Şifalı Bitkiler
Reyhanın Faydaları Nelerdir? 19.09.2018

 

Bitkilerin yoğun kullanılmasındaki faktör bitkilerin insan vücuduna birçok faydasının bulunmasıdır. Bitkiler bu faydaları içerisinde bulundurdukları mineral, vitamin ve birçok çeşit yapı taşları sayesinde sağlar. Bitkilerin insan vücuduna olan faydaları dışında birçok amaç ile de kullanılır. Yoğun olarak kullanılan bitkiler arasında reyhan bitkisi de yer alır. Reyhan bitkisi toplum tarafından fesleğen bitkisi olarak da bilinir. Reyhan bitkisi ballıbaba ailesindendir. Kurutulmuş veya yaş olarak tüketilebilir. Her iki türlü tüketim şekliyle de reyhan bitkisi insan vücuduna oldukça faydalıdır. 

Ateşi Düşürür

Reyhan içerdiği esansiyel yağlar nedeniyle iyileştirici güçlere sahiptir. Mükemmel bir antibiyotik, antiseptik, anti mantar ve dezenfektan olarak çalışıp enfeksiyonlardan vücudu korumaktadır. Vücutta yüksek ateş esas olarak protozoa (sıtma), enfeksiyonlar, bakteriler (tifo), virüsler (grip) ve hatta alerjik madde ve mantar nedeniyle olabilmektedir. Vücudun bu durumlara karşı mücadele etmesinin göstergesidir. Reyhan yaprakları kaynatılıp içildiğinde ise enfeksiyonlarla mücadeleye destek olarak ateşi düşürmektedir.

Üst Solunum Yollarına İyi Gelir

Reyhan virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonlarını tedavisi ile birlikte solunum sistemi tıkanıklığını da azaltmaktadır. İçerdiği kamfen, öjenol ve sineol gibi bileşenlerin varlığı ile olağanüstü bir yetenek sergilemektedir. Bu durumda hem kronik akut hem de bronşit dâhil olmak üzere solunum bozukluklarının hemen hemen hepsinde etkili olabilmektedir. 

Kalp Sağlığını Destekler

Reyhan kalp sağlığı için faydalı olan bitkilerden biridir. Reyhanda bulunan öjenol kolesterol düzeylerini düşürmekte, felç ve kalp zayıflıkları tehlikesini önlemektedir. Aynı zamanda, vitamin C antioksidanlar içermesi nedeniyle serbest radikallerle mücadele edebilmektedir. Yapılan bazı çalışmalara göre, reyhan büyük ölçüde kan şekeri düzeylerini de azaltabilmektedir. Böylece, kalp hastalıkları riskinin önüne geçebilmektedir.

Stresle Mücadele Eder

Reyhan sadece fiziksel rahatsızlıklara iyi gelmekle kalmamakta, aynı zamanda ruh sağlığına da iyi gelmektedir. Sinirleri yatıştırır, böylece de gerginlik ve depresyon gibi durumlarda rahatlama sağlar. Reyhan gerilen kan damarlarını gevşetebilen potasyum açısından zengindir. Bu nedenle, reyhan çiğnemek günün stresinden uzak tutmak için faydalı olabilmektedir. 

Kanserden Korur

Reyhanın etkili bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Serbest radikallerin hasarına karşı vücudu koruyabildiği için pek çok kanser türüne karşı etkilidir. Reyhan ayrıca flavonoidler içermesi nedeniyle radyasyonun yanı sıra oksijen bazlı hasarlardan hücre yapılarını koruyabilmektedir. Reyhan beta karoten üretimine de destek olarak hücrelerin korunmasını sağlayabilmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bilindiği gibi bağışıklık sistemi vücudumuzun temel savunma mekanizmasıdır. Bu savunma mekanizması birçok kısımdan oluşmakta ve her bir kısmın kendine özel ihtiyaçları bulunur. Genel olarak bağışıklık sistemi alınan besin takviyeleri ile güçlendirilmekte ve her bir besin türünün bağışıklık sisteminde ayrı bir rolü bulunur.

Reyhan bitkisinin içerisinde birçok besin türü, mineral ve vitamin bulunur. Ayrıca bunlarla beraber bağışıklık sistemine katılan birçok bileşen bulunur. Bütün bu yapı taşları bağışıklık sistemi elemanlarının yapısına katılarak hem bunların üretimini hem de üretimlerinin düzenlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemi takviye elemanlarla dışarıdan gelen tehlikelere karşı vücudu daha etkili korur ve vücudun hasta düşmesini büyük ölçüde engeller.

