Faydalı İçecekler
Rezene Çayı Nedir? Rezene Çayı Faydaları Nelerdir? 23.02.2018

Rezene Çayı 

Yıl içinde yetişebilen rezene, uzun bir ömrü olan bitki türüdür. Boyu 2 metreye kadar çıkabilen rezene bitkisi, orta çağlardan beri kullanılmakta ve dünyanın birçok yerinde doğal olarak yetişmektedir. Rezene bitkisinin tohumlarından çayı yapılmaktadır, soğanı ve yaprakları ise yemeklerde kullanılır. Özellikle çay şeklinde tüketildiğinde sağlık açısından birçok faydası mevcuttur. Örneğin; yeni doğum yapan kadınların hem bebeklerinde, hem de kendilerinde gaz sorunlarını gidermek için sıklıkla kullandıkları bir bitkidir. Aynı zamanda hazımsızlık ve gaz sorunları olan bireyler, rezeneyi yemekler içerisine az miktarda katarak veya çay olarak tüketebilirler. Rezenenin hazır poşet olarak satılanları da mevcuttur, ancak doğal olanını almanız daha doğru bir tercih olur. Buna karşın fazla miktarda kullandığınız zaman rezenenin yan etkileri ile karşılaşmanız mümkün olabilir.

100 Gram Rezene Tohumu, Yaprağı Ya Da Soğanında;

   • 4,19 gram karbonhidrat,


  • 3,86 gram protein,


  • 0,39 gram yağ,


  • 4,58 gram lif,


  • 189 miligram sodyum,


  • 604 miligram potasyum,


  • 243 miligram kalsiyum,


  • 312 miligram A vitamini,


  • 76,9 miligram C vitamini,


  • 11,11 miligram demir içeriyor.

 

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir ?

Metabolizmayı Güçlendirir!

Antik çağlarda gücün ve uzun ömürlü oluşun sembolü olarak görülen rezene, düzenli olarak tüketildiğinde bünyeyi güçlendiriyor. Rezene bitkisinin tohumlarından yağılan rezene çayı da, çok kuvvetli bir antioksidan olduğu için bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını destekliyor. Serbest radikaller, parazitler ve virüsler metabolizmayı güçsüzleştiriyor, hastalıklara yol açıyor, antioksidan içerikli besinlerin, bitkilerin düzenli olarak tüketilmesi durumunda vücut bu zararlı oluşumlarla savaşacak gücü ediniyor. Bu bağlamda günde 1 fincan rezene çayı metabolizmanızı zararlı oluşumlarla karşı kuvvetlendirir.

Doğal Bir Antibiyotiktir!

Antioksidanlar bakımından zengin içeriğiyle rezene çayının metabolizmayı güçlendiriyor olması, hastalıklara karşı da koruyucu bir kalkan oluşturması anlamına geliyor. Vücudun çeşitli yerlerinde ve özellikle de ciltte meydana gelen enfeksiyonlarda, iltihaplı rahatsızlıklarda rezene çayı tüketmek tedavi edici bir etki gösterecektir.

Sindirim Sisteminin Fonksiyonlarını Destekler!

İçeriğinde bolca diyet lifi barındıran rezene çayı, düzenli olarak tüketildiğinde mide ve bağırsak odaklı pek çok sağlık sorununu önler, var olanları da giderir. Rezene çayı, midedeki besinlerin daha hızlı bir şekilde parçalanması, ayrıştırılması ve sindirilmesini sağlar. Mide ve bağırsaklar da kendi görevlerini layıkıyla yerine getirebildiğinde kabızlık, ishal gibi sindirim sorunları ve uzun vadede mide ve bağırsak kanserleri bile önlenebilecektir.

Bazı Kanser Türlerinin Gelişimini Önler!

Rezene çayı olarak tüketilen rezene tohumlarının, çok güçlü bir antioksidan kaynağı oldukları biliniyor. Aslına bakılırsa vücutta kanserli hücre oluşumuna sebep olan etkenler de, serbest radikallerdir. İşte bu bakımdan rezene çayı ile vücuda alınan antioksidanlar, serbest radikallerle savaşmakta çok başarılı olduklarından kanserli hücre üremesinin önüne geçebileceği düşünülüyor. Zira rezene çayı; sindirim, bağışıklık sistemlerinin fonksiyonlarını gerçekleştirmelerine yardım ediyor ve bünyeyi güçlendiriyor. Dolayısıyla da kanser de dahil, pek çok hastalığa karşı vücudu koruyor.

Kolesterolü Dengeler!

