına sahiptir. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücutta birincil bir antioksidan olarak işlev görür ve vücuda zarar vermeden önce serbest radikalleri yok eder veya etkisiz hale getirir. Vücudumuzun bağışıklık sistemimizin diğer yönlerini de uyarması için C vitamini gerekir. Ayrıca, askorbik asit, hücreleri onarmak ve vücuttaki yeni dokuların büyümesi için gerekli olan kolajenin temel bileşenlerinden biridir.

Kanseri Önlüyor

Belirtildiği gibi, C vitamini bir antioksidan olarak çalışır ve antioksidanların en önemli fonksiyonlarından biri kanseri önlemektir. Antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin DNA'sını kanserli hücrelere dönüştürürler ve C vitamini kanseri ve diğer ciddi hastalıklara karşı ilk savunma hattı haline getirir. Portakal suyu, C vitamini ile birlikte, kanserli hücrelerde, tümör büyümesinin azaltılması ve apoptozu uyaran veya programlanmış hücre ölümü ile bağlantılı olan antioksidan hesperidin'i de içeriyor. Araştırma devam etmekle birlikte, olumlu bir şekilde kolon kanseri önleme ile bağlantılı olmuştur, ancak muhtemelen, hesperidin birçok kanser türü açısından etkilidir.

Vücuda Detoks Etkisi Verir

C vitamini ile birlikte, portakal suyu da orta düzeyde bir antioksidan görevi gören A vitamini açısından çok yüksektir. Bunun ötesinde, böbreklerin işlevini arttırarak vücuda detoks etkisi yapar. A vitamini göz sağlığına bağlıdır ve diyetinize yeterli miktarda A vitamini eklemek gece körlüğünü ve maküler dejenerasyonu önleyebilir. Tek bir porsiyon portakal suyu, bu değerli vitaminin günlük gerekli alımı yaklaşık % 50'sine sahiptir.

Kan Dolaşımını Arttırır

Portakal suyunun, folat içeriğinin bir başka çok güçlü yönü var. Folate B kompleksinin bir üyesidir, teknik olarak B9 vitamindir. Bu önemli vitamin, DNA'nın oluşturulması ve yeni hücrelerin büyümesi için gereklidir. Folate ayrıca hücreleri mutasyona karşı korur; bu da serbest radikallerin vücuda zarar vermesinin yollarından biridir. Üstelik, folat, yeni kan hücrelerinin inşasında rol oynar, ayrıca ekstremitelere kan akışını uyarır. Bu organ sistemleri iyi oksijenlenmiş ve tam kapasitede çalışıyor demektir. Bu, vücudun metabolizmasını ve tüm sistemlerin işleyişini destekleyerek onları daha verimli hale getirir.

İnflamasyonu Azaltır

Turunçgil meyveleri genellikle anti-inflamatuar ajanlar olarak kabul edilir ve portakal suyu da bir istisna değildir. Yüksek şekerli ve yüksek yağlı yemekler çeşitli vücut parçalarının iltihaplanmasına yol açabilir ve bu da artmış insülin direnci gelişmesine yol açabilir. Bu, tip 2 diyabet ve aterosklerozun ana nedenlerinden biridir. Araştırmalar, portakal suyunun inflamasyonu azaltarak bu insülin direncini inhibe edebildiğini ve böylece kalbi koruduğunu ve genel kardiyovasküler korumanın garanti edildiğini göstermiştir. Ayrıca, şeker hastalığı geliştirme riskini azaltmak, bu portakal suyu özelliğinin önemli bir bonusudur.

Kan Basıncını Düşürür

Portakal suyundaki Hesperidin, vücudu hastalıklara ve kansere karşı koruyan bir antioksidandır, ancak bu suda çözünür bitki bileşiği aynı zamanda küçük damarların aktivitesini ve işleyişini etkiler. Bu, bir bütün olarak kan basıncını önemli ölçüde etkileyebilir ve araştırmalar, bu güçlü antioksidanı, genel tansiyonun düşürülmesine ve kardiyovasküler hastalıkların olasılığının azalmasına bağlamıştır.

Kolesterol Dengesini Dengeler

Yüksek kolesterol kardiyovasküler hastalıkların tehlikeli nedenlerinden biridir, bu nedenle vücudunuzdaki kolesterolü azaltmanın herhangi bir yolu denemeye değerdir. Portakal suyunun "kötü" kolestrol varlığını ve etkilerini azalttığı, vücutta "iyi" kolestrol miktarını arttırdığı gösterilmiştir. Bu özellik, ateroskleroz, kalp krizi ve inmenin şansının azaldığı anlamına gelir.

Dikkat Edilecek Hususlar: Yeni sıkılmış bir bardak portakal suyu, diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi şey gibi görünebilir ve çoğu durumda bu doğrudur. Bununla birlikte, çok fazla şeyin olması tehlikeli olabilir. Çoğu narenciye meyvesinin suyu gibi portakal suyu oldukça asidiktir, bu nedenle vücuttaki asitli sıvı mide üzebilir. Ayrıca, portakalların nispeten yüksek bir glisemik yükü olduğundan, bir kerede çok fazla içki içmeniz kan şekeri düzeylerinizde büyük dalgalanmalara neden olabilir ve bu da gün boyunca değişen enerji seviyelerine neden olabilir ve şeker hastaları veya ön diyabetik için komplikasyonlara neden olabilir. Son olarak, portakalın tüm faydasını istiyorsanız, portakal suyundan kaçının ve portakalın kendisini yiyin. Sindiriminizi artırmak için iyi miktarda fayda elde etmenin tek yolu budur; portakal suyu neredeyse lif içermiyor.

