Güzellik
Saç ve Cilt için Kına'nın Etkileyici Faydaları 23.02.2018

Saç ve Cilt için Kına'nın Etkileyici Faydaları

Kınanın en önemli sağlık faydaları arasında baş ağrısını gidermek, vücudu özütleyebilmek, tırnak sağlığını iyileştirmek , cildi korumak, saç sağlığını güçlendirmek, vücudu soğutmak, iltihabı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırabilme yetenekleri sayılabilir.

Kına Nedir?

"Kına" kelimesi dünyadaki insanlar tarafından pek çok farklı şekilde anlaşılmaktadır. Çoğu insan, muhtemelen, birçok kültürde geleneksel olarak kullanılan saç ve cilt için koyu kırmızı / kahverengi boya ile ilişkilendirir, ancak adı boyadan türetilen çiçekli bitki için de geçerlidir. Lawsonia cinsindeki tek tür olan kına, hina ve Mısır kurtçuğu dahil olmak üzere dünyada birçok farklı isme sahiptir, ancak hepsi de Lawsonia inermis adlı bilimsel adı taşıyan olağanüstü bitkiyi tanımlamaktadır. Bir kına bitkisini, küçük beyaz veya pembe çiçeklerinin yanı sıra taşıdığı küçük meyvelerle de tespit edebilirsiniz. Kabuk, tohum veya yapraklardan oluşan sulu özler, tentürler ve salveslerin yanı sıra boya formu da dahil olmak üzere çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bu çok yönlülük, kınayı geleneksel ilaçlarda, özellikle de Ayurveda uygulamasında çok değerli bir unsur yapar.

Kemik yağı, kabuk ve tohumlar, tıbbi faydalar için en yaygın formlardır ve bitkide yüksek konsantrasyonda bulunan kimyasallar ve besinler, diğerleri arasında anti-enflamatuar, hipotansif, antibakteriyel, sıkılaştırıcı ve antiviral etkiler verir.

Kınanın Sağlık Açısından Faydaları

Bu çok yönlü güzelleştirme tesisinin etkileyici sağlık yararlarına daha ayrıntılı bir göz atalım.

Saç Rengi

Çoğu insan, kına'nın saç üzerindeki etkisini rengini boyamasına bağlar, ancak aslında vücudumuzun bu bölümünde bir takım rol oynar. Kına kılın kuvvetini arttırdığı ispatlanmıştır ve bu nedenle folliküllerin sağlığını kalıcı olarak etkileyen güvenli bir boyayı temsil eder.

Saç Sağlığı

Kına saçı iyileştirmeye yardımcı olur. Saç kütikülünü kapatmaya, kırılmayı önlemeye ve saçın parlaklığını ve görünümünü arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca kepeği önler.

Azalan Saç Kaybı

Saç dökülmesi veya kellik yaşayan insanlar için, kına da bunun olmasını engeller. Geleneksel karışım, kına suyu ya da yağ ekleyerek ve daha sonra saçınıza karışmasını sağlayarak , tedavinin verimliliğini arttırabilirsiniz. 

Geliştirilmiş Tırnak Kalitesi

İnsanlar genelde sağlıklı tırnakları korumayı unuturlar, ancak tırnak altındaki kütiküller ve boşluk enfeksiyon ve bakteri varlığı için başlıca yerlerdir; Bu nedenle  kına ile tedavi etmek akıllıca bir seçimdir. Kına  suyu içmek, tırnakların  çatlamasını önler ve iltihaplanmayı azaltır. Tırnak yataklarında doğrudan bir tamponun uygulanması, tırnak yataklarındaki tahriş, ağrı ve enfeksiyonu temizleyebilir.

Yaşlanma Öncesi Özellikleri

Kınanın antioksidan kapasitesi geniş bir şekilde incelenmemesine rağmen, yağın bir büzücü olduğu kanıtlanmıştır, bu da bazı kişilerin cildi üzerindeki suyu ve yağını yaşlanma ve kırışıklık belirtilerini azaltmak için kullanmasına neden olmuştur. Bu, vücudun en büyük organını cildi koruyabilen antiviral ve antibakteriyel etkilerle tamamlanır.