Gastrointestinal Sistem İçin Faydalıdır

Reyhan aynı zamanda güçlü bir anti inflamatuar olarak bilinmektedir. Gastrointestinal sistemin doğru çalışmasını teşvik ederken aynı zamanda, iltihaplı bağırsak hastalığı (IBS), sindirim güçlüğü, mide gazı, mide krampları ve kabızlık gibi sindirim bozuklukları belirtilerinin tedavisine de yardımcı olmaktadır. Reyhanın, bir anti inflamatuar olarak çalışması içerdiği öjenol adlı bir maddeye bağlıdır.

Karaciğer Sağlığını Korur

Yapılan çeşitli araştırmalarda, reyhanın karaciğeri korumak için etkili olabildiği görülmüştür. 2009 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, reyhan karaciğer üzerindeki oksidatif strese karşı korucu olabilecek bileşikler içermektedir. Reyhan özü kandaki toksinlerin atılması, metabolizmanın iyileştirilmesi ve karaciğer rahatsızlıklarının ortadan kaldırılıp sağlıklı karaciğer fonksiyonlarının korunması için faydalıdır. 

Öksürüğe İyi Gelir

Reyhan öksürüp şuruplarında kullanılan bir bitkidir. Ama bunun yerine, satın alıp tüketmek daha iyi olacaktır. Bir bardak suyun içine sekiz reyhan yaprağı ve beş adet karanfil eklenip 10 dakika kaynatıldığı zaman öksürüğe iyi gelen bir çay yapmış olursunuz. Soğuttuktan sonra içtiğinizde boğaz ağrısını rahatlatacaktır. Ayrıca gargara olarak da kullanabilirsiniz.

Gözlerin Daha İyi Görmesini Sağlar

İçerisinde bulunan yapı taşları sayesinde gözün görme gücünü arttırır. Gözün yapısına katılan bu yapı taşları gözün görüşünü destekler. Herhangi bir şekilde görme problemleri yaşayan kişilerin reyhan bitkisini tüketmesi gözde oluşan bu problemlerin daha hızlı ortadan kalkmasını sağlar.

Ayrıca gözden alınan iletilerin beyne daha iyi ve hızlı iletilmesine olanak sağlar. Böylelikle görmedeki bozukluklar düzelir. Ancak reyhan kullanımının gözlere iyi gelebilmesi için reyhan tüketiminin düzenli ve sürekli olması gerekir. Çünkü her kullanım ile oluşan iyileşme miktarı zamanla artarak çok daha etkili sonuç verecektir.

Böbrek Sağlığına İyi Gelir

Reyhanın böbrek işleyişini güçlendirme yeteneği vardır. Genel böbrek işleyişini geliştirmek için, reyhan yaprakları tüketmek faydalı olabilmektedir. Eğer böbrek taşı varsa, bal eşit miktarda yeni çekilmiş reyhan suyu yardımcı olabilmektedir. Bu idrar yolu ile böbrek taşlarının kaldırılmasını kolaylaştıracaktır. 

Antibakteriyeldir

İyice yıkanmış taze reyhan yaprakları sahip olduğu uçucu yağlar nedeniyle gıda zehirlenmesine neden olan E. coli ve Listeria gibi bakterileri azaltmak için tamamen doğal bir yol olabilmektedir. 

İltihaplanmalarla Mücadele Eder

Reyhan öjenol içermesi nedeniyle vücuttaki enzim siklooksijenazının (COX) engellenmesine yardımcı olabilmektedir. COX için kullanılan aspirin ve ibuprofen gibi anti inflamatuar ilaçlar bu enzimi bloke etmek için formüle edilmektedir. 

Diyabete İyi Gelir

Reyhan tip 2 diyabet hastalığı olan kişilerde şeker seviyelerini kontrol altında tutabilmek için faydalı olabilmektedir. Yapılan ön çalışmalarda, reyhanın kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutabildiği görülmüştür. Kan şekeri düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız, reyhan tüketiminden dikkatli olmanızda fayda vardır. Çünkü reyhan da kan şekeri seviyelerini düşürebilmektedir.

Mide Sağlığına Destek Olur

Stres midenizi de rahatsız edebilmektedir. Bu durum asit reflü ve ülsere katkıda bulunabilmektedir. Ancak, reyhan anti ülser özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, sadece mide asidini azaltmakla kalmaz aynı zamanda koruyucu mukus üretimini artırır. 