Bu uyarıların yanı sıra kalbiniz için ; portakal suyu, tazelenmiş hissetmek ve vücudunuzu kusursuz sağlık durumuna getirmek için mükemmel bir yoldur. 

Portakal suyu kesinlikle sizin için kötü değildir , bu yüzden her kahvaltı masasında en popüler ve en çok aranan içeceklerden biridir. Dünya çapında portakal varlığı değil, aynı zamanda lezzetli inanılmaz meyve suyuları ile  besinlerle dolu içecekler elde edilebilir. Çoğu insanın derhal düşündüğü C vitamini, ancak portakal suyu da yüksek seviyede A vitamini, demir, kalsiyum, potasyum ve çeşitli B kompleks vitaminlerine sahiptir.

Portakal Suyunda Kaç Kalori ve Karbonhidrat Var?

Yaklaşık bir bardak portakal suyunun 250 gramlık bir porsiyonunda, 110'un üstünde kalorisi ve 26 gram karbonhidrat var. Şaşırtıcı bir şekilde, gün boyunca karbonhidrat ihtiyacınızın yaklaşık % 10'u, çoğunlukla doğal şekerler şeklindedir. Bir fincan portakal suyu, gerekli minerallerin ve antioksidan bileşenlerin yanı sıra, gerekli C vitamini miktarınızın % 200'ünü verirken, şekerlerin size zarar vereceğinden fazla tüketmeyin. 

Portakal Suyu Sağlıklı Mı?

Portakal suyu çok sağlıklıdır ve bir güne başlamak için mükemmel bir yoldur, ancak portakal suyunda yüksek seviyede doğal şeker vardır, bu nedenle kan şekeri sorunları veya şeker hastalığı olan insanlar içtikleri portakal suyuna dikkat etmelidir. Bununla birlikte, çoğu insan için, portakal suyunun yararları c vitamini seviyelerini, vücuttaki kollajen üretimini artırabilir, bağışıklık sistemini korur ve güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olarak kritik önem taşır.

Taze Portakal Suyu Nasıl Hazırlanır?

Basitçe soyulmasını kolaylaştırmak için yumuşatmak için elinizdeki veya masadaki taze portakalı sarın. Turuncu kabuğu soyun ve daha sonra tohumları açığa vurarak ortanın ortasında kesin. Tohumları çıkarın. Her iki tarafta da meyve sıkacağınızdan suyu. Her iki yarımadan suyu sıkın ve tadını çıkarın!

Portakal Suyu Konsantresi Nedir?

Portakal suyu konsantresi basitçe portakal suyu "kuru" bir şekildedir. Birçok turunçgil meyve suları gibi portakal suyu, yüksek miktarda su içerir. Suyu portakal suyundan çıkararak kalan, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri, vitaminler, antioksidanlar ve minerallerden oluşan konsantre bir formdur! Konsantre portakal suyu yapmak isterseniz, onu 5 kat daha fazla suya ilave edin ve tekrar birlikte karıştırın.

Portakal Suyu Ne Kadar Faydalıdır?

Portakal suyu nasıl sakladığınıza ve portakal suyunun türüne bağlı olarak oldukça uzun sürebilir. İşlenmemiş taze sıkılmış bir portakal suyu sadece buzdolabında 3-4 gün boyunca kalması iyi olacaktır. İşlenmiş ve açılmış olan portakal suyu, buzdolabında 5-7 gün boyunca durabilir. Açılmamış portakal suyu iki hafta veya daha uzun süre kalabilir. Portakal suyunun ne zaman kötüye gittiğini bilirsiniz çünkü koku ve rengi belli edecektir. 

Portakal Suyunda Hangi Vitaminler Var?

Portakal suyu pek çok vitamin için iyi bir kaynaktır. Her şeyden önce, tek bir bardak portakal suyu, C vitamini için vücudun ihtiyaçlarının % 200'ünden fazlasını sağlar. Ayrıca günlük karbonhidratın şekerden % 10'unu sağlar; bu da vücuda enerjisel bir destek sağlar. Portakal suyunda A vitamini ve bazı B vitaminleri de folat ve riboflavin gibi vitaminler  bulunur. Vitaminlerin yanı sıra mineraller ve antioksidanlar da vardır.

Portakal Suyunun Genel Faydaları ; 

Portakal suyu, bağışıklık sistemini korumak, kollajen üretimini teşvik etmek, cildin sağlığını iyileştirmek, kan basıncını düşürmek, kronik hastalıkları önlemek, hormon seviyelerini dengelemek ve diğerleri arasında sindirim sağlığını optimize etmek de dahil olmak üzere insan sağlığı için bir dizi şey yapıyor.  C vitamini, demir, kalsiyum ve vitamin A vücutta birçok kritik işe sahiptir, bu nedenle biraz portakal suyu tüketmekten geri kalmayın. 

Benzer Yazılar