Lif açısından zengin beslenmek, kötü kolesterolün düşmesi, vücuttaki kolesterol seviyesinin dengede tutulmasını sağlıyor. Rezene çayının da lif bakımından zengin olduğunu düşündüğümüzde, kötü kolesterolü düşürmek için düzenli olarak rezene çayı tüketmenin faydalı olduğunu söylemek mümkün. İşte vücutta kolesterol dengede olduğunda ise; kalp ve damar hastalıkları, kalp krizi, felç geçirme riski de buna paralel olarak azalmaktadır.

Gaz Ve Şişkinliği Önler!

Sağlıksız beslenme  ve az çalışan sindirim sisteminden kaynaklanan gaz ve şişkinlik sorunlarına karşı rezene çayı tüketimi önerilir. Zira rezene çayı; antioksidanlar bakımından zengin olmakla birlikte, mirsen, fenkondan, kavikol, cineol gibi uçucu bileşenler de içermektedir. Dolayısıyla özellikle emzirme dönemindeki kadınlar ve aslında şişkinlik sorunu yaşayan her yaştan bireyler yemeklerden sonra rezene çayı tüketebilirler.

Kilo Verme sürecini Destekler!

Bağırsakların, midenin çalışmasına yardım eden, sindirim sisteminin işini kolaylaştıran rezene çayı, elbette ki kilo vermeyi de kolaylaştırır. Zira sindirim, boşaltın fonksiyonları tam olarak çalıştığında vücutta yağ birikimi de daha az olacaktır.

Kırmızı  Kan Hücrelerinin Çoğalmasını Sağlar!

Toplam kan miktarının yaklaşık % 45’ini oluşturan kırmızı kan hücreleri tüm metabolizmanın, vücudun sağlıklı olabilmesi için çok büyük önem arz eder. İşte bu kırmızı kan hücrelerinin çoğalmalarına yardımcı olan nadir besin maddelerinden birisi olan rezene çayı da sağlığımız için vazgeçilmez değerdedir. Kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesi ve üretimi için gerekli olan doğal bileşenler rezene çayında mevcuttur.

Kan Basıncını, Kalp Atışını Dengeler!

Rezene bitkisi antioksidanlar ve potasyum bakımından zengindir. Dolayısıyla da rezene çayı; kişiyi ruhen ve bedenen güçlendiren, rahatlatan bir içecektir. Kişinin rutin hayat içinde gün boyu yaşadığı dengesizlikler, kaotik ortamlar ve depresif kişiler; kalp atışı ve kan basıncı hızını olumsuz etkileyebiliyor. Akşamları bir fincan ılık rezene çayı tüketerek bu karmaşık ve sağlıksız ruhu, bedeni rahatlatmak, kalp atış hızını ve kan basıncı değerini normale döndürmek, dengelemek mümkün.

Sinir Sisteminin Fonksiyonlarını Destekler!

Gece uykusuzluğu dolayısıyla sabahları gergin olan ya da gün içindeki sorunlardan, karmaşadan dolayı eve gergin gelen kişilerin 1 fincan ılık rezene çayı içmeleri ruh hallerini yumuşatacaktır. Zira rezene çayı sinir sistemini korur, güçlendirir ve uzun süreli rahatlama sağlar.

Cilt sağlığını Korur, Cildi Besler!

Rezene bitkisinin içinde bulunan; A, C, E vitaminleri, bakır, demir, potasyum, selenyum, magnezyum ve çinko sağlıklı bir cilt için ihtiyacımız olan her şeyi bize sağlar. Düzenli olarak günde bir fincan rezene çayı tüketerek sivilce, akne, cilt lekelenmeleri, kırışıklıklar gibi pek çok cilt sorununu önlemek, bazılarını gidermek mümkündür. Özellikle iltihaplı cilt problemlerinde, cildin tahriş olduğu vakalarda rezene çayının mucizevi etkisinden yararlanmakta fayda var.

Tansiyonu Dengede Tutar!

Düzenli olarak tüketildiğinde kişiyi ruhsal ve fiziksel olarak güçlendiren, rahatlatan rezene çayı; tıpkı kan basıncı, kalp atış hızı ve kolesterol gibi tansiyonu da dengede tutar. Bu sayede yüksek tansiyondan kaynaklı başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok hastalık da önlenmiş olur.

Solunum Sisteminin Fonksiyonlarını Destekler!

Astım, bronşit gibi solunum sorunları yaşayanlar veya solunum sistemi problemlerinden dolayı özellikle mevsim geçişlerinde sık sık hastalanan kişilere günde 1 fincan ılık rezene çayı içmelerini öneriyorum. Zira rezene çayı broşları, solunum yollarını açar.

Benzer Yazılar