Cinsel Sağlığa İyi Gelir

 Reyhan sevginin sembolü olarak da görülmektedir. Sahip olduğu aromasının iltihabı azaltırken, kan akımı ve enerji seviyelerini arttırarak, muhtemelen libido ve uyarılmayı da arttırdığına inanılmaktadır. Bazı kültürlerde, reyhan cinsel sağlığı desteklemek için de kullanılmaktadır. 

Kötü Nefesi Engeller

Kötü nefes özgüven için zararlı olabilmektedir. Reyhan yaprağı ise özel diş macunlarında ve sakızlarda ağız kokusunu önlemek ve ağız sağlığını desteklemek için kullanılmaktadır. Eğer kötü nefesten muzdaripseniz, bir avuç reyhan yaprağı çiğneyerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Sindirim Sistemini Düzenler

Bilindiği gibi sindirim sistemi ağızdan başlayıp mide ile devam ederek bağırsaklarda son bulur. Öncelikli olarak sindirim sistemi sindirim organlarının görevini yapması ile sağlanır. Mide ve bağırsaklar sindirim sisteminin büyük bir kısmını oluşturur. Midenin sindirim faaliyeti mide içerisine salgılamış olduğu asit ile gerçekleşir ve bu asit mide içerisinde bulunan besinleri kimyasal sindirime uğratarak bağırsaklara gönderir.
Bağırsaklara geçen bu besinler bağırsak içerisinde birçok enzim ve sıvı sayesinde tekrardan sindirime uğrar. Ancak çoğu zaman alınan besinler yüzünden sindirim istenildiği gibi gerçekleşmez. Bu durumlar için reyhan bitkisi sindirim kanallarına katılır ve buralara karışarak sindirimin daha etkili olmasını sağlar.

Hazımsızlık ve ishal gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bilindiği gibi hazımsızlık tüketilen besinlerin çok az bir kısmının sindirilmesi ile olur. Reyhan bitkisi ise tüketildiğinde sindirimi kuvvetlendirerek hazımsızlığın devam etmesini engeller. İshal ise bağırsaklardan atılacak olan dışkının sıvılaşmasıdır ve reyhan bitkisi bağırsaklara girerek dışkının sıvılaşmasını önler.

Ağrıyı Hafifletir: Reyhan bitkisi COX-2 inhibitörü gibi davranmakta ve ağrılı tıbbi durumları olan insanlar için yararlı olabilmektedir. Reyhanda bulunan bazı bileşikler enflamatuar olarak davranmakta ve nörolojik acıyı hafifletmek için yardımcı olabilmektedir. Reyhan, ayrıca antiseptik olduğu için özellikle ülserler, kesikler ve yaraların tedavisinde kullanılmaktadır.

Cilt Sağlını Destekler: reyhan yaprakları toksinleri atarak ve kanı arındırarak akne ve sivilce patlamasına engel olmaktadır. Bu yapraklar hem antifungal hem de antibakteriyel olduğu için inflamasyonu önleyerek cilt sağlığını desteklemektedir. 

Mineral ve Vitamin Deposudur

Reyhan bitkisinin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin yoğunluğu oldukça fazladır. İçerisinde A,B,C ve K vitaminleri boldur. Böylelikle vücudun ihtiyacı olduğu vitaminleri vücuda sağlar. Ayrıca bu alınan vitaminler direk olarak vücudun ihtiyaç duyduğu bölgelere iletilir. İletilen vitaminler bu bölgelerde kullanılır ve düzenlenme işine katılır.

Fazla kalan vitaminler depolanmak üzere vücudun başka yerlerine gönderilir. Reyhan bitkisinin içerisinde bolca bulunan minerallerden biriside magnezyum ile betakarotendir. Bu ikisinin fazlaca olması vücudun bunlara olan ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Bunlar vücut içerisindeki kaslarla kan damarlarını rahatlatır. Diğer bir deyişle kardiyovasküler sistemi destekleyicidirler.
Kalp krizi oluşumlarını önler. Kan akışını rahatlatarak kalp ritminde gerçekleşebilecek olan düzensizlikleri ortadan kaldırır. Ayrıca magnezyum ve betakarotenle fazla olduğu için antioksidan özelliğini gösterir ve serbest radikallere karşı savaşır ve kanser oluşumunu önlemeye çalışır.

Benzer Yazılar