Yara İyileşmesi

Kınanın en önemli kullanımlarından biri, cildi enfeksiyonlara karşı korumak ve iltihabı ortadan kaldırmaktır. Yanıklara, yaralara ve yılanlara, yalnızca yabancı patojenlere ve maddelere karşı koruyucu bir tabaka kattığı için değil aynı zamanda cildin ısıyı kelimenin tam anlamıyla emdiği doğal soğutma kabiliyetlerine sahip olduğu için nesiller boyunca uygulanmıştır. Güneş yanığı için aloe jel ile benzer bir kapasitede olması çok yararlı olmaktadır.

Ateş Tedavisi

Ayurvedik geleneklere göre kına, ateş düşürücü olarak da kullanılabilir. İnsanlar başka koşulların ikincil bir semptomu olarak çok yüksek ateşten muzdarip olduğunda, vücutta sıcaklıktaki bu artış organ fonksiyonu ve metabolik süreçler için tehlikeli olabilir. Vücudun genel sıcaklığını düşürmek esastır ve kına ya terlemeyi tetikleyerek ve etkili bir şekilde ateşi "kırarak" ya da vücudunuzu soğutarak ve hafifleterek sağlayabilir.

Baş ağrısı Tedavisi

Kına bitkisinin suyu her zaman özellikle faydalı olarak övülmez, ancak aslında bitkinin suyu baş ağrılarından hızlı rahatlama için cilde doğrudan uygulanabilir. Kına içinde bulunan bileşiklerin anti-inflamatuar etkileri, bu gerginliği azaltmaya yardımcı olur ve baş ağrısı ve migrende sık görülen kılcal damarlarda sağlıklı kan akışını teşvik eder.

Anti-inflamatuar Kapasite

Yukarıda özetlenen baş ağrısı çözümü gibi benzer bir damarda kına yağı tropikal olarak artritik ve romatizmal ağrılarda kullanılır. Yaş ilerledikçe, eklemlerimiz kıkırdak ve kas bozulması gibi daha acı verici hale gelir. Bu, vücudun birçok farklı bölümünde ağrılı bir inflamasyona neden olabilir. Enfekte veya etkilenen bölgelere hina yağı uygulayarak, daha sağlıklı ve daha geniş bir hareket yelpazesini etkin ve mutlu bir yaşama sunmak için garanti edebilirsiniz.

Azalan Uyku Sorunları

Kına yağı, bazı uyku bozukluklarını hafifletmekle doğrudan bağlantılıdır; bu nedenle, uykusuzluk veya kronik huzursuzluk çekiyorsanız, bitki rejimine bu yağı biraz eklemeniz, vücudu rahatlatarak düzenli ve huzurlu bir uyku zamanlamasına geri döndürebilir. zihni, uykudan önce rahat bir duruma getirmesi için önemlidir. 

Detoksifikasyon

Kına bitkisinin yapraklarını suya batırarak ve sonradan çıkan sıvıyı tüketerek, daha iyi dalak ve karaciğer sağlığına kavuşabilirsiniz.  Karaciğer, vücut için önemli bir koruma düzeyi olarak çalışır ve vücutta oluşan toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İşlevini optimize ederek ve sağlığını temin ederek, diğer sağlık koşullarının geniş bir yelpazesini engelleyebilirsiniz.

Düzenlenen Kan Basıncı

Kına suyu veya tohumları tüketirseniz, kardiyovasküler sistem üzerindeki stresleri hafifleten ve etkili bir şekilde kan basıncını düşüren hipotansif bir etkinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu, kalpte ve atardamarlarda plak ve platelet birikiminin önlenmesine, kalp krizlerinin ve etkilerinin  önlenmesine yardımcı olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Kınanın çoğu çeşitleri kusursuz derecede güvenli ve toksik değildir, ancak siyah tenin cildi döküntüsü ve bazı kullanıcılar tarafından iç rahatsızlıktan görülebileceği gibi bazı alerjenik potansiyele sahiptir. Rutininize yeni bitkisel ilaçlar eklemeden önce, tıbbı uygulayıcınızla veya bir bitki uzmanıyla kontrol etmeniz en iyisidir. Ayrıca, kına bazlı olduğu iddia edilen saç boyaları, hassas ciltleri olan kişilerin takdir edemeyecekleri diğer kimyasalları içerebilir, bu nedenle etiketleri dikkatli bir şekilde okuyun!
 

Benzer Yazılar